Órabéres szerződés ellenére teljesítmény bért kapok, kihez tudok fordulni segítségért?
A szerződésben és a bérpapíron is bruttó összegnek kell lennie.
Ha elküldesz egy bérpapírt priviben, megnézem (a személyes adatokat töröld).
Azt el tudom képzelni hogy 1. be sem vagy jelentve (ügyfélkapun megnézed), 2. a béred számfejtve van, csak lenyúl belőle. Amúgy miért kp-s fizetés van?
Ha még hónapok óta ez van, miért csak most zavar?
Vagy Balázska vagy?
"havi nettó 120 papíron a keresetem,"
Milyen papíron?
A bérnek a munkaszerződésben kell szerepelnie. Bruttóban. Ha valaki annyira szerencsétlen, hogy nettóban tünteti fel, akkor az éppen aktuális kötelező levonásokkal kapcsolatos jogszabályok figyelembe vételével "generálnia" kell belőle egy bruttó bért a havi bérelszámolásokhoz.
Órabéres szerződés alapján órabérben köteles a bért számfejteni, önkényesen ezen nem változtathat.
Ha nem annyi bért kapsz, mint amennyi a munkaszerződésed alapján megillet, akkor azt jelezni kell a munkáltatónak, hogy korrigálja.
Olyan összegről nem írjuk alá papírt, hogy átvettük, amit nem kaptunk meg! Ez alap!
Ha mégis aláírtad, akkor nem tudod utólag bizonyítani, hogy nem is kaptad meg, hiszen aláírásoddal igazolod, hogy "hiánytalanul" átvetted.
Abban az esetben, ha nem írod alá azt, amit át sem vettél, de jár, a munkáltató tartozást halmoz fel feléd munkabér jogcímen. A "bér nem fizetése" pedig jogalap egy azonnali hatályú felmondáshoz bizonyos feltételek fennállása esetén.
Ha nem akarsz felmondani ezért, akkor viszont a kormányhivatalokban találod a munkaügyi hatóságokat. Ott tehetsz személyesen panaszt ez ügyben. Tartanak egy ellenőrzést, és ha igazolódik az, amit állítasz, akkor kötelezik a munkáltatót a bér megfizetésére, akár bírságolhatják is őt.
Aztán majd leszokik erről a tulajdonságáról, vagy meneszt Téged a cégtől valamilyen mondvacsinált indokkal.
Neked kell eldöntened, hogy mit tudsz felvállalni, meddig mehetsz el a cégnél ilyen ügyben.
Aláírtál olyan szerződésmódosítást, ami órabérről teljesítménybérre való átállásról szól? Ha igen, akkor is ez van, ha nem, akkor ahogy előttem írták, fizetési meghagyással élhetsz.
Ha kiderül, hogy nem vagy bejelentve, akkor sincs semmi veszve, még mielőtt kinyitnád a szádat a különbözet megfizetésének vagy a bejelentés hiánya miatt, szerezz olyan bizonyítékokat, amik megcáfolhatatlanul bizonyítják, hogy te ott dolgozol. Ha lehet, akkor azt is, hogy mettől meddig. Ilyen bizonyíték lehet valami aláírt cégbélyegzős dokumentum, pl. fuvarlevél, átvételi elismervény, jelenléti ív eredetije, vagy hiteles másolata is (lefénymásolod, és rányomod a cégbélyegzőt, de kérdezz rá egy ügyvédet, hogy mi minősül igazi bizonyítéknak ilyen esetben, hogy ne mondhassák, hogy hamisítvány, bár hozzáteszem, hogy a dolgozókat megjelölheted akaratuk ellenére is tanúnak, és akkor kötelesek tanúskodni, ugyanis az nem kívánságműsor, ahogy sokan képzelik.
Csak azért, mert lehet, hogy abban a percben kirúg, és nem enged be többé még az épületbe se, és akkor már a munka bizonyítása is sokkal nehezebb lesz.
Amennyiben kiderül, hogy feketén dolgoztatott, nem kell megijedned, nem téged marasztalnak el, ha te jóhiszemű voltál, és volt szerződésetek. A bejelentés a munkáltató feladata, és ő ejtett tévedésbe téged, ami csalás, és ezzel is megkárosít téged (rövidem munkaviszony, ami nyugdíj miatt lényeges,TB, táppénz esetleges betegség, baleset, vagy munkahelyi, munkaúti baleset esetén.). Akkor nem tudom, hogy mi van, ha bizonyítható, hogy te szándékosan dolgoztál feketén. Lehet, hogy ha te nyomod fel a céget, akkor se lesz semmi bajod. Ezt csak azért mondom, hogy ne félj, hogyha ezzel fenyeget.
Tehát ha feketén dolgoztat, akkor is jogosult vagy a megállapodás szerinti juttatásra, amit egyoldalúan nem rúghat fel, nem módosíthat.
#3 Szerintem arra gondol a kérdező, hogy a bérjegyzéken feltüntetik a bruttó összegeket, a levonásokat és a nettó összeget is, és így írja, hogy "papíron nettó 120 000"
Most olvasom csak jobban a kérdést, és az alábbiakra jöttem rá:
Tehát az van, hogy a bérjegyzékre továbbra is a régi összeget írja, nincs és nem is volt szerződésmódosítás. Ezt írja alá (ha aláírja).
Csalás van.
Lehet, hogy be vagytok jelentve, hiszen különben azt írna, amit akar (vagy tényleg a tulaj tudta nélkül egyedül vagy mással összejátszva csalnak le a fizetésetekből.
Kérdéseim a következők:
Többen is így jártak, vagy csak te? Tanúk vannak?
