Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Bérbe szeretnem adni a lakasom...

Bérbe szeretnem adni a lakasomat. Mi ennek a pontos hivatalos módja?

Figyelt kérdés

2015. aug. 27. 00:50
 1/6 evimeri ***** válasza:
Miért akarod hivatalosan? Annyira szeretsz adózni? Egyébként szerintem elég egy bérbeadási szerződést kötni a bérlővel. Két tanúval aláíratod és a NAV-nál - ha nagyon adót akarsz fizetni bejelented. De azért kérdezz rá máshol is.
2015. aug. 27. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
49%

Bérleti szerződés kell, plusz energetikai tanúsítvány idei év végétől az ingatlanra.


Nem kötelező kiváltani adószámot, de ha számlaképes akarsz lenni, nem hátrány, nem csak az adózás miatt, hanem mert mellette pl. folytathatsz ugyanezzel az adószámmal más vállalkozói jellegű,-de nem egyéni vállalkozáshoz kötött tevékenységet- vagy őstermelői tevékenységet is.


Negyedévente kell befizetni a 3 havi bevételedből levont költségek - ez lehet 10%-os költséghányad is, ha nincs költséged a lakással, mert pl. a bérlő fizet mindent, vagy lehet tételes is, ha van egyéb kiadásod is, ami a lakáshoz kapcsolódik - után megmaradó jövedelem 16%-át, és SZJA bevallásba egybe beírni, következő év májusban az előző évi bevételed.


Számlaképességnek további előnye, hogy tudod igazolni, ha fennálló tartozása van a bérlőnek és fizetési meghagyással, aránylag gyorsan be is tudod hajtani jó esetben, nem kell "lenyelni", a lelépős albérlők okozta veszteségeket. Vagy épp tartania attól a helyzettől, amikor valami nem tetszik neki és megpróbál sarokba szorítani egy esetleges navos bejelentéssel.

2015. aug. 27. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segitsőget.Eleg ha a szerződesbe feltüntetem, hogy a berlő fizeti a közösköltséget és rezsit? Vagy a mérőorakat is a berlö nevere kell irni?
2015. aug. 27. 21:47
 4/6 anonim ***** válasza:

Szvsz a közös költséget ne írd át, hanem számlázd tovább, mert a tulajdonosokon behajthatják, és az nem a bérlő. Ha ő lelép, még a tulaj ingatlanjára is ráterhelhetik.


A közüzemet meg a szolgáltatónál a bérlő nevére át lehet íratni.

2015. aug. 27. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A szolgáltatásokat nem kötelező átíratni a bérlő nevére!

Csak akkor észen kell lenni, nehogy elmaradásban legyenek, mivel Veled szerződött le a szolgáltató, Rajtad is fogja behajtani a tartozást, mindegy, hogy ki okozta.

Ha átíratod, akkor természetesen Rajtuk hajtja be.


Viszont - nem gondolom - ha 4 havonta új bérlőd lesz, akkor 4 havonta mész átíratni a szolgáltatási dolgokat.


A szerződés alapos, és mindenre kiterjedő legyen! Nem baj, ha akár 6 oldalas is! Mindent részletesen leírni benne, akár az ingatlan beköltözés előtti hibáit is. Vélhetően az utána keletkezőket a bérlő okozta. És már nem is lehet belőle vita. Tehát óvatosan és okosan!

2015. aug. 28. 05:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a jó tanácsokat!
2015. aug. 28. 10:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!