Hogyan tudok nyugdíjjogosultságot szerezni magánemberként? Lehet szolgálati időt szerezni akkor is, ha nincs munkám? Hó közepén megszűnik a munkaviszonyom, arra a hónapra is kell fizetnem valamit?
Itt van a tájékoztató róla:
Itt pedig maga a nyomtatvány, ha elhatároztad, hogy megkötöd, tudod vállalni a fizetnivalót utána, akkor ezen kell "jelezni".
Kézzel is lehet, csak ki kell nyomtatni és kitölteni, majd beküldeni a Nyugdíjbiztosítási Igazgatósághoz.
"Hó közepén megszűnik a munkaviszonyom, arra a hónapra is kell fizetnem valamit?"
Nem tudom, hogy itt milyen fizetnivalóra gondolsz. Ezzel kapcsolatban, vagy az egészségügyi szolgáltatási járulékkal kapcsolatban (köznyelven: "TB".).
Kedves Utolsó Válaszoló!
Nem egészségügyi ellátásra kiváncsi a kérdező, hanem nyugdíjjogosultságra.
Annak, akinek nincs biztosítással járó jogviszonya, de a szolgálati idejét a nyugdíjhoz szeretné "szaporítani" ennek ellenére, köthet külön megállapodást a nyugdíjbiztosítási igazgatósággal erre nézve. Tehát lehetséges olyan, hogy soha nem dolgoztam életemben, mégis van 42 év szolgálati időm, és hozzá akármilyen összegű nyugdíjalapom. Természetesen mindez akkor, ha a megállapodásban leírtak szerint 42 évig fizetem azt, ami ehhez szükséges.
Az egészségügyi ellátásra való jogosultság más téma.
Az alapból jár annak, akinek van TAJ-száma, és pld. külföldi letelepedés miatt nem vonták vissza.
Az "alapból jár" ellenére annak, akinek nincs jogviszonya (munkaviszonya pld.) köteles hozzájárulni az egészségügyi ellátás fenntartásához olyan formán, hogy amíg nincs jogviszonya köteles fizetni havonta 6.810,- Ft-ot egészségügyi szolgáltatási járulék címén. Az, akinek van jogviszonya, szintén fizeti, csak éppen neki kötelező jelleggel levonja a munkáltatója azt a béréből.
Ha valaki nem fizeti, attól még nem válik "fizetőssé" az ellátása, hanem a be nem fizetett járulékot fogja rajta az adóhatóság behajtani idővel.
Az aki nem tudja fizetni, és rászorult, kérheti a járási hivataltól, hogy vállalják át helyette a kötelezettségét.
A járulék fizetésénél van olyan időszak, ami passzív "ellátásra" jogosít, vagy egy ideig nem kell fizetni a járulékot. Ez az időszak a passzív jog, amely az utolsó munkaviszony (jogviszony) megszűnését követő 45 nap lehet abban az esetben, ha a megszűnt munkaviszony legalább 45 napig fenn is állt. Ha nem állt fenn legalább 45 napig, akkor annyi időre jogosult csak passzív jogon, ahány napig ténylegesen a munkaviszony fennállt. Ha ez 4 nap volt, akkor csak 4 napra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!