A hitelemet csökkentsem pénzzel vagy várjak vele?

Figyelt kérdés
Volt egy kicsi, rozoga társasházban, nem annyira jó helyen lévő lakásom. Árultam január óta. Közben vásároltunk férjemmel egy ingatlant. Itt max. 5 évig tervezünk maradni, mivel csak félig meddig felel meg nekünk, de nem kaptunk több hitelt. Szerettük volna a kis lakás árát önerőnek, de ahogy írtam áron alul sem tudtam eladni. Megkaptunk egy jó nagy hitelt, megvan a lakás és persze hogy most meg el is kelt a kicsi abban a pillanatban. Most 14 millióm van tisztán. Gondolkozunk, hogy a jelenlegi lakás hitelébe toljam be és csökken a havi részlet vagy pedig tartogatni kellene? Azért is, mert meglenne 5 év múlva is, mint önerő, de nyilván nem annyit fog érni. Nem tudom mi lenne a jó megoldás.

2021. jún. 23. 13:09
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Kpban tartogatni ennyi penzt nem egy okos dolog mert 5 ev alatt is viszonylag sokat veszit ertekebol az inflacioval. Ket dolognak van itt ertelme alapvetoen: elotorleszted hiteleted, vagy pedig berakod allampapirba. Az hogy melyik eri meg jobban attol fugg hogy melyiknek nagyobb a kamata.

Kovetkezo lakas varaslasnal mindegy hogy melyik olyan szempotbol hogy ha hitelbe rakod bele akkor majd ha eladod a lakast annyival tobb marad neked.

2021. jún. 23. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is az előtörlesztéssel jársz a legjobban, lecsökkented egy minimálisra a tőketartozást és minimális havi hiteltörlesztőd marad.
2021. jún. 23. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen várható infláció mellett butaság tartogatni a pénzt, mert egyre csak fogy az értéke. Már most 5%-os az infláció. Ha van 100 forintod, akkor 1 év múlva 95 forintot ér, még egy év múlva 90,25, a következő évben már csak 85,74 forintot és így tovább. 3 év alatt 14%-ot buktál a pénzedből. Természetesen, ha nő az infláció, akkor az ingatlanok ára is nő, még többet fogsz bukni. Hát, emberek zsebéből pénzt kivenni, nem csak adóval lehet, hanem úgy is, hogy észre sem veszik.

Nézd meg mennyi a hiteletek kamata és mennyi az állampapír kamata. Ha tippelnék, akkor azt mondanám, hogy a hitelt éri meg előtörleszteni. Elő a kockáspapírral és kiszámolni a költségeket!

2021. jún. 23. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
46%
A "hitelemet csökkentsem pénzzel"-t úgy hívják hogy előtörlesztés.
2021. jún. 23. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Mekkora a hiteletek? Milyen kamatozású? Ha kevesebb, mint az állampapír kamata, akkor nem éri meg előtörleszteni. Bár hogy őszinte legyek én 1-1,5%-ban nem látnám a nyerészkedést, inkább csökkenteném a hitel tartozásom és kész.

Ha tudom, hogy kell a közeljövőben mondjuk felújításra, akkor csak egy részét törleszteném elő, a maradékot megtartanám arra.

2021. jún. 23. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
25,4 millió a hitel 3,9 a kamat. (Költeni nem kell a lakásra) egyébként köszönöm a válaszokat, nekem nagyon hasznosak.
2021. jún. 23. 15:14
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Igy kizarolag a matekot nezve jobban jarnal ha berakod a penzed akar egy MAP+ allampapirba, aminek egy olyan elonye van hogy vesz eseten tovabbra is gyorsan hozza tudsz ferni a penzedhez. Viszont a kb 1% kulonbseg eleg kicsi ahhoz hogy ha inkabb elotorleszted mert mentalisan jobb neked az akkor nem kovetsz el nagy hibat.
2021. jún. 23. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

5# vagyok.

Én ez esetben 10 milliót előtörlesztenék, így a tőketartozás 15,4-re csökken.

A 4 millióból állampapírt vennék, ez kamatozik, de elég likvid, így bármi gond van, kvázi azonnal hozzá tudtok nyúlni. Egy éves kényelmes vésztartalék, nyugodtan aludhattok. :)

Mivel csökken a törlesztőtök, nő a megtakarításotok mértéke. Nagyobb ütemben tudtok előtörleszteni és a maradék 15 milliót néhány év alatt ki is fizetitek, vagyis közel sem fizettek annyi kamatot, mint amennyit előirányoztak a teljes futamidőre.

Az én lelkemnek ez így lenne oké, az az 1% nem hoz annyit, hogy a nyugalmamat megfizesse.

2021. jún. 23. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
35%
Kérdező van már amúgy a régi lakás árán kívül valamennyi vésztartalékotok, félretett pénzetek? Amolyan jó ha van alapon egy legalább néhány havi tartalék?
2021. jún. 23. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
18%

Ha úgyis lakást akartok majd venni megtartanám önerőnek.

Amúgyis is többet kamatozik állampapírban mint ahitel, így még valami minimálisat nyersz is rajta.

2021. jún. 24. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!