Családi adókedvezmény élettárs esetén, nem közös gyerekre hogy vehető igénybe?
Nem tudjátok 3 gyerekre igénybe venni. Mivel élettársi kapcsolatban éltek, nem házasságban és a gyerekek nem közösek. Te tudod igénybe venni az előző házasságodból született gyerek után, mivel te vagy jogosult a családi pótlékra az ő esetében, a párod a fiára tudja igénybe venni, míg a közös gyereketekre mindketten igénybe tudjátok venni. Tehát nem összeadódik a 3 gyerek után járó kedvezmény, hanem "feldarabolódik". Tehát jár mindhárom gyerek után, de nem összeadódik a 3 gyerek után járó adókedvezmény, hanem megoszlik, ezáltal nem fogjátok tudni kihasználni teljes mértékben. Legalább is ahogy olvastam, ez így van.
De ha esetleg valaki máshogy értelmezi, vagy már azóta változtattak ezen, akkor az úgyis kijavít.
Úgy van, ahogy az első válaszoló leírta.
A családnagyság megállapításánál Nektek nem 3 gyermetek van, hanem Neked kettő és a párodnak kettő.
Tehát Te is kétgyermekes családnak számítasz, és Ő is. Az összeg is gyermekenként eszerint értendő.
Vagyis gyermekenként nem 220 ezer jár havonta, hanem 116.670,- Ft. A családnak így a három gyermek után havonta 350.010,- Ft családi kedvezmény jár, amelyből Te 2 gyerek után érvényesíthetsz ÉV KÖZBEN, míg a párod is két gyerek után érvényesíthet ÉV KÖZBEN, de úgy, hogy ne legyen fedés a gyerekeket illetően. Tehát ha Te kettő után érvényesítesz, akkor Ő csak 1 után teheti meg, vagy ha Ő érvényesít kettő után, akkor Te csak 1 után teheted meg.
Mindez tart addig, amíg legalább egy éve nem szerepeltek az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában, vagy a fennálló élettársi kapcsolatot a családi pótlék ellátás megállapítására irányuló kérelmet legalább egy évvel megelőzően kiállított közokirattal igazolod.
Gondolom ebben az esetben mindketten jogosultak vagytok a másik fél által a családba hozott gyermek után is családi pótlékra, így a családi pótlék összege is megváltozik 3 gyermekesre, és attól a hónaptól jár az adóval kapcsolatos családi kedvezmény 3 gyermek után. Addig nem. Tehát jól értetted, visszamenőleges hatálya nincs.
"ha mindannyian egy lakcímen lakunk (vagy tartózkodási hely is elég ?"
A családi pótlékra jogosultsághoz elég, ha a közös háztartás fennáll. Ezt írja elő ugyanis a törvény, nem pedig közös lakcímet, vagy közös tartózkodási helyet szab meg feltételként. A háztartásodban nevelt gyermeknek mind az anyagi, mind a szellemi, érzelmi igényét Te biztosítod, és a gondozásodból csak ideiglenes jelleggel kerül ki ( óvoda, iskola, kollégium, nyári tábor stb.) Ez a feltétel.
Egy család vagyunk, mindhárman más lakcímen. Egészségügyi ellátás miatt láttuk ezt jónak. Mégis kapunk családi pótlékot, mivel az egyik címen lakunk ténylegesen egy háztartásban. Erről írásban nyilatkoztattak, mikor látták az eltérő lakcímeket. Ennyi.
"Ha csak tanúkkal igazoljuk a közös háztartást az nem elég a NAV-nak ?"
Nem elég, mert a jogszabály mást ír elő. Ők is csak azt fogják kérni, mivel adott esetben azt ellenőrzik, hogy a jogszabálynak megfelel-e a kedvezmény érvényesítése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!