Megváltozott munkaképessgű személy foglalkoztatása?
Szeretnénk nyitni egy üzletet és lenne egy megváltozott munkaképességű ismerősünk aki jönne hozzánk dolgozni. Munkáltató, munkaadói szemmel, milyen kedvezmények várhatóak?
Hallottam a 25 fős dologról, de nem lenne 25 fő hanem csak 5-6 fő ez számít-e?
Lesz-e Rehabilitációi hozzájárulás (adó)?
A rehabilitációs ellátás megszűnt tudtommal.
És elég sokan, havi 3 millió forintról beszélnk, de nem találtam, oldalt, cikket stb. a dologról.
Lényegébe azt szeretném tudni, mivel jár az, hogyha MI megváltozott munkaképességűt alkalmazunk.
Köszönöm a válaszokat.
A NAV oldalán pontosan le van írva minden - mindig érdemes ott tájékozódni vagy ha bizonytalan vagy, akkor az ügyfélszolgálatot felhívni.
Most kimásoltam Neked egy idevágó részt belőle, szochó kedvezményt vehettek igénybe, de korántsem lesz ez havi 3 millió:
"A szociális hozzájárulási (szochó) adóból kedvezményt vehet igénybe
- a munkaviszonyban természetes személyt foglalkoztató kifizető az őt a munkaviszonyra tekintettel terhelő adóból,
- az egyéni vállalkozó a saját maga után fizetendő adóból,
- a közkereseti társaság, a betéti társaság, a korlátolt felelősségű társaság, a közös vállalat, az egyesülés, az európai gazdasági egyesülés, a szabadalmi ügyvivői iroda, a szabadalmi ügyvivői társaság, az ügyvédi iroda, a közjegyzői iroda, a végrehajtói iroda, az egyéni cég a tagjával fennálló adófizetési kötelezettséget eredményező jogviszonyára tekintettel terhelő adóból.
Az adókedvezmény akkor vehető igénybe, ha a foglalkoztatott, az egyéni vállalkozó, illetve a tag megváltozott munkaképességű személynek minősül.
Megváltozott munkaképességű személy az
a) akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű, vagy
b) aki 2011. december 31-én - a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény alapján megállapított - I., II., vagy III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult és a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 32-33. §-a, vagy a 19. § (1a) bekezdése, vagy a 38/C. §-a alapján rokkantsági ellátásban vagy rehabilitációs ellátásban részesül."
Ami még fontos: előtte mérd fel, hogy a megváltozott munkaképességű el tudja-e látni azt a feladatot?
magam is az vagyok, de pl nálam vannak olyan feladatok, amit sajnos nem tudok ellátni.
Egy értelmileg ép embert fájó lábbal nyilván be lehet ültetni kasszába, de egy értelmi fogyatékost nem feltétlenül (függ a mértékétől is, még mielőtt bárki "felkapná a vizet").
Ugyanakkor a fájós lábú, derekú nem alkalmas takarításra, egész napos állásra, stb - arra viszont olyan ember kiváló, akinek más egészségi problémája van.
Lemaradt a NAV oldalának a linkje
Köszi. De akkor mások, honnan szedik ezt a 3 milliós dolgot? Szomszédom nagyon rossz a látása (szinte vak) és felvették egy BP-i céghez dolgozni. És ő is azt mondta, hogy a cég havonta kap 3 milliót!! Úgy fogalmaz, hogy Ő utána kap a cég támogatást és hogy ennyit vesznek fel utána.
És mások is erről a 3 millióról beszélnek...
Amiket írtál azokról én is olvastam, de így tisztább köszi. De ezt az egyet nem értem.
"De ezt az egyet nem értem."
Akkor hívd fel a NAV-ot és egy pillanat alatt megmondják. igaz vagy sem? És ha igaz, milyen formában?
Rehabilitációs hozzájárulást 25 fő felett kell fizetni. Az átlagos stat létszám alapján határozzák meg, hogy hány megváltozott munkaképességűnek kéne lennie, és a hiányzó létszám alapján kalkulálják az éves adót 28főnél 1,4 mvm kéne legyen, éves szinten 1800eft a rehab. Ez 5-6főnél nem jön szóba.
Ami kedvezmény az a szochó éves szinten 600eft+ a szakképzési hozzájárulás a munkabére után
Illetve a TAO trv adóalap csökkentő tételként a kifizetett bért max az érvényben lévő minimálbért veszi figyelembe.
Kedvezménnyel, de nem havi 3millióval
Nem jól értelmezed: 1 fő megváltozott munkaképességű alkalmazása esetén az 1 fő után van szochó kedvezmény, ami nem kevés, a minimálbér kétszereséig 19,5 %.
magyarra fordítva és nagyvonalakban: ha Te alkalmazol 1 megváltozott munkaképességűt mondjuk bruttó 300 ezer ft-os bérért, akkor az utána fizetendó szociális hozzájárulási adó, azaz szochó kb. havi 60 ezer ft lenne, na ezt nem kell befizetni (könyvelők, csukjátok be a szemeteket, a számok hozzávetőlegesek :D - igen, tudom, a minimálbér 149 ezer, tehát csak 298 ezer lenne)
De csak ő utána nem fizetek adót vagy mindenkié is csökken?
Vagy ha nem alkalmazok ilyen személyt ilyen adó nem is lesz a munáltatónak?
Nyilvánvalóan csak az után veheted igénybe a KEDVEZMÉNYT, aki által kapod a kedvezményt. Egészséges ember után nem veheted igénybe - ha 1 fő megváltozozz munkaképességűt alkalmazol, akkor 1 fő után, ha 3-at, akkor 3 után veheted igénybe.
Szochót minden vállalkozónak kell fizetnie (szóval de, van ilyen adó, csak sokkal több, ha nem alkalmazol ilyen dolgozót), méghozzá nem is keveset. A szochó kedvezménynel az állam a megváltozott munkaképességűek alkalmazását kívánja elősegíteni az adókedvezménnyel.
Amúgy javaslom, vállalkozás indítása előtt mindenképp tanácskozz egy könyvelővel, meg ha üzletet akartok nyitni, akkor kellene 1 embernek boltvezető/kereskedő végzettség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!