Mezőgazdasági KISTERMELŐ: számlaadás, adózás, árusítás stb. Valaki pontos infót róla?
Attól függ, kinek értékesítesz, ÁFAs, vagy mentes leszel, melyik adózási módot választod, mit akarsz értékesíteni és hol.
De minden ezzel kapcsolatos kérdésedre pontos választ kell tudni adnia az agrárkamarának (aminél kötelező tagságod lesz) és az alkalmazottjának, a falugazdásznak (akihez el kell menned ha kistermelő akarsz lenni).
Itt az elérhetőségük:
Köszi szépen a választ. A falugazdász tud ilyen kérdésekre választ adni, hogy milyen adózást válasszak, illetve ÁFA - s, vagy mentes, stb.? Tegnap voltam hozzá, de nem sok infót tudott mondani. :(
Illetve az is érdekelne, hogy megéri őstermelőként csinálni vagy inkább vállalkozóként munka mellett?
Amúgy úgy kell elképzelni, hogy felnevelek egy cserép fűszernövényt, és azt eladom egy étteremnek, esetleg magánszemélynek. Cserepes vagy vágott formában.
A falugazdásznak kellene tudnia választ adni a kérdéseidre, sőt, tájékoztatnia kellene olyan kapcsolódó dolgokról, amik neked eszedbe sem jutnak ezzel kapcsolatban. Más kérdés, hogy nemcsak hogy nem tájékoztat magától ilyen dolgokról, de sokszor hiányos/téves infót ad.
Ha őstermelőként (a kistermelő is őstermelő) akarod ezt csinálni, kötelező az agrárkamarai tagság (ide a falugazdász jelentése alapján beregisztrálnak és fizetned kell a kamarai tagdíjat és küldened elektronikusan az éves bevallást a jövedelmedről) Ennek fejében, a kamara teljeskörű tájékoztatást kellene, hogy nyújtson neked az ezzel kapcsolatos kérdéseidre. A gyakorlatban viszont a tevékenységük szinte teljesen kimerül a kamarai tagdíj beszedésével.
Érdemesebb őstermelőként csinálnod, mint vállalkozóként (kevesebb adminisztráció)
Ha az éves árbevételed nem haladja meg a 600ezer forintot, szinte mindegy, hogy melyik adózási módot választod. (ekkor be sem kell vallanod az őstermelői bevételed)
Itt találod az adózási módokat:
06-os füzet.
Alacsony árbevételnél és átalányadózásnál nem érdemes ÁFAsnak lenned (plusz adminisztráció és ha könyvelővel csináltatod a bevallásaidat, magasabb díj)
Őstermelőként adószámot is kell igényelned a NAVtól (ha van már valamiért adószámod, nem kapsz újat; ha nincs, akkor az őstermelői igazolvány kiállításakor kell kérned, ezt a nyomtatványt általában kitöltik a falugazdászok)
Az adószám birtokában vehetsz számla és nyugtatömböt (ha magánszemélynek adsz el, elég a nyugta)
Ha nincs munkaviszonyod, akkor biztosított őstermelő leszel és magad után kell fizetned az egészségbiztosítási és nyugdíj járulékot (kezdő őstermelőként a minimálbér után, később az előző éves árbevételed alapján)
Ezt is megtalálod a NAVos tájékoztatófüzet végén a 7-es pontban.
Bármelyik vállalkozási és adózási formát választod, nyiss ügyfélkaput (ha még nincs)
Wow,
köszönöm szépen a válaszod és a rám fordított időt, míg ezeket leírtad. :)
Így már többet tudok róla, mint a falugazdásztól. :)
Az Agrárkamarai tagdíj pár ezer Ft évente, nem nagy tétel.
Ha túlléped a 600 000 Ft-ot évente, fogadj könyvelőt, kb. 10 000 Ft-ért megcsinál majd neked mindent, hogy rendben legyenek az adóügyeid.
Ha valami nem világos a füzetek elolvasása után, a NAV-nak van információs e-mail elérhetősége (fenti linken valahol ott kell legyen), nekem készségesen válaszoltak levélben! Nyugodtan használd ezt is!
És sok sikert!
** Az agrárkamara, majd e-mailben küldözgeti a Növény és Állattenyésztési füzeteket hetente, havonta, amiben a nemzetközi állat/növény árak változásait követheted.
Nem sok értelme van ennek egy asztalospiacra járó őstermelő részére...
Meg kapsz majd kedvezményes belépő lehetőséget az össze agrár és állattartási, ill. gép expóra / rendezvényre az országban. :-)
Lehet menni Newholland kombájn nézőbe, egy gép annyiba kerül, mint az egész kerület... :-)
Ma őstermelőként, egyébként nem éri meg a nagybani piacokra termelni a fenti 600 000, ill. kb. éves 1 millió Ft nagyságrendű árbevétellel.
A legközelebbi asztalospiacokra érdemes menni (sajnos a piacolás kora hajnalban kezdődik, az áru leszedése és előkészítése, pedig késő estig tart és a piacokon jó pénzt szednek belépő és parkolójegy címén a gazdáktól, ill. előfordul, hogy a bejutásnál nagy a tolongás). Az asztalbérlet sem olcsó...
Ha állatot hizlalsz, a sertés eléggé be van dögölve, nagyon kevésért veszik át a nagy cégek, bárányt talán még le lehet adni, de ott se fizetnek sokat. Összességében, föld és takarmánytermesztés nélkül ilyen kicsiben állattartásba nem tanácsos fogni.
Kedves utolsó (2),
köszönöm szépen a válaszaid és a széleskörű infót. :)
Nekem növénytermesztés lenne a profilom, de nem hagyományos úton. Amit szeretnék, az ma Magyarországon nem igazán fellelhető technika. A végterméket pedig kizárólag éttermeknek szeretném értékesíteni. Kiszámíthatóbb, mint magánszemélynek eladni. Persze, ha beindul a bolt és lesz rá igény, akkor ahhoz kell majd felfejlődnöm. Első körben valószínűleg kiváltom az őstermelőit és úgy próbálom majd megoldani. A baj az, hogy ez lekorlátoz 40km - es körzetre. De gondolom, időközben is lehet váltani; akár vállalkozóvá válni.
Köszönöm mégegyszer!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!