Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogy működik a járulékfizetés...

Hogy működik a járulékfizetés a munkáltató esetében a betegállományba vételi időszakra, és a táppénzes papíron lévő időszakra?

Figyelt kérdés
Ha valaki pl: 3 hétig betegállományban volt, ebből egy hét a betegállományba vétel (nagy alakú papír), és az azt követő 2 hétre van táppénzes papír (keskeny papír), akkor a járulékfizetés hogy működik a munkáltató esetében? Remélem hogy a teljes időszakra nem kell fizetni, és nem csak a táppénzes papíron lévő 2 hétre?

2014. szept. 11. 16:48
 1/6 anonim ***** válasza:
A betegállományban, ami 15 nap, asszem 70%-ot fizet a munkáltató. A táppénz időszakára pedig a táppénz 1/3-át, mint táppénz hozzájárulást.
2014. szept. 11. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A 3 hét pont a betegszabadság időtartama (ha egész évben fennáll a munkaviszony)

A betegszabadság a keresőképtelenség első 15 munkanapjára (nem naptári napjára) jár. Összege a távolléti díj 70%-a, adó és járulék köteles kifizetés (ugyanúgy, mint a bér)

Ha valaki 3 hétig keresőképtelen, akkor ezt végig a munkáltató fizeti, járulékaival és adóival együtt.

A betegszabadság lejárta után jár táppénz. A táppénz bruttó összegének egyharmadát kell befizetnie a munkáltatónak a NAVhoz, táppénz hozzájárulás címén.

2014. szept. 11. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Így van.


A keresőképtelenség első 15 napja betegszabadság, abban az esetben, ha a munkaviszony legalább január 01-jétől fennáll. Ha év közben kezdődött, akkor a december 31-ig járó időarányos betegszabadság jár csak. A betegszabadság lejártát követően jogosult a dolgozó táppénzre.


A betegszabadságra a távolléti díjának 70 %-a jár, amely ugyanúgy adózik és járulékozik, mint a bér.


A táppénzt nem a munkáltató fizeti, hanem az egészségbiztosítási szerv, és annak 1/3-át köteles táppénz-hozzájárulás címen a munkáltató megtéríteni az államnak, amelyet a eb. pénztár határozatban állapít meg.

2014. szept. 11. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, de most még kevésbé értem...

De valószínűleg én nem fogalmaztam egyértelműen.

Egyéni vállalkozóként, 3 hétig voltam beteg, és az első hétre kaptam azt a bizonyos nagy alakú, betegállományba vételes lapot, majd egy hét múlva kezdődött a táppénzes időszak (keskeny papír), ami két hétig tartott. Az érdekel, hogy így mint önfoglalkoztató, kell e járulékot fizetnem valamelyik időszakra, és ha igen, mennyit?

2014. szept. 11. 17:59
 5/6 anonim ***** válasza:

Akkor nem mint munkáltató, hanem mint egyéni vállalkozó saját keresőképtelensége esetén kell nézni a helyzetet.

Egyéni vállalkozó a saját vállalkozásában a keresőképtelenség kezdetétől táppénzre lehet jogosult, nincs betegszabadság az esetében.

Ilyenkor a táppénzre vonatkozó szabályok lépnek életbe.

A keresőképtelenséged első napjától a MEP fizeti a táppénzed, majd kiterheli rád a bruttó táppénz egyharmadát a NAV.

Se a munkavállaló, se az egyéni vállalkozó esetében nem számít a folyósításnál, hogy a nagy alakú, vagy a keskeny alakú papír van kitöltve és leadva. Lehet az is betegszabinál és táppénznél is, hogy csak nagy alakú papírjaid vannak (nem folyamatosan vagy keresőképtelen, mindig csak 4-5-6 napra, de azt sokszor)

A munkáltató és az ev. szempontjából csak az a lényeg, hogy keresőképtelen-e az illető. A munkáltató emellett figyeli még a betegszabi idejét, az ev. nem.

2014. szept. 11. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez utóbbi választ már jobban értem. Tehát akkor a tisztázás végett, a járulékokat egyáltalán nem kell befizetnem magam után (sem munkáltatói oldalról, sem pedig a bérre rárakodó adóterheket) sem a "nagyalakú" papíros időszakra, sem pedig a táppénzes papíros időszakra. Táppénz fog járni a teljes időre (a jövedelem 68%-a?), majd utána annak a táppénznek az 1/3-át kell gyakorlatilag visszafizetnem a NAV-nak. Jól értem, ugye?
2014. szept. 11. 20:02

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!