Mi a különbség a szabadúszó és az egyéni vállalkozó között?
Én tolmácsolok és nyelvet tanítok, voltam már mindkettő.
Vállalkozóként könnyebb munkát szerezni, hátránya viszont, hogy akár van munkád, akár nincs, a minimálbér után be kell fizetni a járulékokat és az SZJA-t. Ez mostanság annyival könnyebb lett, hogy választhatod a KATA-t, amikor havi 50 ezerrel le tudhatsz mindent, illetve most már lehet szüneteltetni a vállalkozást, ha épp uborkaszezon van (régebben ilyesmire nem volt lehetőség). A minimálbér feletti bevételből levonhatod a vállalkozásra fordított költségeket, és a maradék lesz a jövedelem, amiből aztán 16% adót kell fizetned.
Szabadúszóként a havi kb. 7000 Ft egészségbiztosítási járulékot kell fizetned. A megrendelőiddel megbízási szerződést kötsz, a szerződésen lévő bruttó összegből adót és járulékot vonnak, illetve járulékot fizetnek utána. Te már a nettó, leadózott összeget kapod kézhez.
Hogy ezzel rosszul jársz vagy sem, az mindig a kereslet-kínálat függvénye. Budapesti nyelviskoláknál lazán kikötötték, hogy megbízási szerződésnél kevesebb a bruttó óradíj, mint számlára, hogy a végén a járulékokkal gyakorlatilag ugyanannyit költsenek csak rád, mintha számlát adtál volna. Neked viszont így jóval kevesebb jut.
Kisebb helyeken, ahol nehezebb találniuk valakit, sokszor belemennek abba, hogy te a kívánt nettó díjat add meg, és felbruttósítják neked, azaz jól jársz, mert gyakorlatilag nettóban kapod meg, amit vállalkozóként számlára kapnál. Így viszont sokkal kevésbé tudsz munkához jutni. Olyan időszakokra ideális, amikor alapvetően nem a keresetedből kell megélned, de azért vannak alkalmanként bevételeid.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!