Hogyan is műkösik ez? Továbbiak lent.
Ami biztos az a 15 % szem. jöv. adó, de ezt elég év végén, összesítve leadózni az adóbevallásnál (nyereség - veszteség szembeállítva).
A többit nem tudom pontosan.
Nos, először is mi az a "kis pénz"
Egyszer itt a Gyakorin valaki azt kérdezte, mit lehet tenni, ha jelentősebb összeget adott kölcsön valakinek, de nincs róla papír, de vannak emailek, stb.
Mindenki százezrekre, milliókra gondolt, próbáltunk segíteni is, aztán a végén kiderült, hogy vagy 30 ezerről van szó :D
A másik pedig: nem tudom, nem szoktam "sumákolni" adóügyben, nem ér annyit az egész, de mint írtam, év végén kell adózni.
Most úgy őszintén: ha egy év alatt nyersz a pókeren 500 ezret pl. akkor olyan nagyon fájdalmas 75 ezret leadózni belőle? Akkor még mindig marad bőven.
Vagy lesz 100 ezer veszteséged év közben, meg 200 ezer nyereséged, akkor 100.000 az adóköteles jövedelem - ebből nem bírsz ki 15 ezret? Megéri "félni", mikor csap le az adóhivatal?
Előfordulhat az is, hogy nem is a Te száladon indulnak el, hanem a pókeres vonalon és úgy lenne bukta.
Csak úgy elmesélem: 6 évvel ezelőtt vettem pár részvényt x részvényből. A céggel szemben, aki kibocsátotta, csalás gyanúja merült fel - erre 5 év múlva behív a rendőrség tanúnak... Arra se emlékeztem először, hogy mit csináltam 6 évvel ezelőtt - csak a brókercégen keresztül tudtam kinézni a dolgokat. Mivel rendesen adóztam, nekem nem kellett félnem - de alakulhatott volna másképp is :-)
Ha olyan jellegű a bevételszerzésed, amit az első két fő kategóriába nem lehet besorolni, akkor EGYÉB JÖVEDELEM alatt kell bevallani.
Fő kategória:
- Önálló tevékenységből származó jövedelem (pld. adószámos magánszemélyek, egyéni vállalkozók stb.)
- Nem önálló tevékenységből származó jövedelem (munkaviszony stb.)
- Egyéb jövedelem (az előző kettőbe nem sorolható)
A fentiektől ELKÜLÖNÜLTEN adózó jövedelmek (előző 3 kategóriába nem sorolható) például az ingatlan értékesítésből, ingóság értékesítésből, értékpapírkölcsönzésből, tartós befektetésből, árfolyamnyereségből stb. származó jövedelem.
Azt, hogy mi hova tartozik, az SZJA törvény szabja meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!