Saját lakásomba lakótársak fognak költözni! Ők fizetnek nekem havonta lakhatást. Kell utánnuk adóznom? Vagy be kell jelenteni?
Szeretnék venni egy olcsóbb lakást Bp-en, hogy megkönnyítse az egyetemi éveimet(5 év). Mivel dolgozni nem tudok mellette, ki szeretném adni a másik szobát 1-2 főnek, akik havinta lakhatást fognak fizetni nekem, illetve havonta a rezsi felét, harmadát, így lényegében a lakhatásból élnék, illetve ebből fizetném a rezsi saját részemet!
Hosszú távra adnám ki csak! Papíron aláírattathatol velük valamit, ami biztosítja nekem, hogy nem mehet el 1-2 évig, vagy ha mégis, akkor ennek ellenére fizetnie kell tovább, amíg le nem telik az aláírott idő?
Kell utánnuk fizetni valamit? Milyen törvények vonatkoznak erre?
Hazudhatom azt nekik, hogy a lakás nem az enyém, én is csak bérelem havi x ezer ft-ért? - nem szeretném, ha tudnák, hogy van pénzem lakást venni 20 évesen, illetve a barátaimtól nem lenne pofám elkérni fejenként havi 40+rezsit, így, ha azt mondanám, hogy nem az enyém, viták elkerülésével sürgethetném őket, ha esetleg nem fizetnek, stb..
Úgy gondolom így kevesebb problémám lenne...
Illetve, lakásvásárlásnál szabad 1-2 millióval kevesebbet írni az adásvételire, hogy kevesebb legyen az SZJA?
Vagy lenne bármi haszon abból, ha papíron nagyobb érték szerepel?
"hogy nem mehet el 1-2 évig, vagy ha mégis, akkor ennek ellenére fizetnie kell tovább, amíg le nem telik az aláírott idő? "
Ilyen nincs. Ha határozott időre közöd a szerződést, és a lakó előbb lelép, akkor nem kapja vissza a kauciót. Viszont te sem mondhatsz fel neki, mert akkor meg te fizetsz neki.
Adózni kell a kiadott albérlet után.
"Fejenként havi 40+rezsi" Ennyiért senki nem fog kivenni egy szobát, ha pedig ketten laknak benne, akkor egyenesen nonszensz.
" kevesebbet írni az adásvételire,"
Tojáshéj még a seggeden, de máris mindenhol csalni akarsz. Csak nehogy pofára esés legyen a vége.
Az egész úgy hülyeség, ahogy van. Hazudni, csalni nem lehet, úgyis megszívod.
A bérlőket be kell jelenteni, ilyen kikötés meg nincsen, ez tisztességtelenként semmis lenne.
Nem ajánlom, hogy így kezdj bele valamibe, még nem tudod, hogy milyen durva jogi gondjaid akadhatnak.
Ha hivatalosan adod ki az ingatlan egy részét, akkor kénytelen vagy bérleti szerződést kötni velük. Itt már eleve belép a Ptk. szabályozása, ami Téged és a bérlőidet is köti, valamint védi.
Csak tulaj, vagy az ingatlan haszonélvezője adhat bérbe. Kivéve a bérlő úgy, hogy az ingatlan tulaja írásban engedélyezi azt. Tehát albérlet.
Bérlet az, ha a tulaj/haszonélvező ad bérbe. Albérlet az, ha a bérlő ad bérbe tovább másnak.
Ha bérelnek, akkor van abból bevételed, ami alapból adóköteles. Az még hagyján, de negyedévente adóelőleget is kell fizetned utána, év végén pedig vallani és rendezni a különbözetet, ha lesz.
Nem beszélve arról, hogy különböző nyilvántartásokat kell vezetned hozzá.
Lakásvásárlásnál nincs SZJA. Az a lakás eladásnál lehetséges. Vásárlásnál illeték lehet, ami független attól, mi van az adásvételi szerződésen, hiszen a NAV saját hatáskörben "felülbírálhatja" a vételi árat, ha nem tartja reálisnak. Vagyis maga szabja meg a piaci árnak megfelelően az illeték alapját.
