Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Külföldi munkavállalásnál mi...

Külföldi munkavállalásnál mi van a TB-vel, az OEP-nél nem tudtak választ adni a kérdésemre?

Figyelt kérdés

Férjem 1 hónapja dolgozik Belgiumban. Munkahelyén, tudtak róla, hogy készül ki, sikerült is egy munka, beadta az azonnali felmondást. Oké, rendben van elfogadták. A TB-t természetesen le akartuk mondani, ahogy azt kell. DE napokon belül, hívták a munkahelyéről, hogy bocsi nem fogadtuk el, töltsd le az 1 hónapos felmondásod. Nah most ez nem ment, mivel akkor már kint volt és dolgozott.

Akkor jöttünk rá, hogy 6 hónapos munkaidőkeretben dolgoztak itthon és minden szombaton mennie kellett, sokszor vasárnap is, így a plusz óráit a cég - ahogy azt illik - nem fizeti ki, hanem szépen betudja az 1 hónapban.

A TB ugye ez alatt is fizetve van itthon. Az 1 hónap alatt ami felmondási ideje. Kint is fizeti utána a cég.

Jártam az OEP-nél kérdeztem mi ilyenkor a teendő. 2 ügyintéző sem tudott választ adni. Nem tudják...

Hogy jelentsük be, mikortól van fizetve kint a TB-je, a hivatalosat jelentsük? Mennyire büntetik meg, hogy 2 országban is fizetik utána?


2014. jún. 24. 13:17
 1/8 anonim ***** válasza:
78%

Szerintem senkit de senkit sem érdekel, hogy 2 országban van fieztve. Ismerek legalább 10 olyan embert aki két országban is fizeti, senki meg sem nézi.


Azért most már tudja a férjed, hogy kilépö papírok nélkül ne kezdjen egyetlen új helyen sem. Ha meg van a kilépü papírjai a régi helyröl, akkor ilyen nem fordulhatna elö.

2014. jún. 24. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Nekünk segítségünk nincs, így munkaközvetítőn keresztül tudott csak kimenni. Az pedig megmondta, ha szól azonnal mennie kell, ha vissza utasítja, nem hívják többet.

Hozzáteszem, hogy a magyar munkahelye tudott erről, tehát nem árult zsákbamacskát...

2014. jún. 24. 14:14
 3/8 anonim ***** válasza:

Elég érdekes helyzet.


Gondolom, a férjednek nincs arról írásos papírja, hogy az azonnali "lelépésébe" beleegyezett a munkáltató. Ha nincs, akkor van ez a bizonyos 30 napos felmondási idő. Ha ezt nem tölti le, jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyát és ebben az esetben a munkáltató jogosan tart igényt a 30 napra számfejtendő bérére. Tehát, egyfajta "kártérítésként". Gyakorlatilag ez nem egy bérkifizetés visszatartása, hanem a cégnek egy rendkívüli bevétele. A férjednek valamelyik nappal megszüntették a munkaviszonyát. Ha az utána lévő napokban lett külföldön jogviszonya, akkor nincs átfedés a kettő között, tehát nem fizeti két helyen a "TB-t". Ha csak 30 nappal később szüntették meg a munkaviszonyát Mo-n, akkor sem hiszem, hogy bért számfejtenek olyan időszakra, amely alatt nem végzett munkát. Tehát maximum igazolatlan, vagy fizetetlen időszak ez neki.

Az én meglátásom az, hogy a "betudja" dolog az nem egy bérszámfejtés, ami után járulékot, adót vonnak le, hanem egy "kártérítésszerű" valami.

A hivatalosat jelentsd le, amióta külföldön dolgozik.

Ha mégsem úgy zajlott le a gyakorlatban ez a dolog, ahogy kellett volna, akkor sem gond ha cca. 1 hónapra Mo-n is és Belgiumban is fizet járulékokat, azért soha nem büntetnek, ha többet fizetsz, csak akkor, ha kevesebbet...:)

2014. jún. 24. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Nincs ebben semmi extra.

Itthon addig, amíg él a jogviszonya, járulékfizetésre kötelezett.

Kint szintén.


Amikor itthon megszűnik a jogviszonya, akkor kell jhelezni majd az OEP felé, hogy azért nem fizet itthon eü szolg járulékot, mert kint fizet. Ennyi. Elég hülye OEP-est fogtál ki.

