Adóköteles-e, és ha igen milyen mértékben, ha édesapám egy nagyobb összeget utal a számlámra?
Már nagyon idős,és így örülne jobban,mintha az ő szjámláján lenne a pénz,hogy ne kelljen az örökösödéssel bajlódni.
Hogy járnánk jobban,hogy a mi zsebünkbe maradjon több?
(a lelki dolgokkal kérlek ne gyertek,tényleg nagyon idős,problémája is van,műteni se merik)
Ez estben egyenesági ajándékozás, vagyis apa a fiának, adómentes. Visszafele már nem lenne az.
Így valóban jobban járnátok.
Nekem 5 m-t utalt at apukam ket eve, mert lakast vettem es ennyi volt regrol az oroksegem.
Nem adoztam utana. Annyi volt, hogy irattunk kozjegyzovel egy ajandekozasi szerzodest.
"Adóköteles-e?"
Nem, és eddig sem volt az. Az ajándékozás (mert erről van szó) viszont alapesetben illetékköteles. Ha egyenesági rokonok között történik, akkor viszont NEM.
És már bejelenteni sem kell az adózás tényét az adóhatóságnak ilyen esetben...:)
Vagy így csináljátok, ahogy leírtad. Ebben az esetben (jelenleg) illetékmentes és bejelenteni sem kell:
"Az egyenes ági rokonok illetékmentessége
2010 augusztusától nem csak az öröklési, hanem az ajándékozási illeték alól is mentesülnek az egyenes ági rokonok (szülő – gyermek, nagyszülő – unoka stb.) az egymás közötti ingyenes vagyonmozgásaikkal összefüggésben. Az illetékmentesség az ajándék értékétől független, akár több milliárd forint tiszta értékű ingyenes juttatás után sem kell illetéket fizetni, ha az ajándékozó és a megajándékozott között egyenes ági rokoni kapcsolat áll fenn.
Az állami adóhatóság a kedvező szabályt automatikusan alkalmazza, tehát – szemben más illetékkedvezményi, illetékmentességi rendelkezésekkel – a rokoni kapcsolat figyelembe vételét a vagyonszerzőnek külön nem kell kérnie, sőt 2013. január 1-jétől az ingyenes vagyonszerzést be sem kell jelentenie a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felé. Kivétel az egyéb kedvező illetékszabályok közül az említett „egyenes ági mentesség” atekintetben is, hogy a „0 forintos fizetési kötelezettségről” az állami adóhatóság nem ad ki fizetési meghagyást, az illetékmentesség alkalmazásának tényét mindösszesen az ügyiratra jegyzi fel (amennyiben a jogügylet a tudomására jut, például, ha az ajándékozás tárgya ingatlan, és a szerződést a földhivatal továbbítja részére)."
Csak a banki költségeket kell megfizetni.
Vagy tesz egy haláleseti/elhalálozási rendelkezést. Ekkor a bankszámlán levő összeg nem kerül hagyatéki eljárás alá, a kedvezményezett rendelkezhet felette:
"A bankszámlánál lehetséges haláleseti kedvezményezett jelölés értékpapírszámlánál való alkalmazhatóságával kapcsolatos jogértelmező felügyeleti állásfoglalás
A felügyeleti állásfoglalás kiadása iránti megkeresésben feltett kérdés szerint, analógia útján, kizáró szabály hiányában értékpapírszámla esetében is alkalmazható-e az, amit a jogszabályi előírások a bankszámlán elhelyezett összeg tekintetében lehetővé tesznek, nevezetesen, hogy a számlatulajdonos haláleseti kedvezményezetti rendelkezést tegyen, így halálakor az a pénzösszeg nem kerül a hagyatékba, hanem azzal a kedvezményezett a hagyatéki eljárás lefolytatásától függetlenül rendelkezhet."
Így nemcsak az addig átutalt összegek, hanem a bankszámlán lévő összeg sem képezi hagyaték tárgyát.
Ennek van egy egyszeri (banktól függő) díja.
(nekünk is ilyen van a bankszámlán)
" Visszafele már nem lenne az. "
Visszafelé is illetékmentes, mivel egyenesági rokonok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!