Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Lakás kiadásnál kell-e a...

Lakás kiadásnál kell-e a kaucióról számlát adni? Mi kell szerepeljen a számlán?

Figyelt kérdés
Szeptembertől adtam ki a lakásomat magánszemélynek, aki albérleti hozzájárulást kap, ezért kell a számla. Most kaptam meg az adószámot, és vettem számlatömböt. Utólag ki kellene számláznom a bérleti díjat.A kauciót is? A rezsiről is kell majd számlát adnom akkor is, ha ő kifizeti de az én nevemen van? Azt tudom, hogy bevételnek számít. Ilyenkor azt olavastam, rá kell írni a számlára , hogy adóelőleg levonást nem tartalmaz. Nem értem ez minek? És még valami : október 12-ig kell adóelőleget fizetnem? Ez hogy megy?

2016. okt. 1. 20:24
 1/8 anonim ***** válasza:

A kauciót nem kell kiszámlázni, a rezsit igen,

A többi kérdésre nem tudom a választ.

2016. okt. 1. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Keress meg egy könyvelőt ha nem akarsz lukra futni.
2016. okt. 1. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A kaució visszajár, csak "letétben" van Nálad, tehát nem bevételed (még). Akkor lesz az, ha káresemény történik, és abból enyhíted majd a károd. Többnyire akkor is kifut nullára, tehát nincs vele dolgod.


Amit Neked fizet a bérlő, az mind bevételed. Azzal szembe állítod az elszámolható és igazolt költségeidet. A kettő különbözete lesz az adóköteles jövedelem, ami után 15 % SZJA-t kell fizetni, meg adott esetben 14 % EHO-t (egészségügyi hozzájárulás).


Ha átíratod a nevére a közműszámlákat, akkor azt nem Neked fogja odaadni, hogy fizesd tovább, hanem a szolgáltatónak fizeti ki, tehát ebben az esetben nálad az nem jelentkezik bevételként, és a szolgáltatói számlák kiadásai sem költségként, hiszen nem a nevedre szólnak a számlák.


"Ilyenkor azt olavastam, rá kell írni a számlára , hogy adóelőleg levonást nem tartalmaz"

Ezt nem tudom, hogy hol olvastad, de ilyenre nincs szükség.

Ha ÁFA körbe bejelentkeztél, akkor az ÁFA tartalmat kell ráírni, ha nem jelentkeztél be (gondolom, hogy nem), akkor az ÁFA jelölésnél azt kell írni AAM (alanyi adómentes).


Előlegfizetés minden negyedévet követő hó 12-ig van. Mind az SZJA, mind az EHO esetében. Negyedévente kiszámolod a bérbeadásból származó jövedelmed, az arra eső előlegeket, és megfizeted a NAV-nak. Ehhez igényelned kell csekket, ha nem bankszámláról utalással fizetsz. A NAV-nál kell a csekket igényelni. Lehet személyesen, lehet ügyfélkapun keresztül, vagy akár postai úton is. Az SZJA, valamint az EHO két különböző adónem, tehát két különböző bankszámlaszámra kell megfizetni is.


EHO-fizetési kötelezettség kizárólag 1 millió forintot elérő JÖVEDELEM (tehát nem bevétel!) után kell fizetni, de akkor már az első forinttól visszamenőleg is!


A bérbeadással kapcsolatos iratokat, számlákat, stb. meg kell őrizni az adó elévülési idejéig, mert bármikor kaphatsz egy NAV-os ellenőrzést. Mindent, ami az ebből származó jövedelmed megállapításával kapcsolatos, megőrizni! Még a kockás papíros számításaidat is! :)


Év végén elkészíted az évi összesenről a bevallást, és ha lesz az év közbeni előlegek és az év végén kiszámolt között különbözet, akkor rendezed. Az EHO-nak is van külön táblája a bevallásban!

2016. okt. 2. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ.
2016. okt. 2. 21:09
 5/8 kiad-lak ***** válasza:

#3-as eléggé vágja a témát

Mennyiért adtad ki???

Arra azért felhívnám a figyelmed, hogy az 1 000 000-os bevétel az havi 83 334 ft-tól van és a rezsi kiszámlázás miatt fizethetsz még TB-t is pluszban.

Írasd át a mérőket, ahogy a 3-as mondta, akkor az nem a te bevételed onnantól.

2016. okt. 3. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

De nem is a költsége. :)


Tehát értelmét nem látom, hogy átírassa a közműszámlákat.

Előnye semmi, hátránya inkább.


Hátránya az, hogy nem tudod követni majd a ténylegesen felmerülő költségeket, azt sem, hogy a bérlő befizette-e. Ugyanis, ha nem fizette be, hiába van a nevén a számla, a szerződő Te vagy, a szolgáltató Veled áll szerződéses jogviszonyban, tehát idővel Tőled fogja követelni a tartozást. A bérlő csak a számla "fizetője" lesz, nem pedig a szerződő fél.


Az EHO-s 1 millió forint pedig nem BEVÉTEL-t jelent, hanem JÖVEDELMET! A kettő nem ugyanaz!

2016. okt. 4. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
#5 Milyen Tb-t kellene fizetni? Ezt nem értem.
2016. okt. 4. 20:33
 8/8 anonim ***** válasza:

A "TB-t" író kicsit képzavarban volt, így rossz információt adott. Nem kell vele foglalkozni.

Csak SZJA, és 1 milliót elérő JÖVEDELEM esetén EHO fizetési kötelezettség van, más nincs.

Az EHO egy hozzájárulási forma az egészségügy fenntartásához. Elvileg Mo-n mindenki valamilyen szinten fizet ebbe a közös kalapba. Ez lehet egészségügyi hozzájárulás néven, pénzbeli, természetbeni egészségbiztosítási járulék néven, vagy egészségügyi szolgáltatási járulék néven. Az, hogy ki ilyen néven fizeti azon múlik, hogy munkaviszonyban áll, egyéb ellátásban részesül, vagy önálló tevékenységre tekintettel szerez jövedelmet.

Feltételezem, hogy a válaszadó ezt boronálta össze TB gyanánt.

2016. okt. 5. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!