Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A GRÁNIT Banknál milyen...

A GRÁNIT Banknál milyen bankszámlaszámot adnak?

Figyelt kérdés
Az első 16 szám után 8 darab nulla jön, mint az OTP-nél, vagy ott is random számok vannak?

2021. ápr. 15. 13:24
 1/5 Koplárovics Béci ***** válasza:
58%
Nincs az első 16 szám után semmi, mint az OTP-nél. Mindkettőnél legfeljebb kompatibilitási okokból kell feltölteni nullákkal az utolsó nyolcas csoportot.
2021. ápr. 15. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi! Csak azért, mert az Erste-nél pl úgy tudom, random számok vannak ugyanúgy a nyolc nulla helyett a végén.
2021. ápr. 15. 14:40
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Még ha nem is látszik első ránézésre, de akkor is bizonyos szabályok szerint építik fel a bankok a számlaszámokat.


Azt a laikusok is tudják manapság már, hogy az első három karakter a bankot azonosítja, ezt az MNB osztja ki.

Utána következő négy karakter sok bank esetén a honos fiókot azonosítja, majd a 8. karakter egy ellenőrző szám. Azonos metódus alapján képezik a bankok, MNB előírás.

A 2x8 karakteres számlaszámok esetén a 16., a 3x8 karakteresek esetén pedig a 24. karakter szintén ellenőrző szám.


Viszont az összes többi a bank saját szisztémája szerint van képezve.


A 2x8-as verzió esetén nyilván kevesebb a lehetőség, sorban adják ki a számokat, és eltérő első 8-as csoport esetén a második 8-as csoport több ügyfélnek is lehet azonos. Hiszen más-más számlaszám lesz így is. Tehát nincs benne az ügyfélszám a számlaszámban.


Ahol 3x8 karakter a számlaszám ott lehet olyan is, hogy a középső nyolc karakter (vagy abból 7 karakter) ügyfélazonosító.

Az utolsó, tehát a harmadik 8 karakter pedig ha az ügyfélnek több számlája van akkor azokat különbözteti meg.

Van ahol pl. az utolsó nyolcas csoportnál ezért nőnek a számok, hogy valamelyik karakter 1, ha új számlát nyit akkor 2, utána 3, stb...

Van amelyik máshogy kódolja, pl. 511... vagy 4902...


Lehet olyan is, amit írt valaki, hogy az Erste 3x8 karakter, de mióta minden ügyfél ugyanazt az első 8 karaktert kapja (tehát nincs fiókhoz rendelés) azóta a középső számsor mindenkinek 8 db 0.

Az utolsó nyolcas csoport első hét száma pedig sorrendben növekszik. A legvégén ellenőrző szám áll.


Tehát a bankoknak elég nagy a mozgástere, rajtuk múlik, hogy akarják felépíteni, főleg ha 3x8 felépítésű számlaszám rendszer kérnek az MNB-től.


Ha a középső nyolc karakter mind nulla akkor sem elhagyható.

Ha az utolsó nyolc a nulla akkor elhagyható, ugyanaz mintha ott sem lenne.



Arra is van példa, hogy egy bank az évek során az egyszerűsítés miatt megváltoztatja a struktúrát, nyilván az MNB előírások figyelembe vétele mellett.

Ezt tette régen az Erste is, meg az Unicredit is. Nagyon régen volt, ezért olyan számlaszámokkal már ritkán lehet találkozni.



Továbbá felvásárlások esetén, ha az egyik bank beolvasztja a másikat, sok esetben nem változtatja meg az ügyfelek számlaszámait (aminek ők örülnek a legjobban), ezért többféle kezdetű számlaszám is tartozhat egy bankhoz.

Ilyenkor főleg megesik, hogy különböző struktúrájú számlaszámokat is kezel. Természetesen a beolvasztás után már az újonnan nyitott számlák soha nem kapják meg a megszűnt bank első három karakterét. Ezért szépen lassan egyre kevesebb olyan marad használatban.



Sok-sok éve már minden elektronikussá vált, azonban a kilencvenes években meg még részben utána is bőven volt jelentősége, hogy egy-egy számsorból mit lehet kiolvasni.


A banki dolgozóknak egy-egy számcsoport a számlaszám meghatározott helyén jelzés volt, utalt valamire.

Speciális számlák, fenntartásos számlák, betétszámla, nem folyószámla, stb...


Az egyre modernebb elektronikus rendszerekkel ezek funkciója egyre jobban csökkent.


Viszont tájékoztatásra is használták. Van vagy legalábbis volt bank amelyik például hitelkártya visszafizetésnél a tájékoztatóba beleírta, hogy figyeljen oda az ügyfél. A hitelkártya technikai számla utolsó 8-as csoportjában mindig az yyy karakterek állnak első helyen. Ne keverje össze az ügyfél, arra utaljon.


Persze ha egy bank valami ilyet használ az ügyfél tájékoztatókban is, akkor nagyon nem szerencsés ezeket a szokványokat később megváltoztatnia, mert az ügyfeleket összezavarhatja és hibát követhetnek el.



Ami régen fontos volt, a rendszerek működésében szerepe volt, ma már egyre inkább csak technikai adat, ami lassan már a nyilvántartási funkcióját is elveszíti.

Természetesen nem az számlaszám legelső három számjegye meg az említett ellenőrző karakterek. Azok ma is nagyon lényegesek.



Remélem kielégítő választ adtam. :)

A neten is biztosan össze lehet bogarászni ennyit, vagy akár többet is, de az sok idő lenne. :)

2021. ápr. 15. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Igen, köszi!

Ment is a zöld, de én pl. nem tudtam, hogy mi mit jelöl a bankszámlaszámban, mert egyszerűen nem érdekelt. Azt láttam, hogy szülők OTP-s számlaszáma is úgy kezdődik és ennyi. Ennél tovább nem foglalkoztam vele.

2021. ápr. 15. 15:49
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Szívesen. Nem mondom, hogy máskor is, mert nagyon sokat gépeltem. :))


Kívülről nézve általában csak az alapokat szokták tudni, maximum, esetleg tapasztalati úton a saját bankjuk esetén az ügyfelek valamiféle szabályosságot felfedeznek.



Amit én ellenzek, bár nem szabálytalan, hogy a bankok néhány dokumentumon szoktak használni még mindig rövidített számlaszámokat is.

Vagy nem írják ki mind a 3x8-at hanem különböző sorokban részletekben.


Belső nyilvántartásra simán működhet, nyilván működik is, de olyan dokumentumon én nem támogatom, ami ügyfél kezébe kerül.

2021. ápr. 15. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!