A bankok saját magas kockázatú befektetési alap termékeik úgy működnek mint a South Parkban az ominózus "volt nincs jelenet"?
Aki esetleg nem ismerné:
https://www.youtube.com/watch?v=8ZWooe5zVY8
Csak azért merült ez fel bennem, mert hallottam egy történetet, ahol egy bankfiókba balhézott az ügyfél, mert a magas kockázatú befektetésére valami jóval kevesebb pénzt kapott vissza, mint amennyi az eredeti töke volt amit betett x éve.
Na most addig számomra tiszta sor lenne, hogy ha befektetek egy kockázatos alapba, akkor bukhatok rajta.
De ha én azt kérem, akkor le tudják nekem tételesen vezetni, hogy mibe forgatták a pénzem, és hol sikerült el itt a piros hol a pirosozni a tőkém egy részét?
A bank nem a parlament, hogy haveroknak osztogatják az ügyfelek pénzét. Mint neve is mutatja, magas kockázatú befektetés, tehát lehet, hogy elveszíted nagy részét (az egészet max akkor ha csődbemegy az összes cég, amibe az alap fektet), de az is lehet, hogy magas hozamot ér el.
A magas kockázat lényege, hogy magas hozammal is járhat de nagy veszteséggel is.
@ 13:45
Ez számomra nyilvánvaló volt, a kérdés az az, hogy ha én tudni akarom, akkor felvilágosítanak-e arról hogy hol úszott el a pénzem, vagy "üzleti titok"?
Nincs olyan a befektetèsek teljesìtmènyènèl, hogy "üzleti titok"
Ha valami magasabb kockázatú dologgal mókolsz(befalap, rèszvèny, certi stb) akkor ha bukóban vagy, annak egyèrtelmű oka látható lesz a mögötte álló instrumentumok èrtèkeiből.
Ezèrt ha nem akarsz ilyet, akkor kell tőkevèdett termèkek felè fordulni, legjellemzőbb pèldájuk az állampapìr
Egyénre szabottan nem fogják neked levezetni, hogy mire ment el a pénz!
50-60-80-90%-os tőkegarantált befektetések esetén ez a rész állampapírba megy. Ez nekik és nem neked kamatozik, a maradék összegből lejön a kezelési költség, éves díj, tranzakciós költségek, stb.
Ami maradt azt nagy kockázatú üzletbe teszik, ahol magasabb hozam is várható, de ebben az esetben sem biztos, hogy tényleges profittermelés esetén te látsz ebből valamit! Mondok egy példát a Bank befekteti a saját pénzét (veszít 40%-ot) és befektet ugyan ennyit a te pénzedből is (nyer 30%-ot), jogilag mondhatja a tied a 30% veszteség az övé a 40% nyereség, ha nagyvonalú akar lenni, akkor a 40% helyett csak 10%-ot (30-40) von le tőled, ha úriemberként viselkedik csak 5%-ot ((30-40)/2)
Puff volt nincs :)
---te beteszel 100-at felmegy a befektetés 150-re
---bank betett 3000-et, ami lement 2850-re
---Puff volt nincs...Te 0,00 VS. Bank 3000
Ahogyan 7es is írta, ha te befektetsz, akkor nincs üzleti titok. Amikor befektetsz, közlik mibe fektetsz be, minden befektetési alap részletei elérhetők a neten, ott le van írva részletesen, hogy mikbe fektet be, hogyan, mennyit, mik a költségek, stb... egy sokoldalas dokumentum, teljesen nyilvános, mindenki számára hozzáférhető. Ha kéred, a bank is biztosan kinyomtatja vagy elküldni neked emailben ha be akarsz náluk fektetni.
A befektetési alapok - kockázattól függően - részvényekbe, kötvényekbe, állampapírba és más értékpapírokba fektetnek, ezek teljesítménye szntén nyilvános.
Szóval ha veszít az alap az értékéből és érdekel, hogy miért, akkor a neten megtalálod, nem titok. Ha valaki valahol azt mondja, hogy titok mibe fektetik be a pénzedet, vagy hogyan, onnan menekülj... (bankoknál ettől nem kell tartanod)
Az értékepapír számla megnyitásakor ki kell tölteni egy kérdőívet, amiben rákérdeznek, hogy ismered-e a terméket, érted-e mi a kockázat stb. Persze a sok hülye minden beikszel, mert nem meri bevallani, hogy fingja sincs róla, de ez már az ő bajuk.
Ezen kívül minden alapnak van egy termékismertetője, ahol eg 1-10-es skálán feltüntetik, hogy mekkora a vállalt kockázat, illetve hogy ez a kockázat miből adódik. Továbbá az alapkezelők havonta közzé tesznek portfóliójelentést, évente készül egy terjedelmes éves jelentés, ezekben tételesen le van vezetve, hogy mibe fektetett az alap, min mennyit keresett vagy mennyit bukott. Persze ezek elég bonyolult pénzügyi nyelven íródnak, így Paneljóska nem fogja tudni értelmezni, de ez megintcsak nem a bank problémája.
Az mondjuk valószínű, hogy az ablakos ügyintéző nem fogja neked tételesen elemezni az alapkezelő által végzett műveleteket, mivel nincs erre idő. Elmondja, hol találod a különböző jelentéseket és azokban mindent meg fogsz találni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!