Alkalmi munkából származó jövedelem mikor adóköteles?
A kérdésem pontosan a következő lenne:
A mentesített keretösszeg (ami után nem kell szja-t bevallani/fizetni) a következő képen van meghatározva: az egyszerűsített foglalkoztatás naptári napjainak száma szorozva az adóév első napján hatályos kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) napibérként meghatározott összegével.
Ez 2014-ben 4670 Ft. (NAV [link]
Ha 8 órában foglalkoztatok, de nem szakképzetlen munkást, akkor neki a legkisebb adható bér 591 Ft/óra (garantált bérminimum 87%-a) azaz 4728 Ft/nap.
Na-mármost, a fentiek alapján a munkavállalónak szja bevallási és fizetési kötelezettsége keletkezik.
Vagyis akkor jól gondolom-e, hogy CSAK a 9-es FEOR-ú munkavállalóknál fordulhat elő, hogy nem keletkezik adókötelezettségük, vagy esetleg a szakképzettséget igénylő munkáknál figyelembe vehető a garantált bérminimum összege (5430 Ft).
Az SZJA szempontjából nem veszik figyelembe, hogy a munka szakképzettséget igényel-e (mint ahogy a munkabérnél sem számított az adójóváírás korában)
A mentesített keretösszeg minden EFOsra vonatkozik.
Esetedben az EFOsok vagy megcsinálják az SzJA bevallást és fizetik a mentesített keretösszeg fölötti rész adóját,
vagy a munkáltató megcsinálja az adóbevallásukat és dolgozók befizetik az SzJAt,
vagy alkalmazod őket részmunkaidős napokra is, így a mentesített keretösszeg alatt maradhat a napi átlag bérük és nem kell sem SzJAt fizetniük, sem adóbevallást készíteniük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!