Aki tudja fizetni a hitele törlesztőjét annak érdemes továbbra is?
Kijöttek a részletek, mostmár biztos az, hogy a moratórium idejére is számolnak kamatot amit később kell megfizetni. Azt mondjuk nem részletezte a bankom (K&H), hogy az egész futamidőre elosztva, vagy esetleg kamatperióduson belül, vagy amire a legkisebb valószínűséget adom az az, hogy egyszerre.
Mi 2 éve vettük fel a hitelt, a havi kamat a 76ezres törlesztőrészletből közel 30ezer. A mi állásunk egyelőre nem forog veszélyben, simán tudjuk fizetni. Gondolom akkor érdemes is lenne, nem igaz?
Egyébként marha érdekes, hogy nemrég törlesztettem elő és azt külön kérvényezni kellett, hogy ne a törlesztőrészletem csökkenjen, hanem a futamidő. Ehhez közjegyző is kellett (igen, a közjegyzői díjjal is hosszútávon jobban jártunk, hogy ezt a verziót kértük) + szerződésmódosítási díj. Most, hogy 9 hónappal meghosszabbodik a szerződés, ezt egy tollvonással el tudja intézni a bank? :) Tök érdekes, nem?!
"Most, hogy 9 hónappal meghosszabbodik a szerződés, ezt egy tollvonással el tudja intézni a bank? :) Tök érdekes, nem?!"
Jogszabály mondja ki.
Ha született volna olyan jogszabály, hogy Gipsz Jakab hitelének futamideje csökkenjen, ahhoz sem kellett volna szerződésmódosítás.
Tök érdekes, nem?!
Amit a harmadik hozzászóló ír hibás. Minden egyes hónapban, amikor törlesztesz, kamatot fizetsz és tőkét is törlesztesz. Ha nem törlesztenél tőkét, akkor sosem fogyna el a hiteled.
Az a magyar lakosság pénzügyi tudatlanságát sajnos nagyon jól jellemző nagyon elterjedt tévhit, hogy "először kifizetsz minden kamatot, csak utána a tőkét".
Jelen esetben a következő történik, ha igénybe veszed a moratóriumot:
1. Kilenc hónapig nem fizetsz semmit, de a bank minden hónapban az aktuális tőketartozásod után kiszámolja a kamatot, és azt hozzácsapja a tőketartozásodhoz (elvileg az is elképzelhető, hogy valami külön számlán gyűlik ez az extra tartozás, és majd év végén csapják hozzá az eredeti hitelhez, de ez kevésbé valószínű. Most nem fogom végig olvasni a kormányrendeletet ezért.) Ha havonta növelik a tőketartozást, akkor ugye hónapról hónapra növekszik a ki nem fizetett kamat mértéke is.
2. Év végére, vagy amikor lejár a moratórium, egy az év során ki nem fizetett kamatokkal megnövelt tőketartozásod lesz.
3. Erre az új tartozásra újraszámolják a havi annuitásos törlesztőrészletet, mégpedig úgy, hogy a hátralevő futamidő ugyanannyi lesz, mint a moratórium kezdetekor volt.
4. Az új törlesztőrészleted változatlan kamat mellett is valamivel magasabb lesz, mint a moratórium kihirdetése előtt, egészen a futamidő végéig.
Köszi az infókat.
Ez egyébként sokaknál tényleg homály, hogy hogy működik az annuitásos hitel. Szerintem ez az "elején csak kamatot fizetsz" dolog abból redukálódhatott, hogy az elején tényleg szinte csak kamatot fizetsz. A mi 76ezres törlesztőnk egy 16 milliós 30 éves hitelre jött ki úgy, hogy alapvetően havi 20-22ezer forint volt a tőketartozás megfizetése ebből, a maradék 56-54ezer kamat. Nyilván adott fix törlesztőnél nagyobb tőketartozásra nagyobb kamat van. Most, hogy előtörlesztettünk pár hónapja 4,5 milliót, így fordult a kocka és 30ezer körül van a kamat és 45 körül a tőketartozás, mivel mi futamidő rövidítést kértünk ami baromira nem mindegy. 2 hónap alatt visszajött a közjegyző + szerződésmódosítás díja ahhoz képest, ha a törlesztőrészletet akartuk volna csökkenteni az előtörlesztéssel. De ez már más téma. :)
ahogy fent is írtam, normál esetben minden hónapban kifizeted az addig felgyűlt kamatot, és már az első hónapban is egy pici tőkét. Aztán minden hónapban kicsit kevesebb a kamat (hiszen kevesebb a fennálló tőke tartozás), és több a törlesztett tőke-rész.
De ha most hónapokig nem fizetsz kamatot, akkor pár hónapig nőni fog a tartozásod. Amikor lejár a moratórium, nem tőkésítik a felgyűlt kamatot, de először pár hónapig ezt a felgyűlt kamat tartozást fizeted vissza.
Ezáltal elvileg két lehetőség lenne, vagy a havi törlesztőrészlet nő meg, vagy a futamidő hosszabbodik több hónappal, mint a moratórium. A bankok első kommunikációja magasabb törlesztőrészletről szólt, tegnap az MNB azt mondta, hogy azt nem kéne, akkor meg marad a hosszabb futamidő. Ahogy az elején is írtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!