Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adóelőleg nyilatkozatban...

Adóelőleg nyilatkozatban szeretnék segítséget kérni?

Figyelt kérdés

Ki kell töltenem majd egy adóelőleg nyilatkozatot, e nem teljesen tiszta, hogy mi a különbség.


A számomra kifizetésre kerülő összegből az adóelőleg alapjának megállapításához a következő nyilatkozatot teszem:

1. Az önálló tevékenységből származó bevétel adóelőlegének megállapítása során

- a 10 százalékos költséghányad alkalmazását kérem. 

vagy

- a bevételből …………………… Ft/% felmerülő, elismert költség levonását kérem.

2. Az önálló tevékenységemre tekintettel kapott költségtérítés adóelőlegének megállapítása során

- a 10 százalékos költséghányad alkalmazását kérem. 

vagy

- a bevételből …………………… Ft/% felmerülő, elismert költség levonását kérem.

3. A nem önálló tevékenységemre tekintettel kapott költségtérítés adóelőlegének megállapítása során a bevételből …………………… Ft felmerülő, elismert költség levonását kérem.


2013. aug. 27. 21:46
 1/5 A kérdező kommentje:

most mi a tényleges különbség aközött, hogy én a 10 %-os költséghányad alkalmazását kérem, vagy a bevételből levonnak x forintot. Valamelyikkel jobban járok?


És mi az hogy "nem önálló tevékenység"?

2013. aug. 27. 21:49
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem önálló tevékenység tipikusan a munkaviszony. Ilyenkor a munkáltatód köteles minden adót, járulékot levonni, rendezni a "nevedben".

Szinte minden más önálló tevékenységnek számít, mint például egyéni vállalkozás, adószámos magánszemélyként végzett tevékenység, megbízási szerződés alapján végzett tevékenység stb.


Ha önálló tevékenységről van szó a részedről, akkor arról azt kell tudnod, hogy a kapott megbízási díjjal szemben (bevétel) költséget számolhatsz el a törvényben meghatározottak szerint (kiadás). A kettő különbözete után kell személyi jövedelemadót, valamint egészségügyi hozzájárulást fizetni (EHO) abban az esetben, ha a megbízási díj nagysága nem keletkeztet biztosítottságot. Egy megbízási szerződéssel dolgozó akkor válik biztosítottá, ha a havi megbízási díja eléri a minimálbér 30 %-át. Ekkor már nem csak SZJA-t, hanem egyéb járulékokat is vonnak a megbízási díjából, és bejelentik az adóhatóság felé, mint biztosítottat. Ha ez nem fordul elő, akkor csak SZJA-t vonnak tőle, és fizetik utána az EHO-t.


A személyi jövedelemadó törvény kétféle költségelszámolási módot engedélyez az önálló tevékenységből származó jövedelem megállapítására.

Az egyik a tételes költségelszámolási mód. Ebben az esetben a nevedre szóló számlával, vagy Veled beazonosítható okirattal igazolnod kell a költségeidet (kiadásaidat), csak akkor vonhatod le a bevételeddel (megbízási díjoddal) szemben.

A másik a 10 % költséghányados mód, amikor nem kell igazolnod semmilyen kiadást, ha volt ilyened, ha nem, akkor is a bevétel 10 %-át tekintheted költségnek.


Az adózó dönti el, hogy a két módszer közül melyiket választja. Erről kell nyilatkozni a kifizetőnek, mert ő a nyilatkozat alapján állapítja meg a megbízási díjból a jövedelmedet, és az után vonja le az SZJA-t és fizeti be az EHO-t.


Ugyanez vonatkozik arra, ha nem csak megbízási díjat kapsz, hanem mellé még költségtérítést is.


Év közben nem variálhatod a költségelszámolási módokat, ugyanazon tevékenységre több kifizetőnek nem tehetsz különböző költségelszámolásra nyilatkozatot.

