Interneten szerzett jövedelem utáni adózás? Meglévő bejelentett munka mellett? Hogyan?
Fix munkahelyem van, 4 órára bejelentett. Emellett dolgozok egy másik helyen, Internetes jövedelemszerzés (gazdasági tevékenység), tehát nem eladok xy tárgyakat, ruhákat stb. Az adózást nekem kell megoldani a kapott pénzből, olvasgattam sokat, de sajnos semmi konkrétat nem találtam.
Nem vagyok egyéni vállalkozó, magánszemély vagyok, Internetes gazdasági jövedelemszerzésről van szó, hány % kell adózni a kapott pénzből ill. milyen időnként? Bejelentett munkahelyemen lévő főnököm szokta megkérdezni adóbevallás előtt, hogy volt-e az évben más keresetem természetesen a nála keresetten kívül, így arra következtetnék, hogy éves szinten kell, az-az jövő évi adóbevallásnál?! Egyéb keresetnél feltüntetni? Csak ugye nem tudom, hogy hány %kell adóznom utána, illetve, azt el kell utalni? Vagy ők küldenek valamit, az adóbevallás kézbevétele után? Vagy automatikusan utalni és bizonylatot megtartani? A pénzt PayPal-ra kapom, így nyoma van, pláne, hogy saját számlámra át is utalnám utána (otp). Minden segítséget megköszönök! Sokak mondták, hogy hagyjam, nem foglalkoznak pont velem (nincs semmi a nevemen.. 23 éves vagyok) de én mégis tartok büntetéstől, olvastam 15-6%-os adózásről meg mellette +27 % eho vagy mi, nem igazán értem!
Előre is köszönöm!
Kedves Kérdező!
1.) a tényállás pontos tisztázása miatt javaslom adótanácsadót megkeresni.
2.) általánosságban, ha nem üzletszerű (azaz rendszeres, ismétlődő jelleg, a megélhetésben szerepet játszik-e), akkor a személyi jövedelemadó alá tartozik mint önálló tevékenységből származó jövedelem. 2017-ben 15 %-os szja és bizonyos esetekben 27 %-os egészségügyi hozzájárulás is lehetséges (a tényállás függvényében)
3.) éves adóbevallásban adsz számot róla és akkor kell befizetni. Bizonyos esetekben negyedéves adóleget kell fizetni.
4.) munkaadónak nem említeném, a saját adóbevallásodat inkább intézd Te magad. A munkaadó engedélye kellhet mellékfoglalkozáshoz - de a biztosat munkajogász mondja meg.
4.) Ha már több, mint havi 80-100.000 Ft-ot keresel, akkor gondolkodnék el egy vállalkozói forma - egyéni vállalkozás, Kata, stb. létrehozásán.
Üdvözlettel:
Éva
Kedves Éva!
Köszönöm a válaszát!
Heti 2-3-4 napban, rendszeresen végzett munka, nincs munkaszerződés. A TB-rendezve van a bejelentett munkaadóm által! Több mint 2 éve dolgozom 4 órásan bejelentve, minden évben ők készítették el az adóbevallásom, vagy is az ő könyvelőjük, ill. az idei évben már a NAV készítette el/készíti el. Munkaadóm felé már jeleztem, mivel mindenképpen meg szerettem volna ezt vele beszélni annak ellenére, hogy a másik helyhez semmiféle munkaszerződés stb nem köt. Ilyen egyéni vállalkozói stb dolgot nem szeretnék mivel pár hónapos foglalkoztatottságot jelent ez a mellékmunka. Ill. amennyiben nem kapok semmilyen papírt a kapott pénzről, az gond? ha x összegről nyilatkozom a NAV fele azt bizonyítanom is kell? vagy valami papírt mellékelni hozzá?
Köszönöm, további szép napot.
Jó megoldás talán, ha adószámos magánszemélyként végzed ezt a munkát és kiállítasz a cégnek egy számlát a pénzről, amit neked kiutalnak. (Ezt normál esetben el kellene postáznod nekik, de nyilván erre nem fog sor kerülni.)
Adószámos magánszemélyként csak akkor keletkezik adófizetési kötelezettséged, ha bevételed is volt és az összeg nagyságától függ, hogy a személyi jövedelemadón felül mást is meg kell-e fizetni.
Szia!
Írtunk erről egy cikket. Ha érdekel, akkor privátban átküldöm a linkjét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!