Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Önálló tevékenységből származó...

Önálló tevékenységből származó jövedelem után kell járulékokat fizetni?

Figyelt kérdés

Amit nem értek:

Ha megbízási szerződéssel dolgozok, akkor befizetnek utánam minden járulékot, de ha én pl. kiadom a lakást, akkor évi 1millió Ft-ig csak szja-t fizetek, tb-t nem. Ugyanabban a sorban vallom be, mégis másképp adózik? Nem lesz ez galiba a bevallásnál?


2016. szept. 16. 14:22
 1/5 anonim ***** válasza:

Mindkettő után szja fizetési kötelezettség van. Bevallani az szja bevallásban járulékokat nem vallasz, miért lenne galiba?


A megbízási díj egyébként minősülhet más nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek is, de a kérdésed nem erre vonatkozott. A klasszikus megbízási díj (ami nem pl személyes közreműködői díj)és a bérbeadásból származó jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelem, bevallás 7. sora.


Megbízási szerződés esetén amennyiben biztosítási jogviszonyod keletkezik akkor levonják és befizetik a járulékokat, ha nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt, akkor nem vonnak járulékot.


A bérbeadás mint önálló tevékenység nem keletkeztet semmilyen formában jogviszonyt érelemszerűen, így nyugdíjjárulékról, egészségbiztosítási járulékról avagy munkaerőpiaci járulékokról nem is beszélhetünk.

2016. szept. 16. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Mi keletkeztet biztosítási jogviszonyt?

Maga a munkavégzés, mint kereső tevékenység vagy mert kifizetőtől származik.

Még mindig nem értem.

És ha más ingatlanjának el- ill. bérbeadásából van jövedelmem az pl. számíthat önálló tevékenységből származó jövedelemnek, ami nem járulékköteles?

2016. szept. 16. 21:34
 3/5 A kérdező kommentje:
Adóbevallásnál a járulékoknak is jelentősége van, pl. családi kedvezmény igénybevételénél.
2016. szept. 16. 21:39
 4/5 anonim ***** válasza:

De csak annál.



Az ingatlan bérbeadást vonatkoztassuk el most az önálló tevékenységből származó jövedelemtől. Az SZJA törvény is más kategóriába sorolja, vagyis külön adózó jövedelemként nevesíti a vagyonátruházást attól függetlenül, hogy önálló tevékenység közé soroljuk, hiszen szinte mindent oda sorolunk, ami tevékenységből származik, és a NEM ÖNÁLLÓ TEVÉKENYSÉGBŐL származó jövedelmek közé nem rakhatjuk.


A megbízásból származó jövedelmet aszerint nézzük, hogy magánszeméllyel állsz megbízásban, vagy sem.

Ha magánszeméllyel, akkor magad határozod meg az SZJA és EHO fizetési kötelezettséged, és fizeted negyedévente az előlegeket.

Ha nem magánszeméllyel állsz megbízásban, tehát KIFIZETŐVEL, akkor a kifizető köteles meghatározni a belőle származó jövedelmet, levonni belőle az SZJA előleget, adott esetben levonni belőle a járulékokat, és megfizetni utána a közterhet.

Mit értünk adott eseten: A megbízási díj nagysága határozza meg, hogy maga a megbízási jogviszony keletkeztet-e társadalombiztosítás szempontjából biztosítottságot, vagy sem. Ha eléri a minimálbér 30 %-át, akkor keletkeztet, ha nem éri el, akkor nem.

Elérés esetén von a kifizető SZJA előlegen kívül járulékokat is, és az illetőt bejelenti utólag a NAV-nál, mint biztosítottat.

Ha nem éri el, akkor csak SZJA előleget von belőle.


A "számfejtésről" ad igazolást azért, hogy a bevallást év végén meg tudd csinálni. A benne foglaltakat is figyelembe véve készíted azt el.


Így már érthetőbb?

2016. szept. 17. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Szerződéssel tiszta sor. De mi van szerződés nélkül?

http://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__adozas-kon..

2016. szept. 23. 11:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!