Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A geotermikus úton vagy...

A geotermikus úton vagy napelem által termelt hő- és villamos energia felhasználása adómentes?

Figyelt kérdés
2017. jún. 26. 13:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nos a villamosenergiát én úgy tudom nem tudod "felhasználni" csak jóváiratni az ELMŰ-vel. Ha meg túltermelsz azt vicces áron veszik át (kvázi ezt nevezhetjük adónak?)
2017. jún. 26. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Jelenleg mind a kettő teljesen adómentes.

Természetesen a napelemmel napközben termelt áramot el tudod fogyasztani (hűtő, klíma stb.) és a felesleget feltáplálod a hálózatra.

Amikor süt a nap.

Amikor meg nem süt, akkor vissza tudod vételezni. Szóval van egy ingyen tárolód. És évi szaldóban kell elszámolni.

Ezzel kapcsolatban van egy 4 kW-nál nagyobb teljesítményű rendszerekre tervezett elosztói díj. Ami most még nulla forint, és ha majd a napelem az elosztói rendszerben komoly gondokat okoz, akkor is évi néhány ezer forint lesz.

(10/2016. (XI. 14.) MEKH rendelet )

[link]


[A vicces áron való áram felesleg átvételéről meg annyit, hogy össze kellene ismerkedni végre a villanyszámlával. És nem csak beszélni kellene valami ismeretlen dologról, hanem egyszer figyelmesen elolvasni a számlát, mielőtt csacsiságokat mond valaki olyasvalamiről, amiről halvány lila gőze sincsen.

Az áram számlában benne van:

- az áram ára

- átviteli rendszerdíj

- rendszerszintű szolgáltatások díja

- elosztói forgalmi díj

- kiegyensúlyozási díj

- elosztói alapdíj

- elosztói veszteség díj

Ha feltáplálsz a hálózatra és ráadásul ingyen használod az áram tárolására a rendszert, gondolom természetes, hogy a felsoroltakból csak az áram árát kapod meg. Én tartanám viccesnek, ha otthon ülve az "átviteli rendszerdíjat" is te számláznád a szolgáltatónak - holott nem te végezted el.]


A geotermikus hőszivattyúval nyert hőenergia pedig nemhogy teljesen adómentes, de a legalább COP=3 jóságfokú berendezés üzemeltetőinek lehetőségük van a hőszivattyúzáshoz kedvezményes H vagy GEO tarifát igényelni.

2017. jún. 27. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
utolsó ez mind gyönyörű, csak akkor lenne igaz és fair, ha amikor egyáltalán nem használom pl: a nyaralómban az áramot (mert le van a főbiztosíték kapcsolva) akkor nem számláznának mindenféle bizbasz alapdíjakat és rendszer fenntartási és használati díjakat. Ugyanis nem használtam a rendszert. Innentől kezdve nem különösebben izgatja a felhasználót, hogy milyen kamu jogcímeken szedik be a pénzt. Bezzeg amikor visszafele játszuk ugyan ezt akkor már tök jó az ELMŰnek, ha a felhasználó fektetett be X millió forintot a rendszere kiépítésébe, ő mégsem fizet "rendszerhasználati díjat" nekem - pedig használja a rendszerem!
2017. jún. 27. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Nézd #3-as.

Ha autóval tartasz a nyaralódhoz, és egy felhőszakadás után sártenger lesz a telkedhez vezető földútból, és nem jutsz ki a nyaralódhoz, akkor hónapokig levelezhetsz az Önkormányzattal, hogy tegyenek valami. És nem történik semmi, az udvarias magyarázkodáson kívül. Az általad befizetett adókból ennyire telik általában.

Ha te valamit azonnal akarsz használni kényed-kedved szerint, amikor az úri óhajod úgy kívánja, na ezekért a dolgokért a rendelkezésre állás díját mindenütt ki kell fizetni.

De ha ez neked nem tetszik, nem utólag kell pampogni, akkor nem kellett volna aláírni a szerződést a szolgáltatóval. Abba ez mind le van írva, csak te esetleg elolvasás nélkül írtad alá. De aláírtad, és elfogadtad!

Ha nem tetszik a rendszer, be kell tenni a kocsiba az aggregátort, meg a benzines kannákat, és termeld meg magadnak az áramot a nyaralóban.