Az elején eldöntöd, hogy melyiket választod, és egész évben aszerint kell meghatározni a jövedelmed.


Év végén az adóbevallásban van olyan lehetőség, hogy ha év közben a 10 %-osra "szavaztál", de Neked előnyösebb lenne adózás szempontjából a tételes, akkor áttérhetsz arra. Persze ahhoz gyűjtögetni kellene év közben a kiadásokról a "hitelt érdemlő bizonylatokat" (mint számla)


Nem szabad össze-vissza nyilatkozni, mivel ha a tételes költségelszámolásra tett nyilatkozatod bizonyos %-os határon belül nem találod jól el, akkor év végén még különbözeti bírságot is kell fizetned utána.

A legtöbben év közben a 10 %-os költségelszámolási módot választják, pontosan azért, mert nem tudják előre jól belőni az egész évi költségük nagyságát. Elteszik a nevükre szóló számlákat, majd év végén áttérnek a tételes költségelszámolásra, ha az nekik kedvezőbb lenne.

2013. aug. 28. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszod! Így már világosabb. Nekem megbízási szerződésem lesz, ami akkor a nem önálló tevékenység kategóriájába sorolandó.


Így akkor az első két pontot ki sem kell töltenem? (mert hogy az az önálló tevékenységre vonatkozik) és a harmadik pontban mi alapján számoljam ki, hogy mennyi levonást kérek? Annyit tudok, hogy 220 bruttót kapok majd körülbelül. Tb támogatottságot tartalmaz a szerződésem, de az útiköltséget nem térítik.

2013. aug. 28. 20:40
 4/5 anonim ***** válasza:

Nem olvastad el figyelmesen!


A megbízási szerződéssel önálló tevékenységből származó jövedelemhez jutsz.

Tehát van költségelszámolási lehetőséged a bevételeddel szemben. Vagy a tételes, vagy a 10 %-os.

Én nem tudom, hogy Neked ez a tevékenység milyen költséggel jár, tehát helyetted nem tudok dönteni.


Válaszd a 10 %-os költséghányados "elszámolási módot" az év közbeni adóelőleg megállapításához, gyűjtögesd a nevedre szóló számlákat ezzel kapcsolatban, és ha azok meghaladják az éves bevételed 10 %-át, akkor év végén térj át a tételes költségelszámolási móddal meghatározott jövedelem lehetőségére az adóbevallásban.


Most, év közben így több személyi jövedelemadó előleget vonnak le Tőled (ha várhatóan a bevétel 10 %-át meghaladják majd a kiadásaid), de év végén visszaigénylésed lesz, és nem fenyeget az, hogy rosszul "lőtted be" a költségedet, és különbözeti bírságot kelljen fizetned.


Ha az utiköltséget nem térítik, akkor a 2. pont kilőve, a 3. pont pedig azért, mert ez nem az a kategória. Marad az 1. pont, ahol a "10 százalékos költséghányad alkalmazását kérem"-hez teszel egy X-et.


Így a 200 ezer valahány forintos bevételed 10 %-át levonják belőle, a fennmaradó rész után vonják a kötelező SZJA-előleget, valamint a járulékokat. Járulékot abban az esetben, ha a megbízási díj a minimálbér 30 %-át meghaladja. Mondhatnád, hogy hiszen 200 ezer feletti, persze, hogy meghaladja, de ennek meghatározása függ a díj összegétől, valamint attól is, hogy ezt a díjat milyen időszakra fizetik ki. Tehát mennyi időt dolgoztál érte. Ha több hónapnyi munka díjazása ez az összeg, akkor már egyáltalán nem biztos, hogy eléri a minimálbér 30 %-át, ha havi bontásban nézed a megbízási díjat.


Így már érhetőbb?

2013. aug. 29. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a segítséged, értem most már, csak laikusként olyan bonyolultnak tűnt először.


Köszi!

2013. aug. 29. 08:48

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!