Lenti esetben milyen SZJA-kötelezettségünk lesz ingatlan értékesítése után?
2013-ban örököltem 1/2 tulajdoni részben egy 14 millió forintra felértékelt ingatlant.
2016-ban egyedüli tulajdonosa lettem az örökölt ingatlannak.
Most, 2019-es dátummal értékesítjük, 26 millió forintért.
SZJA kötelezettség 5 évig él, sávosan. Az évek a szerzés évét követő évtől indulnak.
15%, a sávok a nav honlapján.
Ez elég érdekes. Lehet hogy rosszul gondolom, de próba.
A 2013. év adó szempontjából nem játszik már, ami fontos hogy 2016-ban szereztél 7millió ft értékben tulajdonrészt. Ha ezt eladod, 16-17 ben 100% az adó, 18-ban 90%, 19-ben 60%. 26-7=19 vagyis 19 milliónak 11.4 mila lenne az adója. Azt nem tudom, felezhető e a26 millió, mivel az ingatlan fele korábban már a tulajdonodban volt. Akkor csak 26:2=13, ebből -7, azaz 6 milliónak kéne a 69%-át fizetni.
2-es, te nagyon el vagy tájolva.
Tudod, mi az az SZJA? Személyi jövedelemadó.
Tudod, annak mennyi a mértéke? 15%.
Ne írj ilyen abszurd dolgokat.
Akkor erről mi a véleményed?
Vagyis egy példa:
Beszerzés költsége 2016-ban 10millió
Eladás 2019-ben 20millió.
Ekkor a kettő különbözete 10millió, ennek kell venni a 60%-át, ami 6 millió, ez lesz az adóalap és erre az 15%-os fizetendő SZJA 900ezer.
a 2013-as szerzés után már nem kell adót fizetni.
a 2016-os után kell, ha jövedelmed keletkezett. A kérdés, hogy ez az 1/2 milyen jogcímen került hozzád. Megvetted a tulajdonostárstól? Vagy neked ajándékozta? Az egyébként mindegy, hogy ingatlanba fekteted-e a vételárat.
A 2013. évben öröklés címén tulajdonodba került ingatlanrész értékesítése után nincs semmilyen SZJA-fizetési kötelezettséged.
A 2016-ban tulajdonodba került ingatlanrész után, ha keletkezik az értékesítéséből adóköteles jövedelem, akkor azt be kell vallani, és megfizetni utána a 15 % SZJA-t.
Nem mindegy, hogy a 2016-ban tulajdonodba került ingatlan milyen módon került hozzád. Örökölted? Ha igen, vetettek-e ki utána örökösödési illetéket? Megvásároltad a másik tulajdonostól? Neked ajándékozták? Szintén fontos, hogy ajándékozás esetén volt-e illeték-kivetés a megszerzés okán. Stb.
Öröklés, ajándékozás esetén a megszerzésre fordított értéket másképp kell figyelembe venni, mint vásárlás, vagy ingatlancsere esetén.
Továbbá lényeges, hogy mennyiért értékesíted azt, valamint, hogy 2019-ben miben változik a jogszabály e téren, mivel azt írod, 2019-es dátummal értékesíted. :)
Az adóköteles jövedelmet úgy kell kiszámolni, hogy a kapott bevételből (a 2016 évben szerzett ingatlanrészt nézzük csak) levonható az ingatlanrész megszerzésére fordított, igazolt kiadások (itt nem mindegy, hogy mit hogyan állapíthatok meg). A kettő különbözete lesz a jövedelem, amelynek valamekkora része lesz adóköteles. Ez a valamekkora rész azon múlik, hogy az ingatlan megszerzése és értékesítése között hány év telt el. Minél több, annál kevesebb lesz az adóköteles jövedelem. A szerzéstől számított 5. és további években történő értékesítés esetén már nem kell adóköteles jövedelmet megállapítani és fizetnivaló sincs utána.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!