Hogyan módosult a tégyás és a gyed elszámolás most?
ezt találtam közben
Röviden a terhességi gyermekágyi segély, illetve a GYED számításának módosult szabályairól
2013.08.05 15:00, Széles Imre, : Verlag Dashöfer ( [link]
Előző alkalommal a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Eb.tv.) július 15-én hatályba lépett módosításai kapcsán a táppénzszámítás megváltozott szabályaival foglalkoztunk. Folytatva a témát, ezúttal a két másik pénzbeli ellátására: a terhességi gyermekágyi segélyre, illetve a GYED-re vonatkozó néhány új előírásra hívjuk fel a figyelmet.
Hirdetés
A jogosultsági feltételek mindkét ellátás esetében változatlanok, ahogy a mérték és az időtartam is. Az összeg megállapítása során viszont ezek esetében is (az Eb.tv. 39/A. § (1) bekezdése értelmében) csak az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet kell figyelembe venni.
A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló jövedelem naptári napi átlagát változatlanul az Eb. tv. 48. § (2)-(3) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani.
Ez azt jelenti, hogy az ellátás összegét jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem naptári napi átlaga alapján kell kiszámítani, illetve, ha a biztosított az előzőekben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, ellátása összegét a jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani.
Amennyiben a munkavállaló a fennálló jogviszonyában nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, akkor a 42.. § (3) bekezdését kell alkalmazni, azaz a thgys. alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad része azzal, hogy ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, akkor a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.
A GYED összegének a meghatározása során viszont alkalmazandók az Eb. tv. 48. § új (6a) és (6b) bekezdései, azaz, ha a biztosítottnak ugyanannál a munkáltatónál nincs 180 napi jövedelme, de rendelkezik legalább 48/A. § (2) bekezdésében meghatározott 180 napi folyamatos biztosítási jogviszonnyal, akkor ellátásnak alapja a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelme.
A 180 napi folyamatos biztosítási jogviszony hiányában viszont gyermekgondozási díját a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a tényleges vagy a szerződés szerinti jövedelme a minimálbért nem éri el.
Fontos megjegyeznünk, hogy a 2014. május 11-ét megelőzően született gyermekekre tekintettel igényelt és megállapított terhességi- gyermekágyi segély vagy gyermekgondozási díj összege nem lehet alacsonyabb, mint ami a 2013. július 15-ét megelőzően hatályos szabályok alapján járna.
A 2013. július 15-ét megelőzően megállapított terhességi-gyermekágyi segély és gyermekgondozási díj esetében az ellátás összegét a megállapításkor hatályos szabályok alapján megállapított összegben kell továbbfolyósítani. A jogosultság fennállásának időtartama alatt az ellátás összegét ismételten megállapítani nem lehet. (Eb. tv. 82/F. §)
Ugyancsak új szabály, hogy július 15-től mindkét ellátás megállapításakor határozatban kell rendelkezni az ellátás folyósításának időtartamáról és naptári napi összegéről, azzal hogy az ugyanazon személy részére ugyanazon gyermeke jogán ismételten benyújtatott THGYS, illetve GYED kérelmet újra elbírálni nem lehet, annak időtartama alatt az említett határozatban megállapított összegben kell folyósítani. (42. § (3a) és (3b) bekezdése, illetve 42. § (3) és (5) bekezdése.
Köszi, hogy írtad, erről nem tudtam.
Az olvasatom szerint maradt minden a régiben, kivéve azt, hogyha az irányadó időszakban több munkáltatótól lehetne összeszedni a 180 napnyi jövedelmet, akkor azt alkalmazni már nem lehet. Tehát csak az aktuális munkáltatónál megszerzett jövedelmet veszik alapul, nem nyúlnak visszafele a többihez. Jó tudni!...:)
köszönöm!
szóval akkor rosszabbul járnak az érintettek :(
Én ilyet nem írtam.
Miért járnának rosszabbul? Előfordulhat ez is, az is, attól függ, hogy az "előző" időszakban volt több a keresetük, vagy a "mostaniban". Hogy rosszabbul járnak, vagy sem, ez csak ettől függ...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!