Mennyit vonhat a végrehajtó több letiltás esetén minimálbérből?
Gratulálok! Ezért tart itt ez az ország, mert az emberek többsége ennyire pénzügyi analfabéta.
Hogy a túró a lehet valaki annyira bolond, hogy minimálbér hitelt vesz fel, ami aztán behajtási jut?!
"Ha vonnak minden hónapban akkor nem inkasszóznak."
Ez nem olyan biztos, futhat párhuzamosan is több végrehajtási cselekmény.
Volt olyan, hogy az egyik dolgozónak végrehajtás volt, majd befutott mégegy. Ki kellett tölteni egy nyilatkozatot a munkáltatói részről, hogy van-e már végrehajtás, milyen mértékű, összegű és meddig fog kifutni.
De amúgy előfordulhat, hogy a már végrehajtott bérből a bank inkasszál, egy másik tartozás miatt. Mondjuk ilyennel csak hatósági tartozásnál találkoztam.
Jövedelem-letiltás esetén a nettó béred 33 %-át köteles a munkáltató levonni és átutalni a végrehajtónak. Ha több letiltásod is van egyszerre, akkor a 33 % helyett 50 %-ig terjedhet a letiltás mértéke.
Bizonyos összeg feletti bér esetén a teljes összeg végrehajtás alá vonható, de minimálbér esetén ez az opció nem jön képbe.
Semmilyen szabály nem tiltja, hogy egy jövedelem-letiltás mellett a végrehajtó bármilyen más cselekményt is végezzen a letiltással párhuzamosan, azzal egy időben. Tehát simán előfordulhat, hogy miközben a béredet letiltják, a bankszámládat is inkasszóval terheli a végrehajtó. Sőt ezen felül bármi mást is végezhet. Ugyanis a végrehajtás célja, hogy a lejárt esedékességű követelést (tartozásodat) a lehető legrövidebb időn belül behajtsák.
Általában azt vizsgálják, hogy elévülési időn belül behajtható a hátralék vagy sem. Ha nem hajtható be csak letiltással, akkor mennek rá más vagyonodra is. Ha viszonylag rövid időn belül és elévülési időn belül behajtható (a rövid általában vagy 6 hónapot vagy 1 évet jelent), akkor nem szokták piszkálni a többi vagyontárgyat. Az eljárás menetéről mindig a végrehajtó dönt, éppen ezért hasonló ügy esetén sincs azonos eljárás.
Fentiekből láthatod, hogy nem mindegy, mekkora összegű hátralékról beszélünk. Ha több milliós, akkor szinte lehetetlenné teheti a végrehajtó az életed, mert párhuzamosan tilthat is, inkasszálhat is, és még a lefoglalt vagyontárgyakat is árverezheti, ha egyértelmű, hogy letiltásból csak évtizedek múlva térülne meg a tartozás.
"És ha nem az én szamlamra jönne az utalás"
Az nem a Te rendelkezésed feletti számla lenne, így módja sincs a végrehajtónak, hogy inkasszálja azt a bankszámlát.
Banki inkasszó esetén a banknak csak 28.500 forintot kell biztosítani az adósnak, minden más utalásra kerül a végrehajtónak. Bankszámlára érkezett pénz esetén nem vizsgáljuk, hogy milyen jogcímen került oda az összeg. Ott az már nem munkabér, nem segély, nem családi pótlék, hanem számlapénz.
Például ilyen a svájci frankos hitelek nagy része.
Vagy egyéni vállalkozóként akkora tartozást halmozol fel adóból, járulékból, hogy csak na, mert mondjuk nem fizet ki az egyik megbízód.
Például a mostani járványveszély is alapot adhat egy ilyen élethelyzet kialakulására.
#7: Nekem is volt svájci frank hitelem, de én ésszel vettem fel. A fizetésem 18%-a volt kezdetben és 27%-a, mikor elszaladt a frank. Szépen kifizettem, mert nem nyújtózkodtam tovább a takarómtól.
Vállalkozónál beüthet az ilyesmi, de a kérdező nem az. De mondjuk vállalkozóként is lehet előleget vagy biztosítékot kérni, ha nagyobb befektetést igényel egy munka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!