De ugye a kényelem nagy úr. Meg az aggregátor még többe kerül, mint a tíz éves rendelkezésre állási díj. És mi van ha elromlik? És a benzinen meg jövedéki adó is van, tízszeres villanyszámlád lenne a telken, ha így csinálnád.

Szóval az elvitathatatlan olcsósága és megbízhatósága miatt inkább az egyetemes áram szolgáltatót választod, de pampogsz...

2017. jún. 28. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Azt választom, mert nincs alternatíva. De itt nem is ez volt a kérdés, csupán rávilágítottam, hogy az érvelésed miért hibás. Ahogy amúgy a mostani is az.

De látom, mintha egy betonfalnak beszélnék, szóval mindegy is, vedd úgy, hogy nem szóltam...

2017. jún. 28. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Igaza van és nem pampog.. Egyszerűen csak nincs más úri kényelmes és olcsó alternatíva hogy elektromos energiát vételezzünk és ezt a szolgáltatók szépen ki is használják. Sőt mondok jobbat, az egész már úgy néz ki hogy mi fogyasztók vagyunk az ELMÜ-ért és nem pedig fordítva, úgyhogy az is lehet hogy tüntetni fogunk!
2017. júl. 15. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
bocsi a félig ofért de akkor lehetséges az, hogy nyáron annyi áramot szedek össze ami fedezi a téli villanyfűtésemet? és végülis nulla lesz, csak ezereket a rendszerhasználati dijjakat kell fizetni?
2017. júl. 23. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Természetesen #7-es.

Ha jó voltál fizikából és matekból, akkor magad is megtervezheted, méretezheted. Semmi ördöngösség nincs benne. Ha gázzal fűtöttél, akkor elő kell szedni a gázszámlákat évekre visszamenőleg (az elszámoló számlákkal együtt) és megnézni, hogy melyik évben mennyi energiát fogyasztottál fűtésre. Persze kicsit oda kell figyelni és átváltogani, mert a gáz esetében a MJ-ért fizetsz, áram esetében meg a kWh-ért. Aztán ha átnézed a webet, rátalálsz, hogy 1 kW-nyi napelem 1100 kWh energiát termel átlagban Magyarországon egy év alatt. És akkor elkezded összeadogatni, hogy az átlag villamosenergia felhasználásod (mosógép, vasaló, hűtő, fagyasztó, világítás, hifi, számítógépek, tv) mennyi, és az éves átlagos fűtésed energia felhasználásod mennyi. Mire mindent összeadsz kWh-ban, meglesz, hogy mennyit kell termelj egy évben. Na ezt a kWh mennyiséget, ha elosztod 1100-zal, akkor megkapod, hogy hány kW teljesítményű napelem rendszert kell telepítened.

És nyáron a hosszú nappalokon megtermeled a téli fűtésedet is.

Ha inkább humán érdeklődésű vagy, inkább szakember végezze a tervezgetést. De minden számla - évekre visszamenőleg legyen előkészítve, hogy átlagolhass, és átlag alapján végezhessétek a tervezést. Ne egy kiugró nagyon enyhe, vagy nagyon hideg tél vezessen félre a tervezéskor.

2017. júl. 24. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
viszont akkor megtörténhet az, hogy a jelenleg majdnem ingyenes tárolás egyszer csak annyira magas költségű lesz hogy a jól megtervezett rendszer amibe milliókat öltem bele vesztességes lesz?
2017. júl. 24. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Hát ez eléggé valószínűtlen, de nyilván kizárni nem lehet, tehát előfordulhat.

Jelenleg még egy kiszabható adófajta is leng a 4 kW teljesítménynél nagyobb napelemrendszerekre, melynek éves díja pár ezer forint lenne, de jelenleg nulla forint.

Egy ma telepített napelemrendszer nagy valószínűséggel még 25 év múlva is a névleges teljesítménye 80%-án működik. Közben mondjuk 10 évente cserélni kell az invertert, ami 100 ezer forintos tétel.

Az éves szaldó elszámoláskor szintén néhány ezer (max 10 ezer) forintos tétel a rendszerhasználati díj. Ez, ha még a duplájára is emelkedne, akkor is 10 éven belül már nullszaldós a beruházás, és onnantól nyereséget termel.

De nem kell mindent elhinni nekem - utána kell nézni, és el kell olvasni a jogszabályokat. Vagy az egyetemes szolgáltató tájékoztatását. Itt például minden szépen le van írva: [link]

2017. júl. 25. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!