Ha garázst akarok kiadni és most veszem mik a kötelezetségeim?
Ingatlant magánszemélyként is kiadhatsz. Ez annyit jelent, hogy a bérbeadási tevékenységedre nem kell engedélyt kérned, valamint egyéni vállalkozást sem kell indítanod miatta.
Ha ÁFA körös szeretnél lenni (ÁFA-t fizetni, illetve visszaigényelni), akkor viszont adószámot kell igényelned a bérbeadási tevékenységedre az adóhatóságnál. Mivel adószám birtokában adnak a nyomtatványboltban számla/nyugtatömböt. Ha nem akarsz ÁFA-körös lenni, akkor nem kell az adóhatóságnál bejelentkezni, de logikusan számlát/nyugtát sem tudsz kiállítani, ha a bérbe vevő kérne.
A bérbeadásból származó JÖVEDELEM az adóköteles.
A kapott bevétellel szemben költséget is el lehet számolni. A különbözet a JÖVEDELEM (haszon). A költségelszámolásnak kétféle módja van:
- 10 % költséghányados: Ez annyit jelent, hogy a bevétel 10 %-a számít költségnek, tehát 90 %-a lesz az adóköteles jövedelem, ami után adóznod kell. A 10 % költséget semmivel nem kell igazolni.
- Tételes költségelszámolás: A bevétel összegéig elszámolható kiadás, ha ezt hitelt érdemlően igazolni tudod (számla, szerződés, stb.).
Év elején el kell döntened, hogy melyik alapján számolod a jövedelmed és fizeted utána az SZJA ELŐLEGET! A kétféle elszámolási módot variálni nem lehet!
Az elszámolható költségeket az SZJA törvény melléklete tartalmazza. Alap, hogy elszámolható minden olyan költség, ami a bérbeadással szorosan összefügg. SZJA ELŐLEG fizetési kötelezettség negyedévente van. Tehát kiszámolod, hogy például 01-02-03 hóban mennyi bevételed van bérbeadásból, azzal szemben mennyi költséget tudsz elszámolni (vagy 10 %, vagy tételes), és a különbözet után kell fizetni 15 % SZJA előleget. Ezt a negyedévet követő hó 12-ig be kell fizetni a 103 adónem számlaszámára.
Eljön az év vége, megnézed, hogy mennyi a bevétel összesen, mennyi az elszámolható kiadásod, mennyi a jövedelmed, és az arra eső végleges SZJA összege. Ezeket a bevallásban feltünteted, majd ha keletkezik az év közben befizetett előlegek és a végleges között különbözet, akkor azt rendezed a következő év májusáig az adóhatósággal.
Abban az esetben, ha év közben 10 % költséggel számoltad ki a jövedelmed, de az év végi számok alapján kedvezőbb lett volna a tételes költségelszámolási mód Neked adózás szempontjából, akkor az év végi bevallásban áttérhetsz a 10 %-osról a tételes költségelszámolással történő jövedelem megállapításhoz, és aszerint fizeted meg a végleges adódat. Ennél az a bibi, hogy ezt csak akkor teheted meg, ha év közben mégis gyűjtögetted a kiadásokról a bizonylatokat, mivel a tételes elszámolási módhoz kell produkálni a kiadásokból a bizonylatokat.
Fordítva ez már nem működik, tehát év közben tételes elszámolási módról nem térhetsz át év végén a 10 %-osra!
További kötelezettség: Minimum bevételi- és költségnyilvántartást kell vezetned napra készen, amely alapján a bevallást elkészíted. A nyilvántartás kötelező tartalmi elemeit szintén az SZJA törvény írja elő a mellékleteiben.
Nagyon dióhéjban írtam le a lényeget...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!