Miért hívjuk a dohánytermékek, alkohol, olaj áfáját jövedéki adónak?
Nem hívjuk annak. Az általános forgalmi adó és a jövedéki adó két teljesen más dolog. Pl. a dohánytermékek esetén nyilván a jövedéki adó a jelentősebb, hiszen a fogyasztói ár több mint felét az teszi ki, ettől függetlenül a fogyasztói ár 21,26%-a az az ÁFA.
Amúgy azért különböztetjük meg ezt a kettőt, mert az ÁFA egy összfázisú adó, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a termelőtől a végfelhasználóig mindenki szórakozik az elszámolással, míg a jövedéki adó egy ún. egyfázisú adó, ami annyit tesz, hogy ezt csak egy szereplőnek kell megfizetnie, a többieknek már nem. Az más kérdés, hogy ez beépül az árba, és ezzel együtt fogják értékesíteni.
A végfelhasználó szempontjából ez majdnem mindegy, hiszen mind az áfát, mind a jövedéki adót végül neki kell megfizetnie, de adózástechnikailag nagyon más a kettő. Illetve a jövedéki adók mértékével jóval szabadabban játszhat a jogalkotó. Az áfa így is nálunk a legmagasabb a világon, azt már akkor se kéne emelni csak a fenti termékek miatt, ha minden más termék/szolgáltatás áfáját megtartanának a jelenlegi szinten, a jövedéki adó emelésnek nincs komolyabb politikai hatása.
Magának a megnevezésnek az eredete:
"Az Osztrák–Magyar Monarchia és a mai magyar jövedéki jog kapcsolatára jellemzőként szokás felhozni, hogy maga a jövedék kifejezés a német Gefäll szó fordítása, ami tágabb értelemben magában foglalja az úgynevezett felség jogon alapuló összes állami pénzügyi bevételt, amelyek elsősorban az egyedáruság fogalmához kapcsolhatóak."
Wikipédia
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!