Hogy működik a járulékfizetés a munkáltató esetében a betegállományba vételi időszakra, és a táppénzes papíron lévő időszakra?
A 3 hét pont a betegszabadság időtartama (ha egész évben fennáll a munkaviszony)
A betegszabadság a keresőképtelenség első 15 munkanapjára (nem naptári napjára) jár. Összege a távolléti díj 70%-a, adó és járulék köteles kifizetés (ugyanúgy, mint a bér)
Ha valaki 3 hétig keresőképtelen, akkor ezt végig a munkáltató fizeti, járulékaival és adóival együtt.
A betegszabadság lejárta után jár táppénz. A táppénz bruttó összegének egyharmadát kell befizetnie a munkáltatónak a NAVhoz, táppénz hozzájárulás címén.
Így van.
A keresőképtelenség első 15 napja betegszabadság, abban az esetben, ha a munkaviszony legalább január 01-jétől fennáll. Ha év közben kezdődött, akkor a december 31-ig járó időarányos betegszabadság jár csak. A betegszabadság lejártát követően jogosult a dolgozó táppénzre.
A betegszabadságra a távolléti díjának 70 %-a jár, amely ugyanúgy adózik és járulékozik, mint a bér.
A táppénzt nem a munkáltató fizeti, hanem az egészségbiztosítási szerv, és annak 1/3-át köteles táppénz-hozzájárulás címen a munkáltató megtéríteni az államnak, amelyet a eb. pénztár határozatban állapít meg.
Köszönöm a válaszokat, de most még kevésbé értem...
De valószínűleg én nem fogalmaztam egyértelműen.
Egyéni vállalkozóként, 3 hétig voltam beteg, és az első hétre kaptam azt a bizonyos nagy alakú, betegállományba vételes lapot, majd egy hét múlva kezdődött a táppénzes időszak (keskeny papír), ami két hétig tartott. Az érdekel, hogy így mint önfoglalkoztató, kell e járulékot fizetnem valamelyik időszakra, és ha igen, mennyit?
Akkor nem mint munkáltató, hanem mint egyéni vállalkozó saját keresőképtelensége esetén kell nézni a helyzetet.
Egyéni vállalkozó a saját vállalkozásában a keresőképtelenség kezdetétől táppénzre lehet jogosult, nincs betegszabadság az esetében.
Ilyenkor a táppénzre vonatkozó szabályok lépnek életbe.
A keresőképtelenséged első napjától a MEP fizeti a táppénzed, majd kiterheli rád a bruttó táppénz egyharmadát a NAV.
Se a munkavállaló, se az egyéni vállalkozó esetében nem számít a folyósításnál, hogy a nagy alakú, vagy a keskeny alakú papír van kitöltve és leadva. Lehet az is betegszabinál és táppénznél is, hogy csak nagy alakú papírjaid vannak (nem folyamatosan vagy keresőképtelen, mindig csak 4-5-6 napra, de azt sokszor)
A munkáltató és az ev. szempontjából csak az a lényeg, hogy keresőképtelen-e az illető. A munkáltató emellett figyeli még a betegszabi idejét, az ev. nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!