Ha banki átutalás van, akkor bizonyítható, hogy mennyit kaptál kézhez, mennyit utalt át neked, mint ahogy az is, hogy mennyire vagy valójában jogosult (a bérjegyzéken) a kettő különbözete a megkárosításid összege.
Mióta csinálják ezt?
Mekkora a különbözet a két elszámolás között? (Amit papír szerint kézhez kapnál, és amit valójában kézhez kapsz?)
Hányan járnak így?
Bérjegyzéket vagy más dokumentumot, amin a hamis összeg szerepel, aláírod, vagy nem?
Btk. a folytatólagosan elkövetett csalás, (amennyiben a tulajdonos tudta nélkül történik, sikkasztásról van szó, amiért ő tehet feljelentést, hiszen azzal bízza rá a pénzt valakire, hogy azt kifizesse nektek) sikkasztás esete állhat fenn. Csalásnál sem egyszerű, mert súlyosbító, ha többen összejátszva követik el, ha nagyobb összegről van szó, ha több sértett van, a folytatólagosság, a kiszolgáltatottság (alárendelt viszony) stb.
Nagyon fontos, hogy a feljelentésben ezeket a dolgokat viszont mind taglalni kell. Természetesen az összejátszást csak akkor, ha bizonyítani tudjátok, ill. nyilvánvaló, hogy többen tudtak a jogsértésről, és többen segédkeztek hozzá.
Nem munkaügyi téma ez, hanem rendőrségi. Ezért szerintem szabadságvesztés, vagy számára szerencsés esetben felfüggesztett börtönbüntetés is járhat. A dolgozóknak össze kell állni, és jogásszal kell beszélni, és itt is arra figyelmeztetlek, hogy ne fecsegjetek el semmit a munkáltatónak, a főnöknek, ne tegyetek semmilyen célzást, viselkedjetek ahogy eddig, a bizonyítékok megmaradjanak, mert lehet az is, hogy más bűncselekmény is van ott, amiről ti nem tudtok, pl. adócsalás.
Azért érdemes az összes sértettnek együtt tennie a feljelentést, mert az másik bűncselekmény-kategória, és komolyabban foglalkoznak vele, másfelől a költségek is megoszlanak, olcsóbban jöttök ki.
Ügyvéd megmondja, hogy mi lesz nektek a legjobb. Szerintem először feljelentést kell tenni, aztán akár behajtást lehet kezdeményezni, amit ugyancsak kollektíven érdemes.
Behajtást viszont csak akkor érdemes kezdeményezni, ha már kiderült, hogy ki a tettes, mert lehet, hogy a tulaj, de az is, hogy a főnök. Ezért ismeretlen tettes ellen kell feljelentést tenni, de hamar kiderítik, hogy ki is a csaló. Amint ez kiderül, fájhat a feje a büntetés miatt, és ti ellene indíthattok fizetési meghagyást.
Fizetési meghagyást közjegyzőnél kell kezdeményezni, ő küld neki egy hivatalos felszólítást, hogy adja meg a tartozásotokat, ha nem támadja meg, akkor elismeri, és ha nem fizet, akkor végrehajtó behatja rajta. Ha megtámadja, azt mondja, hogy nem tartozik, akkor bíróságon kell bizonyítanotok, hogy de igen. Ehhez kell bizonyíték, tanúvallomás, de ha elítélték, akkor kézenfekvő a dolog. Én a helyében nem támadnám meg, mert akkor a perköltséget is fizetnie kell, ráadásul perelhetitek sérelemdíjra is. hiszen jogosultak lettetek volna hozzáférni ahhoz a pénzhez, de miatta nem tehettétek.
Szerintem sérelemdíjigényt is eleve benyújthattok a fizetési meghagyásra, de erről is kell tájékozódni, mint ahogy arról is, hogy kb. mennyi sérelemdíj a reális. (Bár a sérelemdíj alapból a nem vagyoni hátrányra vonatkozik, hivatkozhattok arra, hogy nélkülöznötök kellett, vagy nem tudtatok valami álmot megvalósítani... Most már nem kell bizonyítani a sérelem hitelességét.)
Ezen felül kérhettek még kártérítést is pl. infláció miatt, de talán többet is. Én tuti, hogy bepróbálkoznék. :D
És természetesen a közjegyzői díjat is bevasalnám rajta, de ezt mindenképpen be kell fektetnetek.
A csalónak két okból éri meg kifizetni per nélkül az összeget, akár kicsit többet is:
1. megússza a drága perköltséget, és nem kell bíróságra mennie, ami hatalmas stressz neki is, meg időkiesés
2. nagy enyhítő körülmény a bűncselekmény esetén, hogy megtérítette a kárt.
Ügyvéddel beszéljetek, hogy milyen körülmények között érdemes peren kívüli megállapodást kötni, és milyen feltételekkel.
Nem vagyok jogász, de még talán akkor sincsen semmi veszve, ha aláírtátok a bérjegyzéket, vagy a pénz átvételét.
Aláírással lehet, hogy csak a dokumentum vagy a átvételét ismeritek el, nem annak jogszerűségét. Én mindenesetre ezzel próbálnám megtámadni a dolgot. Szintén ügyvéd kell a helyzet tisztázásához.
Ill. még akkor is mondhatjátok, hogy kényszerítve éreztétek magatokat, mert az állásotok volt veszélyben. Ebben az esetben még a jogosság elismerését is meg lehet támadni.
Kérdező!
Tisztáznád akkor, hogy pontosan mi a helyzet?
Állítólag van bérpapír. Azon aláírtad, hogy átvetted a rajta szereplő nettó bért?
Stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!