2014. jún. 24. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Az azonnali felmondásáról van papírja. Megírta, lefénymásolta, átadta, a munkáltató elfogadta. Kérdezte is, hogy akkor, hogy változtathatta ezt meg? A válasz pedig az volt, hogy "ne viccelj, a felmondásod ment a kukába". Tanultunk belőle, alá kellett volna íratni.

Egyébként, nem csak, hogy a bent maradt plusz óráit nyúlja le, hanem a szabadságait is, hiszen egyik évben sem adta ki, csak maximum Október környékén 3 vagy 4 napot, a többit inkább kifizette.

A TB bejelentéssel pedig az is a probléma, ha bejelenti a hivatalos napot ami Május 19. akkor is azzal jól elcsúszott. Az ügyintéző hölgy pedig azt szajkózta, hogy 15 múlva be kell ezt jelenteni, különben büntetésre számíthat. Ugye a magyar munkáltatónál pedig Június 19.-ig biztosítva volt, ezért nem jelentettük be, de erre válaszolni nem tudott, hogy mi van ilyenkor.

Szóval nem tudjuk, hogy hivatalos nappal jelentsük be vagy sem?

2014. jún. 24. 22:34
 6/8 anonim ***** válasza:

Nekem sok minden zűrös ebben a történetben munkaügyileg.


"Nincs" felmondás, mert kukába került, de van valamilyen időszaktól kezdve 30 nap felmondási idő. A munkáltató mégis mihez viszonyította a felmondási idő kezdetét, ha a felmondás kukában van? Hasára ütött?


Aztán van ledolgozott munkaidő, amit nem fizet ki a munkáltató, mert "állítólag" a dolgozója jogellenesen szüntette meg a munkaviszonyát, és mivel igényt tart a 30 napos felmondási időre járó bérére, ezért azt visszatartja. Mégis hol van az az eljárási rend, amelyet ilyen esetre előír a törvény?


Valamint, ha jogellenesen szüntette meg a dolgozó 1 hónappal ezelőtt a munkaviszonyát (cca. május 19. körül), akkor miért tartott hivatalosan a munkaviszony mégis június 19-ig, amikor ténylegesen május 19. körül megszűnt?


Érdekes...


Én - ha munkaügyi ellenőr volnék - boldogan vájkálnék a munkáltató dolgaiban.

Bejelentést bármikor lehet tenni a hatóságnak, még így utólag is...


Kedves Utolsó Válaszoló!

Mivel nem látunk hivatalos papírokat, hogy ki, mit, milyen időszakra számolt el, rendezett le, mikor járt le, ezért teljesen érdemben nem tudunk válaszolni. Ahhoz az egészet, és tisztán kéne látni.


Viszont segítségként én is azt ajánlanám a kérdezőnek, amit Ön is megtett.

Ha papírforma szerint június 19-ével szűnt meg a munkaviszony, akkor a következő nappal kérném a Mo-i járulékfizetés "felfüggesztését", mivel kint a munkája alapján megfizeti a járulékokat.

Ez által egy bizonyos időszakra bukta a járulékot a kettős fizetés miatt, de hát ebben a fura helyzetben még mindig ez a legjobb megoldás a két rossz közül...:)

2014. jún. 25. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
nem bukott semmit, mert amíg munkaviszonya van itt is, hiába fizet kint, akkor is járulékfizetésre kötelezett itthon. Június 19-től kell jelenteni, itthon a taj érvénytelenítve lesz, kint pedig kérnie kell a helyi biztosítótól egy kártyát, ami a kinti járulékfizetés alapján itthon is eü szolgáltatásra jogosulttá teszi.
2014. jún. 25. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, hasznos volt és sokat segített!


A felmondási idejét (1 hónap) attól számítja, ahogy beadta az azonnali hatályú felmondását, csak önkényesen úgy döntött, hogy akkor bocsi mégsem, hanem rendes felmondás lesz és letöltöd azt az 1 hónapot - amit nem tudsz - de semmi gond, arra megy az 58 plusz órád a munkaidőkeretből, meg a ki nem vett szabadságaid, időarányosan.

2014. jún. 25. 11:51

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!