Lakásvásárlásnál nem sokat befolyásol,hogy mit írsz vételárnak, ha azt kevesli a NAV, akkor a piaci vételár szerinti magasabb illetéket fognak neked kiszabni.
Egyedül talán az ügyvédi munkadíjban fog befolyásolni (spórolni) pár ezer forintot (0,5-1,5%- a vételárnak), ha kevesebbet írtok rá, de akkor a fennmaradó összegre nincs védettsége az Eladónak, akit vagy ismersz és bele megy ebbe, vagy nem és akkor megint ott vagy ahol a part szakad.
Ahhoz, hogy bérbeadásnál védett legyél, szerződés kell és még jobb, ha adószámod is van hozzá és számlázol.
Bérbeadni viszont csak tulajdonos adhat bérbe, vagy egy bérlőnek, úgy ahogy írtad, hogy az majd tovább adja bérbe a lakást másoknak is. Viszont esetedben a tulajdonos és bérbeadó is Te leszel, ezért szerepelni kell az adataidnak a szerződésen.
Írhattok határozott idejű szerződést, de gondolj bele ki fog egyfelől 40 ezerért szobát bérelni tőled egyetemistaként, ahol szemeszterekben lehet reálisan gondolkodni.(Mert mi történik, ha pl. Erasmussal kimenne külföldre?) Nyári szünet alatt pl. ha valaki nem fogja használni a lakást,mert vidéki, akkor fog fizetni egy főbérlős albérletben szobáért havi 40 ezret 2 hónapig feleslegesen?
A felmondási lehetőséget rögzíteni kell a szerződésben, de ez nem hűségidős szerződés, amit két évre be lehetne betonozni.
Emellett számolhatsz azzal is, hogy ok Te ki akarod magadnak hozni a 0 Ft-os költséget, de mi történik, ha valami elromlik a lakásba? Azt Neked kell fizetni, fedezni a bérbeadás alatt is, ha erről másképp nem rendelkeztek (pl. arányosan a bérleti díjból levonással).
Azért azt javaslom, 2 fő esetén nézz utána, hogy lehet e a környékeden bérelni 80.000/hó + rezsiért egy szobás főbérlő nélküli lakást? Ha igen, vagy ha a távolabbi ingatlanok még olcsóbbak is, akkor már nem biztos, hogy életképes az ötleted...
Még annyit, hogy havi 40 ezer bevételnél már nem csak 16% SZJA van.
Ha az adózásnál 10%-os költséghányadot választod, akkor havonta
(40)*0,9*0,16= 5.760 Ft SZJA előleget, (40)*0,9*0,27=9720 Ft Szochot kellene fizetned, (40)*0,9*0,1=3600 Ft nyugdíjjárulékot és (40)*0,9*0,07=2520Ft egészségbiztosítási járulékot
kellene fizetned havonta 1 bérlő után.
Így a 40-ből maradna Neked 18.400 Ft-od tisztán.
Míg , ha 33.000/hó adnád ki, akkor negyedévente csak 33*3*0,9*16% SZJA előleget kellene csak fizetned.
Így 28.248 Ft-od maradna havonta tisztán 1 bérlő után.
"A kevesebb, néha több.."
"Illetve, lakásvásárlásnál szabad 1-2 millióval kevesebbet írni az adásvételire, hogy kevesebb legyen az SZJA?"
Nyilván szabad... Egyébként meg épeszű ember ilyenbe nem megy bele, főleg eladói oldalról. Mondjuk megegyeztek 12 milliós vételárban, de csak 10-et írtok a szerződésbe. Utána te úgy döntesz, hogy inkább mégsem fizeted ki a fennmaradó 2 milliót. Az eladó semmilyen hivatalos úton nem tudja rajtad behajtani a 2 milliót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!