Készpéntes számlát állítottam ki, a vevő átutalással fizetett. Ez gond?
TÉVHIT: A számlát csak a számlán szereplő fizetési mód szerint lehet kifizetni.
TÉNY: A fizetési mód csak tájékoztató jellegű adat, a számla bármilyen módon kiegyenlíthető!
A számlának nem kötelező tartalmi eleme a fizetési mód, ezért ennek feltüntetése pusztán csak tájékoztató jellegű, mint sem kötelező a vevőre nézve. Jogszabály nem tiltja, hogy a készpénzes számlát átutalással, vagy az átutalásos számlát készpénzzel fizessék ki. Mindenesetre a könyvelőnek azért érdemes jelezni, ha a számla kiegyenlítése nem az elsődlegesen kért fizetési mód szerint történt, hogy a könyvelés ennek megfelelően történjen.
2, a fizetési módot nem könyveljük...
És ha nem jelez semmit, akkor se tudom másképp könyvelni, mert a bankba jött a pénz, ergo nem pénztárba teszem.
"Készpénzes" számlának azt szoktuk hívni, amelyet abban a pillanatban kifizetnek, és a számlán lévő összes dátum aznapi.
Az, hogy a fizetési módhoz "készpénz" lett feltüntetve, de a vevő utalással fizetett, semmit nem befolyásol, ha a fizetési határidő nem a számla kiállításának napja. Mert ugye az ebben az esetben nem lehet, de láttam már ilyet. :)
Tudomásom szerint készpénzes számlánál mindhárom dátumnak ugyanannak kell lennie, nincs fizetési határidő, hiszen, mint te is írtad, abban a pillanatban fizetik ki.
Ergo, ha dec.18-ára van kiállítva egy készpénzes számla és az utalás dec 20-án érkezik be a számlára, akkor - szerintem - az a pénzmozgás nem beazonosítható.
Teszem azt eladok abban a 2 napban 10 db 500 ft-os terméket, honnan fogom tudni, hogy a 20.-án beérkezett utalás a 18-i készpénzes termék volt? Nem, az utaló adataiból nem feltétlenül, ugyanis nemegyszer előfordult már, hogy megvette a terméket XY Mária, majd a férje számlájáról utalt. A számla meg XY Mária nevére szól.
Szóval továbbra is azt állítom, az a legtisztább, ha lesztornózza és újat állít ki.
# 7
És ha sztornózod, és újat állítasz ki, ugyan mitől lesz jobban beazonosítható?
"Tudomásom szerint készpénzes számlánál mindhárom dátumnak ugyanannak kell lennie, nincs fizetési határidő, hiszen, mint te is írtad, abban a pillanatban fizetik ki. "
Így van, a klasszikus készpénzes számlánál nincs fizetési határidő, hiszen azonnali a fizetés.
De a feltett kérdésből nem derül ki egyértelműen, hogy a kérdező mit ért készpénzes számla alatt. Mert ha a klasszikus készpénzes számlát értik, akkor egyértelmű, hogy sztornózni kell. De ha csak annyi a gond, hogy egy számlán a fizetési módhoz készpénzt írt, de a vevő mégis utalta, akkor nem kell sztornózni, egyszerűen a kiegyenlítést kell máshogyan könyvelni.
Ugyanis a fizetési határidővel "megáldott" számlatömbbe kiállított számlát is lehet készpénzben fizetni, nem jelent automatikusan átutalással fizetést csak mert van fizetési határidő rubrika is rajta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!