Kulfoldon dolgoztam 3 evig, de folyamatosan fizettem a Magyarorszagi TB-t is ebben a 3 evben. Van eselyem vissza kapni a feleslegesen befizetett penzt ha tudom bizonyitani, hogy kulfoldon dolgoztam?
Nincs, mert TB-t annak kell fizetnie, aki Magyarországon bejelentett lakhellyel rendelkezik. Ebből a szempontból, néhány speckó szabályt kivéve, tökmindegy az állampolgársága, vagy hogy hol dolgozik.
Ha te ott laktál tartósan, akkor neked ki kellett volna jelentkezned a magyarországi lakóhelyedről és külföldön bejelentkezni, ezt pedig jelezni a TB felé. Ez a te kötelességed lett volna (bejelentési kötelezettség), amit nem tettél meg. Neked 3 évig az állami nyilvántartásokban az szerepelt, hogy magyarországi lakóhelyed van, ez alapján keletkezett a magyar TB fizetési kötelezettséged.
Elvileg egyébként meg is büntethetnének 100ezer forintra, amiért nem teljesítetted a bejelentési kötelezettségedet, bár normál esetben nem szoktak. Lásd itt: [link]
Mindenesetre én a helyedben nem bolygatnám, mert pénzt tuti nem fogsz visszakapni, de ha sokat ugrálsz, majd jól megbüntetnek, azt elérheted vele.. :P
A lakcím a TAJ belföldi, illetve külföldi minőséghez kötődik.
Sokan egyébként szándékosan nem jelentkeznek ki a hazai TB alól, mert a külföldi állam egyszerűen NEM HAJLANDÓ kiállítani nekik olyan igazolást, ami alapján Magyarországon teljes jogú egészségügyi ellátást kaphatnának, mert ők eltérően értelmezik a lakóhely fogalmát mint Magyarországon. Ezért csak a külföldi állam által kiállított Európai Egészségbiztosítási Kártyával vehetnek igénybe Mo-n egészségügyi szolgáltatást, ami viszont csak az orvosilag indokolt, nem tervezett ellátásokat fedezi és az orvos dönti el, hogy orvosilag indokolt, illetve nem tervezett volt-e! Pl. TB által finanszírozott fogorvoshoz se mehetsz EU kártyával (nem mintha akár én is akarnék.. :P ), mert az nem minősül nem tervezettnek. És hasonlók.
Amúgy NAV-tól próbálhatod visszakérni, ja.
Csak ne legyen sírás, ha a TB meg szimultán megbsz százezerre a bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt, mint ahogy a tájékoztatójukban írják.
Én láttam már hasonlót, mikor a Nyugdíjbiztosítónál kezdeményezett adategyeztetést az ügyfél, aztán meg amiatt pampogott, hogy a TB-től kapott felszólítást a nem fizetett járulékai befizetésére, ami meg a nyugdíj egyeztetés során derült ki... Hát, ilyen az élet :D
"de mègha meg is baxák 100ezerre, akkor is pluszba jön ki 3 évnyi saját befizetett tb-je után."
Már ugye feltételezve, hogy a NAV meg nem utasítja el a kérelmét... mert tudod aki ügyintéző, jogász ott dolgozik, az azon fog dolgozni, hogy találjon valami kiskaput, ami miatt mégsem kell fizetni, mert ők meg ezért kapják a fizetésüket... :P
De ne legyen igazam, csak mondom, hogy ez is egy elképzelhető szcenárió..
Egyébként, csak hogy lássátok, nem vészmadárkodok, meg a levegőbe beszélek, régen olvastam is erről a gyakorlatról egy cikket is (mikor még OEP volt) - itt elolvasható:
Idézet belőle:
"Az egészségbiztosítónak pedig a legnagyobb kártérítéseket éppen azért kell kifizetnie, mert a jogászok még a biztosan vesztes helyzetekben is rendre fellebbeznek.
Az egyik ilyen ügyben öt éve zajlik a bírósági eljárás, közben az eredeti félmilliárd forintos követelés már másfél milliárd forintra duzzadt. A jogi képviselő akkor is fellebbezett, amikor annak a józan számítások szerint semmi értelme nem volt."
Szóval egyszerűen az volt a policy, hogy akkor is automatikusan el kell utasítani minden követelést, meg minden ellen fellebbezni kell, hogyha előre látszott, hogy semmi esély nincs megnyerni a pert a bíróságon. Mert hátha. Hátha nem jön el az illető a bíróságra, vagy visszavonja a keresetet. Csak éppen a bukott perek miatt többet kellett fizetni perköltségre, mintha belenyugodtak volna.
Namost ugye már OEP sincs (NEAK van helyette), de szerintem azért ez a szemlélet eléggé maradt a régi úgy általában a közigazgatásban. Legfeljebb lecserélik a jogász csapatot és megy ugyanúgy tovább minden.. :P
Természetesen van.
Arra az időre, amikor külföldön állt fenn biztosításod, nem kell Mo-n fizetned egészségügyi szolgáltatási járulékot.
Ha Te megtetted, és visszamenőleg tudod igazolni azt, hogy mettől meddig volt kint biztosításod, akkor ezt igazolnod kell az adóhatóság felé a következőképpen:
19T1011 formanyomtatványon ki kell jelentkezned a járulék fizetése alól attól az időponttól, amikortól külföldön volt biztosításod. A nyomtatványhoz csatolni kell a külföldi biztosító által kiállított igazolást, majd benyújtani az adóhatóságnak (Adóalany-nyilvántartási Osztályra).
Ügyintézési idő 30 nap, írásban fognak értesíteni arról, hogy milyen időszakra, milyen összegben töröltek vissza. A hozzá kötödő késedelmi pótlékot is törölni fogják idővel.
A törlés által túlfizetésed keletkezik, amit a 17-esnek mondott nyomtatvány kitöltésével tudsz visszakérni vagy bankszámlára, vagy címre, vagy átvezettetni egy másik (hátralékos) adónemre.
A nyomtatványokat le tudod tölteni a NAV honlapjáról is, de ügyfélszolgálatukon is beszerezhető.
A 19T1011 nyomtatvány:
17-es nyomtatvány:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!