Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha, én saját tulajdonjaimat...

Ha, én saját tulajdonjaimat eladom és több mint 600. 000 ft k. p. lesz belőle, akkor is adóznom kell?

Figyelt kérdés

Évek során vásároltam újonnan és használtan egyaránt dolgokat. Most, úgy érzem nincs mindegyikre szükségem, de még elég keresettek lehetnek. Ha, ezeket eladom és az ezekből kivett pénzem több mint 600 eft, akkor le kell adóznom utána?

Ha, igen akkor valamit nem értek. Ezek után már meg fizettem az áfát egyszer (új dolgok vásárlása, használtnál az első tulajdonos).

Másik nézőpontból, ez nekem nem valódi bevétel, hanem "cuccaim" elcserélése általános csereeszközre (pénzre).



2015. máj. 18. 14:24
 1/5 anonim ***** válasza:

"Ha, igen akkor valamit nem értek. Ezek után már meg fizettem az áfát egyszer (új dolgok vásárlása, használtnál az első tulajdonos)."

ÁFAt nem is kell fizetned ezeknek az eladása után.

Mint ahogy helyi adót sem.


"Másik nézőpontból, ez nekem nem valódi bevétel, hanem "cuccaim" elcserélése általános csereeszközre (pénzre)."

El kell keserítselek: valódi bevétel.

Még ha ténylegesen csere történne (mint ahogy esetedben nem), akkor is keletkezhetne bevételed.


És igen:

600ezer Ft bevétel fölött kell adóznod utána (nem ÁFAt), hacsak nem tudod minden egyes termékről a nevedre szóló, hitelt érdemlő bizonylattal (nevedre szóló számla, megfelelő adattartalmú adás-vételi szerződés) igazolni, hogy többért vetted, mint amennyiért eladtad.

2015. máj. 18. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Javítanám az előző hozzászólót:


Ingóságértékesítés esetén - kizárólag magánszemélyről beszélek - évi 600 ezer forint BEVÉTELIG nem foglalkozunk vele! Ha ezt meghaladja a bevételed, akkor jövedelmet kell számolni belőle. Ha a kiszámolt jövedelem az évi 200 ezer forintot meghaladja, akkor kell bevallást készíteni és fizetni is SZJA-t. ÁFA-nak ehhez semmi köze!


Jövedelmet úgy számolunk, hogy az értékesített ingóságért kapott bevételből levonjuk az ingóság megszerzésére fordított kiadásainkat, amelyeket hitelt érdemlő módon igazolni tudunk. Például nevünkre szóló számlával. A pozitív különbözet az adóköteles jövedelem.

Ha olyan dolgot értékesítettél, amelynek a beszerzési költségét nem tudod igazolni, akkor a bevétel 25 %-a számít adóköteles jövedelemnek.


Egyik ingóságodnál így tudsz számolni, másiknál amúgy.

A sok-sok kijött számítási eredményt összeadogatod, és megnézed, hogy meghaladja-e a 200 ezer forintot. Ha nem, akkor szintén nem foglalkozol vele. Ha igen, akkor a 200 ezer forint adóköteles jövedelem feletti rész be kell vallani és a rá eső 16 % SZJA-t utólag befizetni az államnak.

2015. máj. 18. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, feltételezem ez így is van. Csak már teljesen nem értek valamit. Nekem a pénzre cserélés olyan, mintha két 10eft-ost elcserélnék egy db 20eft-osra vagy fordítva. Én hitvallásom szerint ugyan az.

Minden ingóság annyit ér amennyit adnak érte és minden pénz annyit ér amennyit kapsz érte.

Ha, megnézem a wiki-n, akkor azt találom, hogy a pénz egy általános csereeszköz.


Vagy akkor itt a pénz megforgása után kell adót fizetni?

2015. máj. 20. 20:30
 4/5 A kérdező kommentje:
Vagy ha, nekem van néhány ingóságom ami nekem feles és szívesen elcserélném más ingóságára. Ezek értéke fedezné is viszont az eladót nem érdekelné az én ingóságaim. Azokat az ingóságokat 3. vagy 4. (esetleg sokadik) magánszemély bevonásával pénzre cserélem és ebből fedezném azt az ingóságot. Itt valódi bevétel nem történt. Vagy igen?
2015. máj. 20. 20:38
 5/5 anonim ***** válasza:

" Ha, ezeket eladom ..." Ezt írtad.

Tehát értékesítetted, nem elcserélted.

Ha van adózatlan jövedelmed belőle (haszon), akkor az arra jutót várja Tőled az állam. Ennyi.


Egyébként ingatlan csere esetén is például úgy kell szemlélni a dolgot, mintha mindegyik személy értékesítette volna az ingatlant a másiknak...

2015. máj. 21. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!