Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogyan igazitják a banki...

Hogyan igazitják a banki hiteleket az inflációhoz?

Figyelt kérdés

Egy 20 miliós hitel esetén, 30 éves futamidővel kb 30 milió a visszafizetendő összeg.

[link]


Ennyi idő alatt évi 2.5 százalékos inflációval számolva az összesített infláció 110% körül van, ami azt jelenti hogy a pénz amit a bank összesen visszakapott, kevesebbet ér, mint amennyit ide adott.


Nyilván hibás a számitásom, ez így a banknak nem lenne üzlet, hogyan igazitják ezt a javukra?


2021. márc. 15. 14:51
 1/7 anonim ***** válasza:

Havi törlesztőrészletekben fizeted vissza az összeget, s azt a bank rögtön el is "költi" - felhasználja a működésére, nem kell 30 év inflációját futnia, nem 30 év múlva fizeted vissza egy összegben a kölcsönt.

Ha valakinek inflációs kockázata van az pont a hitelfelvevő, hiszen az ő vagyontárgya sem lesz feltétlen értékesebb ez idő alatt, de a banknak nem kell 30 év múlva is egy elkülönített rekeszben tartalékolnia az első átutalást, ő abból már rég sokkal több pénzt csinált.

2021. márc. 15. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Én is pont ezen gondolkoztam nemrég. Hátha van itt egy bennfentes banki dolgozó aki tudja a választ erre. Ha a jelenlegi, kormány által bevallott inflációt nézzük az is négy százalék körül alakul. Persze az inflációs kosarat ők állítják össze hogy olyan számot kapjanak ami pont megfelel nekik. Ebben a kosárban nincs benne például az ingatlanok áremelkedése ami mint tudjuk évi 30-50 százalék is volt az utóbbi években. Az alapvető élelmiszerek is szinte havi szinten drágulnak. Az hogy eközben a kétmilliós csúcs oled televízió ötszázezerrel olcsóbb lett az gondolom nem sokakat érint. Egy a lényeg, hogy a valóság az, hogy a forint nagyon durván veszít folyamatosan a vásárlóerejéből. Szóval az emberek a felvett hitelt 10-20 év múlva konkrétan $zart sem érő pénzzel fizetik vissza. Mi ebben a biznisz a bankoknak? Hol van a trükk ami miatt mégis megéri nekik hiteleket kihelyezni? Lehet-e ebből egy olyan össznépi be$zopatás valamilyen módon mint ami a devizahiteleknél volt? Én is kíváncsian várom a választ.
2021. márc. 15. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Igazad lenne akkor, ha a bankár a saját pénzét adná kölcsön, és akkor a pénzén elérne 3-4-5% hozamot. Nem lenne egy nagy biznisz, egy vállalkozás 10-20% hozamot szeretne elérni a saját tőkéjén.


De a bank nem így működik, nem a saját pénzét adja kölcsön.

Így két választása van: Nem ad kölcsön, akkor a bevétele 0.

Kölcsön ad, és kap érte 3%-ot. Ekkor olyan mindegy, hogy mennyi volt az infláció, 3% reálértéke kevesebb, az még mindig nagyobb mint 0.


Meg persze az 1-esnek is igaza van, hogy nem 30 év múlva fizeted ki a kamatot, hanem ha ma felveszel 10 milliót, akkor 3% kamatnál első évben kifizetsz 294ezer kamatot, második évben 283ezret stb.


Harmadik szempont, hogy a lakáshitelen nem kell hatalmas nyereségnek lennie. Ez lehet csak behúzó termék, hogy ügyfele legyél az adott banknak.

Vannak olyan termékeik, amik jóval nagyobb haszonnal kecsegtetnek, de azt egy idegen nem fogja tőlük megvenni, a saját már megszerzett ügyfeleknek könnyebb ezeket értékesíteni.

2021. márc. 15. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Úgy látom, ez egy nagyon komplex rendszer.

Tehát a bank nem a saját pénzét adja kölcsön, így annak elértéktelenedése sem az ő problémája.

Továbbá, kaptam egy táblázatot, ami mutatja, hogy a havi törlesztő hogyan tevődik össze. Az első hónapban a törlesztő 75% a kamat, 25% a visszafizetendő tőke, idővel ez az arány folyamatosan változik, a futamidő felénél 50-50, az utolsó hónapban már csak fél százalék körüli a kamat.


Összegezve, a bank már az elején beveszi a saját nyerességét és forgatja is tovább, az inflációt meg azokra terheli, akik a bankban tartják a pénzüket.

2021. márc. 15. 16:27
 5/7 anonim ***** válasza:

"Az első hónapban a törlesztő 75% a kamat, 25% a visszafizetendő tőke"


Az, hogy az első évben a törlesztés hány %-a a tőke és mennyi a kamat, az függ a futamidőtől és a kamatlábtól.

3% kamatnál 20 évnél 45% kamat, 55% tőke az első hónapban.

8% kamatnál 80% kamat 20% tőke az első hónapban.


Pl egy 4%-os kamatnál, 20 éves lakáshitel esetén az első 5 évben 1,8 millió kamatot fizetsz, ez az összes kamat 40%-a.

Ezért van az, hogy a bank megbüntet, ha 3-5 éven belül felmondod a lakáshitelt. Mert neki akkor keletkezik a nyeresége. A túl rövid hitel nem éri meg neki.



Közgazdasági szempontból hitelt akkor éri meg felvenni, ha számodra több a haszna, mint a költsége. Pl ha a megvett lakás ára megemelkedik, akkor nyertél a hitellel, persze ezt nem tudhatod előre, csak bízhatsz benne, hogy így lesz.

2021. márc. 15. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Az is ott van, hogy a kamatperiódus 5 év. Azaz 5 év után változhat a kamat. Tehát egyáltalán nem biztos, hogy 30 milliót kell visszafizetni. Attól függ hogyan alakul az infláció és a bankok hogyan változtatják a kamatot.
2021. márc. 15. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Nemzeti konzervatív ***** válasza:
A bankok pénzügyi közvetítők. Az ő kiadása a a betétek és bankközi hitelek. Mivel a BUBOR 0,80% körül van, a betéti kamatok még ennél is alacsonyabbak, a 4-5%-os jelzálog hitelekkel igen jó hasznot szereznek. Mivel nem csak a bevételük csökken 110%-al 30 év alatt, hanem a kiadásuk is, így a reál nyereségük ugyan annyi. Persze a BUBOR és betéti kamatok emelése csökkentheti a nyereségüket, de az infláció erre egyáltalán nincs hatással.
2021. márc. 15. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!