Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogyan működik pontosan egy...

Hogyan működik pontosan egy TBSZ számla?

Figyelt kérdés

Eddig csak állampapírokat vásároltam és crypto-ztam (tudom, pont a két véglet), de szeretnék blue chip részvényekből is csinálni egy kisebb portfóliót.

TBSZ számlán gondolkoztam a KBC-nél a kedvező és egyszerűbb adózás miatt, viszont pár dolog van ami nem tiszta ezzel kapcsolatban.

Crypto-ban két kattintással adok-veszek bármikor, beutalhatok bármennyiszer pénzt a váltóra és adóznom is csak akkor kell, hogy fiat pénzben veszek ki profitot.

A TBSZ-szel kapcsolatban amit nem teljesen értek:

Csak az első évben helyezhetek el rajta pénzt, ha minden igaz. Ha esetleg a 3. évben beüt egy nagy crash és szeretnék vásárolni a dip-ben, akkor mi a teendő? Új számlát kell nyitnom?

Tudok-e kereskedni a TBSZ számlán, illetve ha kereskedek, akkor van-e adókötelezettségem az adott évben?

Olyanokra gondolok, hogy - teszem azt - eladhattam volna a TSLA-t 1200 körül, de visszavettem volna 1000$-on gyakorlatilag 2 hét leforgása alatt, akkor lenne-e az idei évben adófizetési kötelezettségem?

Esetleg egyéb gondolatok, javaslatok, hogy hol érdemes inkább kereskedni/vásárolni? A Random Capital-ról olvastam még sok jót, de elég puritánnak tűnik a kezelőfelülete és mobil app sincs. Illetve gondolkoztam még a Degiro-n is, de egyszerűbb lenne magyar TBSZ számlán tartanom a papírokat adózási szempontból (főleg, hogy nem 1-2 évre akarom tartani).



2021. dec. 2. 12:06
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Csak a gyűjtőévben rakhatsz be a TBSZ számlára pénzt.

Következő évben nyithatsz újat.

Mivel a TBSZ 1 gyűjtő + 5éves, így egyszerre 6 TBSZ számlád lehet ugyanannál a szolgálgatónál.


A TBSZ-en belül szabadon adhatsz-vehetsz nem keletkezik adózási kötelezettség, amíg fel nem töröd. Nyilván nehezíti a kereskedést, hogy csak annyival tudsz kereskedni, ami éppen az adott számlán van.

2021. dec. 2. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
1-es: szuper válasz, ami nekem nem teljesen tiszta, mi történik a TBSZ-en levő értékpapírokkal a TBSZ lejáratakor? Ha átvezetődnek a normál értékpapír számlára, akkor utána hogy állapítják meg, mennyit kell adózni ? Vagy esetleg köteles vagyok eladni mindent a TBSZ lejárata előtt?
2021. dec. 31. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Amennyire tudom így működik.


Két dolgot csinálhatsz mielőtt lejár a TBSZ.

1. Nyilatkozol, hogy kerüljön át új TBSZ-re a tartalma.

Pl nyitok idén egy TBSZ-t, gyűjtőév 2021. TBSZ 2022.01.01-2026.12.31-ig él.

2026. decemberében nyilatkozok, hogy folytatni akarom a TBSZ-t, akkor a rajta lévő papírok átkerülnek a 2027.01.01-2031.12.31-es TBSZ-re.

(Aztán itt bejönnek huncutságok, hogy részben kiveszel róla és a többit viszed tovább, azt nem tudom hogy megy, még nem csináltam.)


2. Nem nyilatkozol, akkor simán visszakerül a papír a normál értékpapír számlára. Nem kell eladni, és a bróker se adja el automatikusan.


Ilyenkor meg kell nézni, hogy milyen áron vetted és mi az ára, amikor visszakerül. A kettő közül a nagyobbon lesz nyilvántartva, mint vétel és amikor eladod a különbséget kell leadózni.


Pl "A" papírt 100-ért vetted és 150-et ér, amikor a TBSZ lejár.

Ha később 200-ért eladod, akkor 200-150=50 után kell adózni.

"B" papírt 100-ért vetted és 50-et ér, amikor lejár a TBSZ, akkor nem kell adóznod utána, ha 100 alatt adod el. (Meg azt szembe is állíthatod más nyereséggel.)

2021. dec. 31. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
3-as: köszi - illetve gondolom van egy 3-ik lehetőség is, hogy a legutolsó nap eladok mindent és akkor nem adózok semmit, és "felszabadul" a pénzem.
2021. dec. 31. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Igen természetesen így nem keletkezik adózási kötelezettség.


Ha visszakerül 100-as árfolyamon és te másnap eladod mondjuk 101-ért, akkor az 1 nyereségnek az X%-át kell adóként befizetni. De így sem jársz rosszabbul, mintha a TBSZ lejárta előtt eladtad volna.


Veszteségben lévő papírt nem érdemes TBSZ-en eladni, jobb ha megvárod, míg visszaesik és ott adod el, akkor a veszteség szembeállítható a nyereséggel, ami hasznos lehet. Ha meg ezt nem tudod kihasználni, akkor se vesztettél semmit.

2021. dec. 31. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!