Átlagban a vállalkozások hány százalékát viszik el az adóterhek és a járulékok? Mennyi marad tiszta nyereségként?
Remélem több, mint 50.
50 százalék tiszta (kivehető) "nyereség" nem valami sok.
Például festő, ács, vagy burkoló E.V., vagy bt, vagy kft (más? van jobb?) esetén.
Ez egy elég komplex és bonyolult kérdés, nagyon sokmindentől függ.
Egy jó könyvelővel, bőven 50% felett maradhat a zsebedben. Privátban beszélhetünk, ha gondolod.
"Átlagban a vállalkozások hány százalékát viszik el az adóterhek és a járulékok? "
A vállalkozás MIJÉNEK a hány százalékát? Az összes költségének? A bevételének? A nem adózott nyereségének?
Nem mindegy, hogy egy sima szolgáltatást nyújtó cégről beszélünk, vagy egy feldolgozó cégről van szó.
Utolsó: direkt ennek elkerülése végett írtam a leírásban, hogy milyen vállalkozásról van szó.
Kérdezted azt is hogy mijének hány százalékát viszik el az összes adók és járulékok.
Ha a fentebb említett egyéni vállalkozás, vagy kisebb cég embere elkészít ezt-azt egy felújítás során, és ezért kap 100.000 forintot (a példa kedvéért tegyük fel, hogy nem keletkezik elhasználódás miatt semmilyen anyagköltsége), akkor ebből a 100.000 forintból Miután minden adót és járulékot levont, nagyon remélem, hogy több marad mint 50.000 forint...
Ha a kétkezi munkájával X összegből (100.000 forint) nem tud legalább 60.000-65.000 forintot magának nyugodt lelkiismerettel kivenni egyéb saját céljaira, akkor az egy óriási kitolás lenne a vállalkozóval szemben!
Még szemléletesebb példával élve: ha az év végén ott áll, hogy a szó legszorosabb értelmében nehéz fizikai munkával megkeresett például 20 millió forintot, de ebből csak 10-et,11-et tarthat meg, az egy undorító szemétség lenne vele szemben.
Mint már említésre került ez nagyon sok mindentől függ. Függ a vállalkozás fajtájától, az adózási módjától, stb. Szóval az sem mindegy, hogy valaki fő- vagy mellékállású jövedelemkivétes egyéni vállalkozó, esetleg katás, evás vagy átalányadózó. De lehetsz még kivás kft, tao szerinti kft, stb.
Csak egy példa. Te egy főállású, katás egyéni vállalkozó ács vagy, akinek nem kell anyagot meg szerszámot vennie, mert azt biztosítják neked a helyszínen. Dolgozol egy projekten két hónapot, elkérsz érte mondjuk 2.000.000 Ft-ot. Ebből neked az adód 2*50.000 Ft. Vagyis a zsebedben marad 1.900.000 Ft (most az apróságoktól tekintsünk el, mint pl az iparűzési adó arányos része, stb.), ami 95%. De ez egy szélsőséges eset, nyilván ilyen nem nagyon van. Mivel csak az adókra és járulékokra kérdeztél rá, ezért a többi sallanggal ne számoljunk, mint kamarai hozzájárulás, irodaszerek (számlatömb, etc), könyvelői díj, munkabajárás, stb.
Ha ugyanezt mondjuk főállású jövedelemkivétes vállalkozóként csinálnád, akkor meg kellene fizetned a garantált bérminimum után a járulékokat (ráadásul több járulékban emelt összegen), valamint a kivét utáni adót. És akkor még év végén a nyereség utáni adókat, iparűzési adót.
Szóval ezért mondtam, hogy ennyi infóból nem lehet ilyen egzaktul megmondani, hogy hány százalék. Nagyon sok tényezőtől függ.
Amúgy meg ha sima alkalmazott vagy, akkor kedvezmények nélkül (nincs gyerek, nincs súlyos betegség, stb.) is levonnak tőled 33,5% adót és járulékot. Szóval, ha 100.000 Ft-ért dolgozol, akkor abból csak 66.500 Ft-ot kapsz kézhez, ami azért valljuk be nem sok.
Ha azt írod, hogy alkalmazotti 100.000 forintból 66.000 forint szerinted sem sok, akkor (már vállalkozásoknál) minden adó és járulék levonása után (iparűzési adó, kamarai hozzájárulás, nyereség utáni adók, könyvelő, vagyis amit írtam, MINDEN levonása után) van esély, hogy például 15 millió forint bevételből tiszta nettó kivehető nyereség maradjon az év végén 10 (esetleg 11) millió forint?
Mert ez felel meg a 100.000 forintból 66.000 forintnak. Mármint 66.000 tiszta (bármire felhasználható) forintnak, amire te magad is azt írtad, nem valami sok.
Vállalkozó és alkalmazotti lét között azért elég nagy különbség van szerintem. Ne csak a százalékokat nézd, hogy mennyi marad. Alkalmazottként nagyon kevés az olyan munkahely, ahol egy évben 11-12 milliót megkeresel. Vállalkozóként több esélyed van rá. És ha esetleg vállalkozóként megmarad a bevételedből 50%, az még mindig jobb, mint az alkalmazotti 66,5%. Szerintem legalábbis. Súlyozni kell.
És igen, van arra mód, hogy 12 millióig katázz, aztán az a feletti részt pedig más vállalkozásodban (kft pl) számlázd ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!