Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan kell adózni internetes...

Hogyan kell adózni internetes munkavégzés után?

Figyelt kérdés

Egy svájci cég pénzt ad nekem megbízási alapon, vagyis: Adnak egy feladatot és azt én elvégzem, majd órabért fizetnek érte. Ez az összeg elég szignifikáns, így szeretném leadózni.


Hallottam, hogy negyedévente kell adóelőeleget fizetnem. Költséghányados elszámolást szeretnék alkalmazni.


Föbb kérdéseim a következők:

* Kell-e adószám? Ha igen, milyen?

* EHO-t kell adóznom, vagy csak a 16% SZJA-t kell fizetnem?


Semmilyen munkaviszonyom nincs, csak ez a cég fizet nekem megbízási alapon heti rendszereséggel az azon a héten ledolgozott órák után.


Előre is köszönöm a válaszokat! :)



2014. dec. 30. 11:56
 1/6 anonim ***** válasza:

Jól látod a dolgokat...


Minden kell, amit írtál. Adószámot a tevékenységre adják ki, tehát be kell lőnöd, hogy konkrétan milyen tevékenységet akarsz végezni. Ezt meg kell keresned a tevékenységek jegyzékében, és aszerint megigényelni az adószámot hozzá.


Kérdéses ebben az ügyben:

Svájci cég. Svájc a székhely, de Mo-n is van telephelye, vagy mi a szitu? Ez azért érdekes, hogy belföldön vagy külföldön megszerzett jövedelemnek minősül-e az órabéred.

2015. jan. 2. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, nagyon sokat segítettél! :)


Svájci székhelyű a cég, nincs MOi képviselete.


Tehát akkor 3 havonta kiszámolom a bevételem, 26% EHO-t és a 16% SZJA-t egyenként kiszámolom és elutalom a NAVnak a megfelelő számlákra. Majd évvégén az adóbevallásnál összesítek. Így?


Köszönöm a további válaszokat! :-)

2015. jan. 3. 09:14
 3/6 anonim ***** válasza:

Majdnem.:)


Nem bevétel után kell adókat fizetni, hanem jövedelem után.


Jövedelem = Bevétel - elszámolható költségek/kiadások


Bevétel: Minden, amit a tevékenységeddel kapcsolatban megszerzel.

Költség: Minden, ami a tevékenységeddel szorosan összefügg, ahhoz kötődik és hitelt érdemlő módon igazolni tudod. Például számla, adásvételi szerződés stb.


vagy


fentit nem alkalmazod, hanem a bevételed 10 %-át tekinted költségnek még akkor is, ha semmilyen kiadásod nem volt.

Azt is megteheted, hogy a teljes bevételed után fizeted az előlegeket, és majd év végén döntesz, hogy vagy 10 %-os, vagy tételes költséggel határozod meg a végleges jövedelmedet.


Adóév elején el kell döntened, hogy melyikkel akarod kiszámolni a jövedelmed. Egész évben aszerint kell számolnod, nem váltogathatod! A kiszámolt jövedelem után meghatározod az SZJA, valamint a 27 %-os EHO mértékét és a hozzájuk tartozó bankszámlaszámra megfizeted az államnak, negyedévente.


Év végén adóbevallást készítesz róla és rendezed a két adónem különbözetét, ha lesz.

Kizárólag év végén van arra lehetőséged az adóbevalláskor, hogy ha év közben 10 %-os költséghányaddal számoltad a jövedelmed, de Neked kedvezőbb lett volna a tételes (bizonylatgyűjtögetős) mód, akkor áttérhetsz arra, és aszerint készíted el a bevallásod és rendezed a különbözeteket. Persze ehhez mégis csak gyűjtögetni kell év közben a bizonylatokat.


Mivel (gondolom) nem forintban fizetnek, ezért az átváltásra kell figyelned! Magyar Nemzeti Bank honlapján fent vannak az árfolyamok napra lebontva. A bevétel megszerzésének napján érvényes árfolyamot kell keresned!

2015. jan. 4. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


Igen, USD-ben kapom a pénzt.


Akkor összegezzünk, a pénzt meg kapom a számlámra, negyedévente az eddig összegyűlt bevétel 10%-át költségnek tekintem. Így a jövedelmem 0.9*Bevétel. Ennek a 27%-át EHOként befizetem, 16%-át pedig SZJAként. Évvégén adóbevallást csinálok és az Egyéb Jövedelem részhez írom, igaz?


Utalásnál az adószámot azt hova kell írnom?

Vagy csak csekkel tudom majd befizetni?


Köszi!

2015. jan. 4. 09:34
 5/6 A kérdező kommentje:

Most nézem, hogy mivel a tevékenységem rendszeres, így egyéni vállalkozó kellene, hogy legyek. Nem elég az adószámos magányszemély státusz?


Bár ahogy olvasom az adótörvény szerint se túl egyszerű, hogy mi minősül 'rendszeresnek'


Köszi!

2015. jan. 5. 09:21
 6/6 anonim ***** válasza:

Az alapfelállás az, amit már tudsz is.


Viszont a "jogállásod" más kérdés, pláne ha ez a dolog nem egyszeri, vagy alkalomszerű, hanem rendszeres, és fő megélhetési forrásod.


Én nem vagyok biztos benne, hogy feltétlenül egyéni vállalkozónak kell lenned hozzá. Tudtommal "szellemi" jellegű tevékenységet lehet adószámos magánszemélyként végezni.

Mivel munkaviszonyt nem tudsz létesíteni a céggel, ezért csak megbízási jogviszony jöhet létre köztetek, ebben nincs is hiba. Csak az nem mindegy, hogy milyen módon: Vállalkozóvá kell válnod vagy sem.


Egyszerűbb, ha megérdeklődöd a NAV-nál ilyen esetben járható út-e az adószámos magánszemély státusz...


Egyébként adót utalni is lehet. Az utalás "szöveg" részét mindig a NAV-tól kapott adószámmal kezd, minden más mehet utána, amit jónak látsz. Az adószám alapján azonosítják a befizetéseket.

2015. jan. 5. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!