Megteheti az ügyvezető, hogy nem veszi fel a bért?
Egyszemélyes Kft. tulajdonosa, munkaviszonyban ügyvezető igazgató minimálbérrel. Amennyiben a kft. anyagi helyzete miatt nem tud bért fizetni, megteheti a cég vezetője, hogy nem vesz fel bért?
Ebben az esetben keletkezik SZJA fizetési kötelezettsége?
Bérnél ez ettől bonyolultabb kérdés, ugyanis, elvileg bérről nem dönthet így. Ha KÉPTELEN bért fizetni, akkor elvileg a járulékbevallás is másként funkcionál, mint normál esetben.
tagi jogviszony esetén az abból a jogviszonyból származó kivét tekintetében dönthet így.
Ha képtelen bért fizetni, akkor... az már totálcsőd!
Vagy réges-régen valami külső pénzforrást (hitelt, egyéb kölcsönt, bármit) kellett volna biztosítania, vagy haladéktalanul megindítani a cég felszámolását!
Járulékot be kell fizetni utána, max nem veszed fel.
Ha ezt nem teszed inkasszó lesz, mivel már a magánvagyonoddal is felelsz. Hiszen a te hibádból nem fizettél adót.
Mint egyszemélyes KFT, az ügyvezető maga a munkáltató is. Ha a munkáltató nem tud bért fizetni határidőben, akkor a legelső alkalommal "köteles" azt pótolni késedelmi kamattal megtoldva. Amíg ez nem teljesül, addig a könyvelésben "fel nem vett jövedelem" jogcímen szerepel. Ez jár a "dolgozónak", arról nem mondhat le.
Ha a számfejtett bért nem fizetik ki, akkor nem is szabad bevallani! Sem a havi munkáltatói adatszolgáltatásban, sem az éves adóbevallásban. Ilyen formán közteher fizetési kötelezettség mincs, hiszen csak a kifizetett bér vehető figyelembe. A havi bevallásokat ilyenkor nullásan, de be kell adni!
Magyarul: Bért kell számfejteni, és ha nem tudja bérfizetési napon felvenni, akkor minél előbb arra kell törekedni, hogy teljesüljön.
Mivel tulajdonos is az illető a cégben, ezért ezt úgy "szokták" megoldani, hogy papíron tagi hitelt nyújt a cégnek, ami bér formájában kifizetésre kerül. A tagi hitelt pedig majd akkor veszi ki, amikor a cég gazdasági helyzete megengedi.
De arra figyelj oda, hogy a "tagi hitel", tagi kölcsön összegét honnét, milyen forrásból származó jövedelemből raktad be a KFT-be, vagy ha rokoni-családi kölcsönből ered, annak, aki azt adta, volt-e korábban annyi bevallott jövedelme, amiből a saját megélhetésén felül tudott annyit kölcsön-adni, mint ami a KFT-ben tagi kölcsönként bekönyvelésre került.
Mert ez a "tagi kölcsön" bekönyvelése csak úgy minden megalapozott dokumentációk nélkül, réges-régen még volt, de már az elmúlt 5-6 évben ez sem olyan egyszerű dolog...
A béréről nem mondhat le, de ha nincs pénz a bankszámlán, és a pénztárban sem, akkor hiába akarna, nem tud fizetni.
Tehát bért számfejteni kell, az egy másik dolog, hogy mikor sikerül kifizetni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!