Ha a forgalomban lévő pénz akkor keletkezik, mikor valaki hiteligénnyel fordul a bankhoz, akkor ki és hol állítja elő azt a pénzmennyiséget, amit kamatként fizet vissza minden adós?
Hitelügyelteknél csak számlapénz keletkezik,forgalomba kerülő pénz nem.(Nincs készpénz a legtöbb esetben) Az csak akkor,ha valahol készpénzzel fizetnek.
A kettő nem ugyanaz.
Azért nem a semmiből van a bankoknak pénzük. Van meghatározott tőkéjük, amit ki tudnak adni hitelként (vannak például szerencsésebbek, akik befektetik a pénzüket és kamatot kapnak rá). Tehát van a banknak fedezete a kiadott hitel mögött.
Ami kamtot, kezelési költséget befizetsz, az a bank bevétele. A kiadott és befolyt pénzek közti különbség a nyeresége, amiből kifizeti az alkalmazottait, új fiókot nyit, új ATM-et helyet ki (befektet!), adókat fizet, és ami még ezután is megmarad az a nettó nyeresége. Na ez is több(száz)milliárdos nagyságrend...
De egyik helyen sem a "semmiből" lesz a pénz.
Ha a bank nem a semmiből kreálja a pénzt, ha a bank csak annyi pénzt adhat hitelbe, mit amennyivel rendelkezik, akkor miért 5% a kötelező banki tartalékráta? Miért nem 100%?
Azt tudom, hogy a bank bevétele többek közt a kamat is, de nem azt kérdeztem, hogy mi a bank bevétele. A kérdésem az volt, hogy hol állítják elő azt a pénzmennyiséget, amit kamatként fizetünk vissza?
Ha jól emlékszem, a Zeitgeist című filmben kitérnek arra, hogy a kamatokkal együtt mindig több adósság van kint, mint pénz, amivel vissza lehet fizetni.
Tehát ezt lehetetlen lenullázni és éppen ezért kell egyre több és több pénzt felvenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!