Nyugta, számla, bevételi bizonylat, mikor melyiket kell kiállítani/adni?
Ahol van házi pénztár ott bevételi pénztárbizonylatot állítanak ki, akkor is ha készpénzes befizetés történik?Ahol meg nincs pl. egy akármilyen boltban ott nyugtát vagy ha a vevő kéri számlát adnak?
Bocsi, hogy sokat értetlenkedek :) De a nyugat és a számla közötti különbséget még megértem, de ez a bizonylat...
Nem munka kapcsán kérdezem, csak segítettem rokonomnak rendezgetni a papírjait, és ott kerültek elő csekkek, számlák, blokkok, meg mindenféle bizonylatok.
Visszatérve a bevételi bizonylatra, neten össze visszaírják, hogy kinek melyik példány jár, de a legtöbb helyen az van, hogy a 1.könyvelő, 2.befizető, 3.tőpéldány, na mármost én találkoztam a papírok között 1.példánnyal, az hogy lehet?
Kiadási pénztárbizonylat (kék) 2 példányos. Első megy a pénztár könyvelési bizonylatai közé, a másodpéldány a tömbben marad.
Bevételi péntárbizonylat (piros) 3 példányos. Első megy a pénztár könyvelési bizonylatai közé, második azé, aki a pénzt befizette a pénztárba, harmadik a tömbben marad.
Tehát, attól függ kinek az oldaláról nézed a pénzmozgást, lehet olyan, hogy ugyanabban a pénztárban a bevételi pénztárbizonylatból van az első (piros), és van második (zöld) példány alapján is könyvelve. Ha zöld van Nálad, akkor azt Te fizetted be másnak a pénztárába, azt más állította ki Neked a birtokában lévő bevételi pénztárbizonylatára, hogy a saját pénztáradba kiadásba tudd helyezni. Ha piros van Nálad, akkor azt Te állítottad ki másnak a Te birtokodban lévő bevételi pénztárbizonylatodra, mert hozzád fizettek be összeget, és a zöld részét átadtad az illetőnek.
Így már OKÉ?
Ez oké :)
De mikor kell kiállítani? Úgy értem a nyugta/számla mellett vagy van amikor azok helyett?
Számla helyett nem tudsz kiállítani.
Drága Bogár!
A bevételi pénztárbizonylat a pénztárba beérkező pénzforgalmat hivatott bizonylatolni. Tehát kiállítod, amikor beérkezik a pénztárba összeg, és a zöld példányrészét átadod annak, aki azt befizette Neked. Ha e állítasz ki egy készpénzfizetésre szóló számlát valakinek, akkor az annyit jelent, hogy Neked a számlán lévő összeget már átadta, tehát "befizette a pénztáradba". Ha erről nem állítasz ki bevételi pénztárbizonylatot, a lőtéri kutyát sem érdekli, hiszen maga az a tény, hogy a számlát kiállítottad, azt igazolja, hogy be van fizetve az összeg. De ha akarsz, akkor külön állíthatsz még ki róla bevételi pénztárbizonylatot, hogy "bevételezted" a pénztárba.
De például ha az egyik dolgozónak vissza kell fizetnie valamit a cég részére, és átadja Neked a pénzt, akkor arról természetesen állítasz ki bevételi pénztárbizonylatot, amin feltünteted, hogy miről is van szó, ki az, aki befizette, és miért. Ebből fogja tudni a könyvelő, hogy mi a rákot csináljon azzal a gazdasági eseménnyel, hova kell lekönyvelnie. Vagy például az áramszolgáltató visszafizeti az előző évi áramdíj túlfizetést. Postán küldi vissza, tehát felveszed a postán a pénzt, kapsz róla egy fél cetlit. Erről is kiállítasz egy bevételi pénztárbizonylatot, és ráírod, hogy mivel hozható összefüggésbe ez a gazdasági esemény, vagyis az összeg visszautalása...
Így már jobb?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!