Az állampapírral mi lesz egy esetleges válság idején?
Az állampapír sem teljesen biztonságos befeketés (olyan nincs), de az egyik legbiztonságosabb. Ha államcsőd van akkor bukod. Magyarországon utoljára 1945 környékén volt államcsőd.
Az, hogy ki mivel jár jobban az honnan tudjuk? Ha tudnák az emberek akkor mindenki abba fektetne, ezért kell ebbe is meg abba is.
Legjobb ha többféle dologban tartasz pénzt.
Egyik se tuti befektetés.
Állampapír: kamatozik, de ha jön a válság és megszalad az infláció, akkor csökkenhet a pénzed reálértéke.
Államcsődtől nem félnék.
Ingatlan: Le van kötve a pénzed, ha jön egy válság azt az ingatlanpiac megsínyli eladod nem fogod tudni, vagy csak nyomott áron.
Vagy buksz rajta, vagy ülsz benne még 5-10 évet mire újra kinövi magát.
Költeni is kell rá.
Cserébe lakni mindig kell valahol, így jó eséllyel előbb-utóbb kinövi magát és nyereségesen eladható.
Arany: Hátránya nem kamatozik. Ez egy spekulációs áru, akkor nyersz rajta, ha mások drágábban hajlandóak megvenni, mint te. A jövőt nem láthatod előre, így ez a legbizonytalanabb a 3 közül.
Elvileg válság alatt fel szokott menni az ára, mert mindenki pánikba esik és az aranyhoz menekül.
Válság után meg amikor kiderül, hogy nem kamatozik, akkor mindenki eladja és mást vesz belőle.
Szóval ha jókor adod el, akkor nyersz rajta, ha nem, akkor buksz.
"Az elmúlt 20 év alatt 2-3x is voltunk államcsőd közeli helyzethez."
Az elmúlt 20 évben?!? Ezt honnan veszed?
Az állampapír legfőbb kockázata valóban az államcsőd (amire a jelenlegi kilátások alapján nagyon kicsi az esély). Meg ha belegonolsz, ha államcsőd van, akkor úgyis befűthetsz a forinttal, tehát teljesen mindegy, hogy hol és miben tartod.
Ezen kívül is van kockázat: a Magyar Állampapír Plusz (ismertebb nevén "szuperállampapír") esetében ez az infláció mértéke: mivel a kamatozás nem inflációkövető, elképzelhető, hogynem lesz rajta reálhozamod.
Megemlítendő emellett a likviditási kockázat a többi papírnál, mert jelenleg csak a MPÁP+ esetében garantálja a MÁK a 99,75%-on, illetve kamatfizetési időszakban a 100%-on történő visszavásárlást. A Prémium Magyar Állampapír esetében (ami viszont inflációkövető), csak annyit garantál, hogy napi vételi árdolyamot jegyez a sorozatra, ami általában 99%, de mivel a visszavásárlásról csak ennyi van rögzítve az ajánlattételben, ezért bármikor dönthet úgy, hogy ettől eltér. (Pl. válság idején az állam dönthet úgy, hogy csak 80%-on veszi vissza, vagy akár 50%-on). Ez nyilvám extrém helyzet, de mint kockázatot, mérlegelni kell.
Én azt mondanám, hogy kisbefektetőként a MPÁP+ jó választás. Teljesen likvid, a kamat nem adózik és elég rugalmasak a feltételek.
"agy jobban jár aki értékálló eszközökbe (pl nemesém, ingatlan) fekteti a pénzét?"
A nemesfém alatt gondolom az aranyat érted. Az arany kb. olyan, mint egy részvény vagy egy deviza: az árfolyama ingadozik, semmiféle ráhatásod nincs és kiszámítani sem lehet. A részvényekhez hasonlóan ÁLTALÁBAN felfelé mozog, de nem lehet olyan időtávot mondani, amelyen biztosan nyereséget termel. (Ezen kívül nem kamatozik, nem fizet osztalékot, nincs hozama, csak az eladáskor realizálhatsz rajta valamennyi hasznot - jobb esetben).
Ingatlan. Az ingatlan már sokkal jobban hasonlít az osztalékfizető részvényhez: egyfelől rendszeres jövedelmet biztosít, másfelől arra számítasz, hogy többért adod majd el, mint amennyiért vetted. Viszont ez egyáltalán nem biztos, főleg most, amikor erősen túlárazott a piac. Pl. beköltözik a szomszédba egy cigány család és a lakás rögtön veszít kb. 20%-ot az értékéből. Szóval az ingatlan nem rossz befektetés, de valamelyest érteni kell hozzá és ugyanúgy van benne kockázat, mint bármi másban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!