7es adószám igénylésének ügyében kérnék segítséget, hogyan működik főállás mellett?
Bemész a NAV-hoz és kitöltöd az igénylő nyomtatványt. Vagy ügyfélkapun keresztül megigényled.
Nincs illetéke.
Tudnod kell, hogy milyen tevékenységhez kéred ki, illetve nem mindenhez kérhető. Ezeknek a tevékenységeknek van egy Teáor jellegű száma, amit ott kikeresnek neked.
(Pl. ingatlan bérbeadás,vendégszoba, őstermelői, szellemi tevékenység) . Be kell írnod, hogy főállású, vagy mellékálláshoz kéred, bár ha nem lesz GYEDed és nem dolgozol mellette, akkor főállásúvá válsz.
Gyeded összegén nem változtat, azt már megállapították Neked korábban, a korábbi tevékenységeidből származó bevételek alapján.Ha jelenleg is 40 órában dolgozol, akkor meg gondolom a gyerek elmúlt 1 éves, ami mellett lehet dolgoznod főállásban is.
Nem kell minden hónapban könyveltetni, de igényléskor meg kell határozni, hogy tételes költségelszámolást, vagy 10%-os költséghányadot alkalmazol a költségeid elszámolásához. Ez is attól függ mihez kéred ki, ahogy a bevételed nagysága után fizetendő járulékok mértéke is. Pl. havi kb. 30 ezer forintig, csak 16% SZJA előleget kell fizetni, negyedévente. És a következő évi adóbevallásba kell beírni egyben az éves bevételed. Így könyvelő sem feltétlen kel, hozzá, de ha komolyabb a tevékenységed, vagy őstermelő vagy, akkor nem árt.
Kijavítanám az előttem szólót.
"Nem kell minden hónapban könyveltetni, de igényléskor meg kell határozni, hogy tételes költségelszámolást, vagy 10%-os költséghányadot alkalmazol a költségeid elszámolásához. Ez is attól függ mihez kéred ki, ahogy a bevételed nagysága után fizetendő járulékok mértéke is. Pl. havi kb. 30 ezer forintig, csak 16 % SZJA előleget kell fizetni, negyedévente. És a következő évi adóbevallásba kell beírni egyben az éves bevételed. Így könyvelő sem feltétlen kel, hozzá, de ha komolyabb a tevékenységed, vagy őstermelő vagy, akkor nem árt."
Ezt a havi 30 ezres dolgot felejtsd el, Neked ezzel nem kell foglalkoznod. Ez akkor lép képbe, ha kifizetőtől kapsz díjazást, az ő dolga ezt figyelni és jelentgetni az adóhatóságnak, no meg a járulékokat, egyebeket levonni, havonta vallani.
A munkaviszonyodon nem változtat, a GYED-ed összegén sem.
Nincs havi bevallási kötelezettséged, csak az év végi "szokásos" (május 20-ig), DE negyedévente van SZJA és EHO előleg fizetési kötelezettség.
Ha kifizetőtől (nem magánszemély) szerzed a jövedelmed, akkor ezt ő arra az időszakra levonja a megbízási díjadból és fizeti a közterheket is helyetted, amelyekről igazolást köteles kiállítani részedre azért, hogy az adóbevallásod év végén helyesen tudd elkészíteni.
Ha nem kifizetőtől szerzel jövedelmet, akkor pedig magad vagy kénytelen megállapítani az adóelőlegedet, és az EHO-t. Ezt kell negyedévente megtenni és fizetni.
Év végén pedig a sok-sok mindenből varázsolni egy adóbevallást, majd rendezi (ha lesz) a különbözeteket mind SZJA, mind EHO tekintetében.
Egyébként egészen addig nem kötelező az SZJA előleget befizetni (EHO-t igen), amíg a göngyölített fizetési kötelezettséged a 10 ezer forintot nem haladja meg. Ha meghaladja, akkor a teljes (első forinttól) összeg esedékessé válik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!