Alanyi áfamentes kata-s egyéni vállalkozó leszek mellékállásban, alkalmazottak nélkül. Érdemes könyvelővel megállapodni?
"Nem értem igazából ezt a támadó hangnemet."
Tudod, kérdező, itt, a gyakorin sajnos ez a "divat"...
Ok nélkül nekiugrik egyik ember a másiknak, épp most ostobáztak (illetve, amit írtam)le egy másik kérdésnél, mert azt találtam mondani, hogy nem olyan nagyon biztonságos a bankkártya, mint amilyennek állítják. Pedig én nem is minősítettem senkit, csak a kérdezőnek válaszoltam normális, kulturált hangnemben.
Kolléganőnek se volt.
100e feletti tartozás miatt (nem katából, hanem szja és illeték) volt tartozása... de szerinte csak a kata számít.
Na, január 1-től szépen számlázott is nem kisadózóként. Olyan bírságot kapott, hogy öröm volt nézni... még csak azt se tudta, mikor szűnik meg a katája, utána se nézett.
Szia!
Elméletileg nem kell könyvelő, ha tisztában vagy a szabályokkal és ismered a nyomtatványkitöltő rendszert és értelmezni tudod a szabályokat.
Arra figyelj, hogy az alkalmazottakkal kapcsolatos nyilatkozatokat megtedd mindig, az iparűzési adó is speciális KATA-s esetében, tudnod kell a határidőket. Tudnod kell, hogy te, mint vállalkozó pénzforgalmi elszámolású vagy, tehát nem mindegy, hogy milyen jövedelmet teszel a tárgyévi bevallásba. Ha nem figyelsz oda, könnyen a 40 %-os különadóval bünteted meg magad. Most keresett meg egy KATA-s egyéni vállalkozó engem is. Jövedelemigazolás kellett neki a NAV-tól CSOK-hoz, s miután megtudta az okát, hogy miért nem kapta meg, teljesen kiakadt. Ő is azt gondolta, hogy nem kell neki könyvelő. Tavaly óta vállalkozó, s bizony mindent újra kellett neki beküldeni, de sajnos a rossz elszámolás miatt 40 % különadót kell fizetnie annak ellenére, hogy nem lépte túl a keretet. Ráadásul időközben a NAV kiléptette a KATA-ból, s ő ezt sem tudta.
Szóval, könyvelő nem kell, ha precíz vagy és tudod, hogy mire kell figyelni.
Ja, s mellékállású vállalkozó esetén (gondolom, ez a többes jogviszonyt jelenti nálad) az 53-as bevallást magadnak kell összeállítani a KATA-bevallás mellett.
Biztos, hogy megéri KATA-t fizetned? Van annyi bevételed, hogy megérje?
S ha táppénzre mégy? Tudod, hogy mit kell olyankor tenned és milyen szabályok rád nézve az irányadók?
"Tavaly óta vállalkozó, s bizony mindent újra kellett neki beküldeni, de sajnos a rossz elszámolás miatt 40 % különadót kell fizetnie annak ellenére, hogy nem lépte túl a keretet."
Ezt hogy? Megmagyaráznád, kérlek? Én is KATA_s vagyok (első válaszoló), könyvelőm is van, de nem mindig áll a helyzet magaslatán - így én is igyekszem nyomon követni a dolgokat.
az iparűzési adó is speciális KATA-s esetében,
Ha azt választja... kételkedem abban, hogy könyvelő vagy.
Köszönöm a válaszokat!
Természetesen az induláshoz nem kérdés, hogy kell beszélni könyvelővel, hogy tisztázzuk a felmerülő kérdéseket, én csupán azt nem tartom indokoltnak, hogy havidíjas alapon fizessek, miközben év közben alig van teendő.
A táppénz kérdés engem nem érint, mivel lényegében csak digitális infóterméket fogok eladni, automatizált módon, tehát csak alkalmanként kell pl a honlapon módosítani, facebook hirdetéseket futtatni. Lényegében csak azért kell az egyéni vállalkozás, hogy hivatalosan értékesíteni tudjak.
(Egyébként van, aki elvállalja az éves könyvelést + konzultációt egyszeri 10ezer Ft-ért, ettől függetlenül lehet fizetek majd inkább havonta neki, ha az első konzultáción tisztázódik minden teendő és úgy látom, hogy kevés vagyok hozzá.)
Kérdező!
Nem hiszem, hogy személyedre irányulna a támadó "hangnem," hanem az "urban legend"-re, ami körül lengi a könyvelési költség, és havi 25-50 ezer mantrát.
Ahoy sokan, sok megközelítésből itt leírták, nem mindene stebn előnyös a kata, nem oylan egyzserű, mint hiszik és egyre többen futnak vele jégre.
Én elég régóta hangoztatom ezt üzleti tervezéskor, hogy lássunk tovább az orrunk hegyénél, mert leet nagy lesz a ráfizetés, hiány.
Nem régiben még büféhez is ezt ajánlották, január 1 előtt is, 8 milliós bevétel mellé ( ha az akkori 6 millió feletti részre 40%-ot adózott volna költségelszámolás nélkül a kérdező, akkor könnyen belátható, hogy a havi 25 ezres járulék mellé - mint fő indok a válaszolónál- a két millió 40%-át is leadózhatta volna, ami már egy főállású nem katas, szakképzett minimálbér után fizetendő járulékánál is több összeg...
Szóval könyvelővel egyeztess, találd meg a legoptimálisabb megoldást ( mert pl. egy-két efo-s munkaerő havi 20 napos járuléka is kevesebb a Te KATA-s mellékállásos járulékodtól és megspórolsz magadnak időt, energiát amit a vállalkozásod fejlesztésére is fordíthatsz.. ) arra amit végzel és tervezel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!