Mi alapjan kapja meg az ember az idoskori nyugdijat? A befizetett TB evek alapjan? Tehat ha egy ember hivatalosan soha nem dolgozott, de fizette maga utan a TB jarulekot havonta, akkor jogosult e nyugdijra?
Igen.
De mivel "TB-járulékot" csak úgy nem fizethetsz magad után, ezért a kérdés kicsit aggályos.
Jelen szabályozás szerint, akinek nincs biztosítással járó jogviszonya, de öregségi nyugdíjra szert szeretne tenni, külön megállapodást köthet a nyugdíjbiztosítási igazgatósággal szolgálati idő megszerzésére. A megállapodás alapján teljesített befizetésekkel szolgálati időre, és az alapján öregségi nyugdíjra válik jogosulttá.
A nyugdíj összegének alapja a befizetés összege lesz. Minél többet vállal, a nyugdíja összege is annál magasabb lesz, minél tovább fizeti annál több lesz a szolgálati ideje is.
Van egy minimális idő, amíg fizetni kell és egy minimális összeg is, ami nem annyira kevés, főleg, ha sehol nem dolgozik.
HAHÓ!
Éppen az előbb írtam le, hogy lehet nyugdíja, ha külön megállapodást köt erről a nyugdíjbiztosítási igazgatósággal!
Nem dolgozik, de a megállapodásnak megfelelően és az abban megjelölt időre fizeti a megállapított járulékot, akkor szolgálati időt szerez és nyugdíjra is jogosulttá válik.
Ne írkáljatok már más hülyeségeket légyszi!
Nem csak munkaviszonnyal tehet szert az ember nyugellátásra!
HAHO!!
Mi ketten a kerdesre valaszoltunk, veled ellentetben...
HAHÓ!
Erősen kétlem, hogy a kérdésre válaszoltál.:)
Ugyanis "TB-járulékot" nem tudsz magad után fizetni csak és kizárólag a már említett megállapodás részeként.
Egészségügyi szolgáltatási járulék van, amit sokan "TB-nek" ismernek, pedig nem az.
Társadalombiztosítási járulékot a foglalkoztató fizetett mindig is, munkavállaló nem! Ő nyugdíjjárulékot, egészségbiztosítási járulékokat, valamint munkaerő-piaci járulékot fizet (leánykori nevén: álláskeresési járulék).
Jelenleg ennek a társadalombiztosítási járuléknak a neve: szociális hozzájárulási adó.
Jelenleg a nyugdíjat a megszerzett szolgálati idő, valamint 1988. január 01-jétől egészen a nyugdíjazásig megszerzett nyugdíjjárulék-köteles jövedelem figyelembevételével állapítanak meg.
Ha valaki soha nem dolgozott, akkor az nyugdíjra jogosultságot alapból nem tud szerezni.
Viszont tud rá külön megállapodást kötni a nyugdíjbiztosítási igazgatósággal, és akkor már fizet maga után "társadalombiztosítási járulékot", annak is a nyugdíjjárulék részét, a többit nem.
Ettől Ő még nem lesz egészségügyi szolgáltatásra is jogosult! Csak nyugdíjra.
Egészségügyi szolgáltatásra jogosultsághoz külön kell fizetnie maga után egészségügyi szolgáltatási járulékot, amely már nem választható dolog (akarom, vagy sem), hanem törvényileg kötelező. Ha nem fizet, behajtja az adóhatóság rajta.
Mindezt azért írtam le, hogy a kérdező tisztán lásson, mert vélhetően kever bizonyos dolgokat...:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!