Kulfoldon elo magyar allampolgar adozasi kotelezettsegei orokles/ajandekozas eseteben?
A parommal mindketten huszoneve kulfoldon elunk igy a magyar jogszaballyal egyikunk sincs tisztaban.
A paromnak meg elnek a szulei. Van nekik egy hazuk.
Ha a szulok meg most, eletukben a paromra irjak a hazat, kell-e adot fizetnie a paromnak, illetve milyen atirasi koltsegekkel jar ez? Haza kell mennie szemelyesen elintezni az ugyet, vagy eleg a szuloknek megbizni egy ugyvedet, kitoltenek nehany papirt es kesz?
Ha nem irjak most at a hazat a parom nevere, hanem megvarja mig mind2 szulo elhalalozik, akkor nyilvan ora szall a haz tulajdona (egyke gyerek). Ebben az esetben milyen adminisztracios koltsegekre kell szamitani? Ebben az esetben is kell ugyved vagy egyaltalan hogy mukodik ez?
Legyszi ne linkeljetek a PTK-t mert nagyon nem vagyunk kepben a jogi szavakkal :(
Koszonjuk szepen!
ha külföldön is éltek, az ingatlanhoz kapcsolódó adózás az ingatlan helye szerinti országban történik, tehát jól látjátok, hogy alapvetően a magyar jogszabályok vonatkoznak ide.
Ingatlan megszerzésekor nincs adó, hanem illeték van. Egyenesági rokonok között viszont mind az ajándékozás, mind az öröklés illetékmentes.
Ajándékozáshoz ingatlan esetében ajándékozási szerződés kell, amit ügyvédnél, vagy közjegyzőnél (ez nem jellemző) köthettek. Az ügyvédi költség megállapodás tárgya. Ezen kívül van egy 6600 Ft-os földhivatali díj.
Ha valaki meghal, akkor az önkormányzat felszólítja a legközelebbi hozzátartozót (jellemzően aki eltemettette), hogy nyilatkozzon az elhunyt vagyonáról. Ha van kis értékű ingóságot meghaladó vagyon, akkor átadja közjegyzőnek az anyagot, aki hagyatéki tárgyalást tűz ki, majd a végzésben megállapítja, hogy ki az örökös. És a végzés alapján történik a tulajdonjog bejegyzés. Persze a közjegyzőnek is van díja, nem tudom mennyi, de szerintem több, mint az ügyvédi díj ajándékozáskor.
További kérdés, hogy mit akartok aztán csinálni az ingatlannal. Ha kiadni, akkor mindegy, hogy melyik módon jutottatok hozzá, de ha eladni, akkor már van különbség. Eladáskor ugyanis adó van a nyereségen, tehát az az összeg adóköteles, amennyivel drágábban adjátok el, mint a szerzéskori érték. Örökléskor az a szerzéskori érték, ami a hagyatéki végzésbe kerül (ott mindenképpen van értékbecslés). Ez viszont sokszor nagyon alacsony, így a végén adózni kell. Ajándékozáskor nincs értékbecslés, ilyenkor valamilyen fix %-a az eladási árnak a szerzéskori érték.
Ezen kívül a szerzés utáni 5. évtől adómentes az egész. Ha most ajándékozással megkapjátok az ingatlant, akkor mostantól ketyeg az 5 év. Remélhetőleg a párod szülei még sokáig élnek, így ajándékozás esetén lehet, hogy a haláluk után azonnal eladható is adómentesen.
Úgyhogy az ajándékozás tűnik kedvezőbbnek. Ilyenkor zért célszerű a holtig tartó haszonélvezetet megtartaniuk a szülőknek (ez azt jelenti, hogy halálukig használhatják a házat, mintha a sajátjuk lenne, csak el nem adhatják). Haláluk esetén a haszonélvezet törlése gyorsan megtörténik, szintén a 6600 Ft földhivatali díj fizetendő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!