Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogyan vannak ezek a dolgok...

Hogyan vannak ezek a dolgok az állampapírral?

Figyelt kérdés

Totál amatőr kérdéseim lesznek, nem értek a pénzügyekhez, de úgy gondolom az állampapír pont az ilyen embereknek van kitalálva, mint én. Viszont vannak dolgok amiket szeretnék megérteni, így kérdezek. De kérnék szépen mindenkit, hogy aki sarat dobálni jönne, hogy "minek vettél állampapírt, ha ilyen ostoba vagy", az maradjon távol ettől a kérdéstől. Köszönöm!


Két hete vettem 2 millióért MÁP+t. Az államkincstárnál van a számlám. Az aktuális heti jegyzés azt hiszem mindig hétfőn indul, én csütörtökön vettem meg.

Múlt héten valamiért eltűnt az egyenlegemről 5000 és csak 1,95 millió volt a "piaci érték" mezőben. Ha a "részletező" menüben megnéztem, ott a névértéken még mindig ott van a 2 millió.

Ez a "levonás" amiatt van, mert nem a jegyzés első napján jegyeztem? Azóta egyébként folyamatosan, 2-3 naponta nő 100-200Ft-tal az egyenlgem. Nem nézem minden nap, de amióta ránézek rendszeresen, azóta mindig nőtt kb. ennyit.

A "Jövőbeli esedékességfizetések" alatt pedig 35ezer forint van októberre jelezve. Ennek a matekja úgy jön ki, hogy az első félévre járó 3,5% kamat az igazából nem a félévre szól, hanem az egész évre, és akkor ennek időarányosan a fele, azaz 35ezer forint a kamat összege, ugye?

Remélem érthetően tettem fel a kérdéseim, próbáltam kézzel-lábbal elmagyarázni. :)



2021. ápr. 23. 15:38
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

"Ez a "levonás" amiatt van, mert nem a jegyzés első napján jegyeztem?"


Nem nem azért van. Mindenképpen következő hétfőn kapod meg jegyzési áron.

Tehát neked 12-i hétfőn kiadott MÁP pluszod van.


Ezt ha akarod már rögtön aznap visszaválthatod. Ekkor 0,25% a levonás. Azaz 2.000.000*0,25%=5000Ft.


Tehát ha megveszed és a jegyzés első napján visszaváltod, akkor buksz rajta 5ezer forintot, ezért ír ki 1,95 milliót.


Ezután azért nő mindennap az értéke pár száz forinttal, mert kamatozik a papír. Első félévben éves 3,5%-ot, ami 70ezer forint, az 1 napra 191 forint.

Tehát minden nap 191Ft-al többért tudod visszaváltani. Így 27 nap után már több lesz a kamat, mint a levonás.


Ha MÁP+t veszel és 27 napon belül visszaváltod, akkor kevesebb pénzt kapsz vissza, ha minimum 27 napig megtartod, akkor már lesz pár forint kamat. Aztán egyre több és több.

2021. ápr. 23. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
82%
Kérdező, most akkor 5 ezer vagy 50 ezer "hiányzik"?
2021. ápr. 23. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 xswerdy ***** válasza:
100%
piaci értékként mindig azt írja ki, amennyiért ma visszaválthatnád. Tehát a visszaváltási költséget levonva.
2021. ápr. 23. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

2-es: bocsi, elírtam a helyiértékeket, természetesen 5ezer hiányzott.


Többieknek: Köszönöm! Valóban ez tényleg a jelenlegi visszaváltási értéke lehet akkor ezekszerint. Erről tudtam egyébként igen, hogy közel névértéken visszaváltható a dolog. Szuper, ment a zöld pipa mindenkinek. :)


Egyébként az szerintetek is jó taktika, hogyha az infláció elindulna felfelé, akkor akár 1-2 év után kivenném a pénzt és áttenném PMÁP-ba? Az ügyintézőt kérdeztem, ő azt mondta, hogy nagyon sokan mondták már neki ezt, szerinte ez egy jó gondolat. De mondom, én nem vagyok a számok embere, csak próbálok logikusan gondolkodni. Szerintem még a választásokig nem fogják engedni, hogy az infláció elszálljon. Legalábbis papíron. Aztán a vásárlóérték (ha így hívják) az megint egy más kérdés a mai árakat nézve.

2021. ápr. 23. 19:57
 5/6 anonim ***** válasza:

1-es vagyok, szerintem nem olyan jó taktika. Jelenleg már csak infláció + 1,25%-öt fizet a prémium állampapír, 2 éve még infláció + 1,7% volt, 6-7 éve meg infláció + 3%.

Sajnos ha feljebb megy az infláció, szerintem szépen még inkább leviszik a kamatprémiumot 1%-ra vagy alá.

Ha ez mondjuk csak 3 év múlva lesz már jobban jársz, ha végigülöd a MÁP+t.


Amúgy meg 2 millió forintnál, ha most kapsz rá 2%-al többet az is csak havi 3000Ft. Szóval annyira nagyon nem számít.

Úgyhogy ne bánkódj nagyon, ha nem tudsz átülni majd prémiumba.

2021. ápr. 23. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Igen, láttam én is, hogy évente csökken a kamatprémium a PMÁP-on...trükkösek. Aztán igen, minél tovább vagyok bent a MÁP+ban, annál kevésbé éri meg ahogy ennek meg évente nő a kamata.

Illetve említett nekem a MÁK-nál az ügyintéző egy másik papírt, amit már nem lehet jegyezni és venni sem, talán egyéves PMÁP? Annak ha jól emlékszem valami 4,5% volt a kamata. Azt mondta nagyon, hogy figyeljem, mert júni-júli környékén indul az új idén és szerinte nagyon jó kamata lesz majd.

2021. ápr. 23. 23:27

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!