Tudna segíteni egy könyvelő?
Egyetemen kettős könyvvitelt tanulunk, meg kell mondani, baromi bonyolult.
Próbálkozom vele, de van, ami nem világos.
Mit jelent ez a tartozik és a követel oldal? Kinek tartozik vagy mi és kitől követel? Lehet buta kérdés, de tényleg nem értem.
Tanultuk, hogy az 1,2,3,5,8 as főkönyvi számlák T oldala +, K oldala -
4 és 9 nél fordítva. Ez se tiszta, most akkor mit kell könyvelnem melyik oldalra?
Hát ez az elején mindenkinek nehéz...:)
A következők szerint nézd:
Vettem anyagot a vállalkozáshoz, de nem készpénzre, hanem átutalásos számlám van róla.
Anyagbeszerzést elszámolhatom költségként az 5-ös számlaosztályba, és mivel nő az anyagkészletem, ezért az 5-ösnél a T oldalra könyvelem a növekedést, valamint nő a szállítóval szembeni tartozásom (mivel még nem fizettem ki), ezért a szállító 45-ös számlaosztálya is nőni fog a K oldalon. Kettős könyvelés. Minimum két számlát használsz egy gazdasági esemény lekönyveléséhez. Az egyik mindig T a másik mindig K lesz. Ha több számlát használsz, akkor is a több számla használatával a T - K oldal egyenlő lesz, csak több tételből fog összeállni.
Kifizeted a bankból az anyagot. Mi történik? A szállítóval szembeni tartozásod csökken, és a bankszámlád is apadni fog. Tehát T 45 szállítód, mert csökken, és K 38 számlaosztály (bank, pénztár stb.), amely szintén csökken.
Mindig arra gondolj, hogy Nálad mit okoz a gazdasági esemény. Vagyis a vagyonodban. Ha nem vagy biztos a dolgodban (főleg bonyolultabb eseteknél), nem szégyen akasztófázni. Tudtommal sajnos ezt már nem tanítják az iskolában, pedig szuper jó dolog volt. Átláttad egyből az egészet, ha leakasztófáztad a könyvelési tételeket. Láttad a párokat, hogy mi mihez tartozik, és nem volt gond, mindig meg volt a mérleg mindkét oldala.
Pld. 9-es számlaosztály. Az egyik munkádat kiszámláztad a vevőnek, aki majd egyszer átutalja az összeget. Kettős könyvelésnél minden gazdasági eseményt könyvelünk akkor is, ha nincs hozzá pénzmozgás.
Lekönyveled a meg nem kapott árbevételt, és lekönyveled, hogy tartozik Neked a vevő. 9-es számlaosztály árbevétel, nő a K oldalon, a 31-es számlaosztály pedig a vevőd, akinek nő a tartozása feléd, tehát T oldalra könyveled. Kifizeti a vevő a tartozását pénztáron át. Nő a pénztárad összege, tehát 38-as K oldalra kerül, és csökken a vevő tartozása, tehát 9-es számlaosztály T oldalra kerül.
Stb.
Ettől a tartozik és követel dologtól vonatkoztass el, mert nincs olyan jelentése, amit tulajdonítani szeretnél nekik.
1,2,3 számlák az eszköz számlák: Immateriális javak, tárgyi eszközök, követelések, pénzeszközök.
4 számlák a forrás számlák (másnéven amiből az eszközök származnak) pl: szállítói kötelezettségek, hitel kötelezettségek.
Ezek a mérleg számlák, ebből áll össze egy vállalkozás mérlege.
Az eszköz számlák mindig a T oldalon nőnek, a K oldalon csökkenek. A forrás számlák pedig pont fordítva A K oldalon nőnek, a T oldalon csökkenek.
Az eredmény számlák, amiből az eredmény kimutatás készül:
5,8 költségek, ráfordítások mindig T oldalon nőnek, és K oldalon csökkennek.
9: bevételek mindig K oldalon nőnek, T oldalon csökkennek. Ez a legfontosabb alapja szerintem, ezt az összefüggést kell megjegyzed. Ez biztosítja a mérleg két oldalának egyezőségét.
A másik, hogy át kell gondolni a gazdasági eseményeket, miben okoz változást, mert csak úgy fogod tudni, hogy melyik számlákra könyveld. (elad valamit a cég, utalással fog fizetni a vevő: miben lesz változás? Nő a vevőkkel szembeni követelésünk, és nő a bevételünk is. Milyen számlákat érint? Számlatükröt kell ilyenkor nézegetni. 3mas és 9es. Innentől meg is van a kontírozása is, a fenti összefüggést is figyelembe véve: T3-K9
Na ezt így egész jól megértettem, köszi.
Azt még valaki el tudná mondani, hogy mért van például a bérköltségekből kettő? Mi a különbség? 541 és 821
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!