Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Az EU csatlakozás idejéről...

Nie001 kérdése:

Az EU csatlakozás idejéről emlékszem egy ÁFÁ-val kapcsolatos közlésre, ti. Arra, hogy a Magyarországon beszedett ÁFA összege egyenesen az EU-ba megy ki és onnan osztanak vissza . Ez lehetséges? Vagy rosszul emlékszem?

Figyelt kérdés
Mert azt tudjuk, hogy a vámbevételekkel kapcsolatban így van...

2014. okt. 27. 18:15
 1/9 Shai-Hulud ***** válasza:

Rosszul emlékszel. Egyik sem megy ki az EU-ba, az Uniónak nincs köze az egyes tagországok belső adópolitikájához, adóbevételeihez.

A MIENKHEZ SEM.

Az ÁFÁ-t is, és a magyarországi vámbevételek is a magyar költségvetésbe folynak be, a többi adójellegű bevételekkel együtt.

2014. okt. 27. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Ha így lenne, akkor egységes ÁFA lenne az egész EU-ban, és nem kellene a magyaroknak fizetniük a világ legmagasabb, 27%-os ÁFA-ját. Sajnos nincs így.

Ellenben elég sok minden osztanak vissza, nekünk magyaroknak jóval többet, mint amit beleadunk a tagságba.

2014. okt. 27. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
További válaszokat várok ...
2014. okt. 27. 20:01
 4/9 Koplárovics Béci ***** válasza:
Ez pusztán valami EU-ellenes propaganda-szöveg része lehet. Van még sok ilyen.
2014. okt. 27. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Az, hogy a vám egyenesen az EU-ba megy a Kossuth rádió politikai műsoraiban többször elhangzott, biztos tévedtek...
2014. okt. 28. 17:54
 6/9 Shai-Hulud ***** válasza:

Nos:

Kétféle vámeljárás létezik.


- Az egyik a belföldi vám, mikor valaki EU-n kívüli országból Magyarországra hoz be árut. Az ilyenkor kiszabott vám Magyarországra folyik be. Ez a magyar állam tulajdona, az EU-nak ehhez nincs köze.

- A másik, mikor magyar határszakaszon az EU-n kívülről hoznak be árut, amelynek NEM Magyarország a végcélja. Ilyenkor a célországot illeti meg a behozatali vám, amelyet itt szabnak ki (az EU-n belüli egységes vámtarifák alapján), de ez a bevétel NEM a magyar államé, hanem a célországé.


Valószínűleg ez zavart meg téged.

2014. okt. 28. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Nem is kellett volna megkérdeznem, egy 2003-as cikk ezt írja:

"Beszteri Sára ismertette, hogy a vámbevételek egy részéről a csatlakozás után a költségvetésnek le kell majd mondania. Ez húszmilliárd forint körüli összeget jelent. A csatlakozás után a vámbevételek 25 százaléka gyarapítja majd a magyar, háromnegyede az uniós büdzsét. Az EU költségvetésének 14 százalékát a vámbevétel, harminc százalékát az áfaalapú tagállami befizetések adják."

Ami azt jelenti, hogy az AFA-nak is utána lehet nézni...

2014. okt. 28. 18:16
 8/9 A kérdező kommentje:
6: Akkor nem az a helyzet, hogy az első-féle eljárás esetén kiszabott összegből kap az EU 75%-ot ? Úgy tűnik, de, mert a másikhoz tényleg semmi köze.
2014. okt. 28. 18:23
 9/9 A kérdező kommentje:

Elöször a neten ezek után:


A (EU) költségvetés bevételi oldala

 Tradicionális saját források, amelyek a közös vámunió és a közös agrárpolitika működéséből származnak. Ezek egyrészt a kívülálló, harmadik országokból származó import utáni vámokat, másrészt a mezőgazdasági vámokat és a cukorilletéket tartalmazzák. A tradicionális saját forrás tehát tisztán uniós bevétel, és közvetlenül következik az EU-szabályokból, ugyanakkor a tagállam szedi azt be. Ezért a beszedett összeg bizonyos százalékát visszatarthatja a beszedés költségeinek finanszírozására (ennek mértéke 2002-től kezdődően 25 százalék, ennek előtte 10 százalék volt).

 Áfaalapú saját forrás: ez minden tagállamra azonosan vonatkozó egységes kulcs alkalmazásával történik, amelyet az uniós szabályozásnak megfelelően kiszámított, harmonizált tagországi áfaalapra kell vetíteni. 2004-től kezdődően a tagállamoknak áfaalapjuk 0,5 százalékát kell befizetniük (2001-ig ez 1 százalék volt, míg 2002 és 2004 között 0,75 százalék), az áfaalap ugyanakkor nem haladhatja meg a tagállam bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) 50 százalékát.

 A bruttó nemzeti jövedelem (GNI) alapú forrás célja, hogy mindenképp fedezni lehessen az EU-költségvetés kiadásait, még akkor is, ha a többi forrás nem elegendő azok finanszírozására. Ezt a forrást az összes tagállam nemzeti jövedelmének összegére vonatkoztatott egységes kulcs alkalmazásával számolják ki. A tagállamok bruttó nemzeti jövedelmét az uniós szabályok alapján kell kiszámítani.

 Az Egyesült Királyság visszatérítési igényére vonatkozó (1984-ben elfogadott) korrekciós mechanizmus csökkenti az Egyesült Királyság áfa- és GNI-alapú hozzájárulását. A korrekció költsége a többi tagállamot terheli, az uniós GNIben való részesedésük arányában. A saját forrásokra vonatkozó rendelet tartalmazza a kiszámítás szabályait, és rendelkezik arról, hogy négy tagállam - Ausztria, Németország, Hollandia, Svédország - részesedése a finanszírozásban csupán egynegyede legyen az általános szabályok szerint kiszámolt összegnek. A csatlakozási tárgyalások végeredményeként a Magyarország által előirányozott források, illetve a hazánk által fizetendő hozzájárulás az alábbiak szerint alakul.

2014. okt. 28. 19:14

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!