Adózás szempontjából mennyire ellenőrizhető a Paypal vagy egyéb hasonló online számlák?
Tegyük fel hogy elkezdek termékeket árulni egy Facebook oldalon, esetleg a saját weboldalamon, akár magánszemélyként akár egyéni vállalkozóként. Üzletszerű tevékenységnek minősül mivel rendszeresen csinálom és árába is adom el.
Fizetés csak a Paypal számlámra történik, vagy egy másik Paypal számláról(MO-n nincs sokaknak ezért ez a ritkább eset) vagy egy bankkártya szokásos netes fizetés adatainak megadásával. De nekem ők csak a Paypal számlámra utalnak és onnan én később veszem ki a pénzt a saját bankszámlámra.
Üzletszerű tevékenység miatt ugye számla/nyugta köteles vagyok. Viszont a Paypalon semmit se látnak elvileg csak a nevem(vagy annyit se) Business account esetén ugye maga a fiók az én nevemen lenne de a vásárlók csak a "cégnevet" látnák ami persze nem egy bejegyzett cég és így nem lenyomozható.
Ez így működhet? 2 hibaeshetőség jutott eszembe:
1. A Paypal vagy más platform kiadja az adataim a NAV-nak, ami nem valószínű már az se hogy kikérnék mert forintban ezres-tízezres nagyságrendű pénzmozgásról beszélünk.
2. A bankkártyámra utaláskor feltűnő lesz a folyamatosan Paypalról érkező összeg, bár ha sokszor utalok kisebbeket akkor talán ez sem az.
A Paypal (egyelőre) nem ad ki adatokat a NAV-nak, csak megkeresésre, konkrét személyről, alapos indokkal.
A bankod jelenthet gyanús tranzakciókat a NAV-nak, de a te esetedben erre az esély gyakorlatilag nulla.
A valós veszély inkább az, hogy a Weboldaladon egy NAV-os próbavásárlót fogsz ki, vagy egy elégedetlen vevőd screenshotokkal stb. szépen följelent.
A paypal ugyan nem ad ki infókat, ahogy fentebb is írták, de csak számlára utal ki pénzt.
Azt meg a magyar bankod és a NAV is természetszerűleg látja.
Egyúttal az a fura eset is létrejön, hogy bevételed csak akkor keletkezik, amikor a nem paypal számládra átmegy a pénz, nem az eladáskor.
Köszönöm mind a két választ!
"a Weboldaladon egy NAV-os próbavásárlót fogsz ki, vagy egy elégedetlen vevőd screenshotokkal stb. szépen följelent"
Ebben az esetben gondolom lenyomozzák azt hogy kinek a nevén van a szerver domain címe, tárhelye stb és ez alapján találhatnak meg igaz? És Facebook oldal esetén ha ott fognám ki őket a Facebook kiadja a nevem és adataim? Esetleg ha nem a fiókomhoz társított oldalt csinálok?
Még annyival kiegészíteném, hogy a NAV nem "lát" számlatranzakciókat. Ha valamire kíváncsi, le kell kérnie az adatot a banktól, és ezt is csak konkrét személyről, indoklással teheti. Nem kérhet tehát pl. általánosságban adatokat számlákról, ahol Paypal kifizetések voltak.
Ha egy konkrét személy számlaforgalmát kéri, és erre van indoka, a bank köteles kiadni az adatot, de ez mégiscsak más mint élőben nézegetni az eseményeket.
Facebook-ot illetően át kéne olvasnod az adatvédelmi szabályzatot, de úgy gondolom, hatóság megkeresésére ők is kiadnák az adatokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!