Mi kell ahhoz, hogy magánszemély kiadjon nyárra egy nyaralót?
Van egy balatonfüredi apartmanunk, amit nyaralónak szoktunk használni, de idén jobban jönne a pénz, szívesen kiadnánk.
Mi ennek a legális módja? Kell ehhez céget alapítani, vagy megoldható magánszemélyként is? Kell hozzá bármilyen engedély? Adózás? Hogyan, mennyit?
Köszönöm szépen.
A rendes kiadásnál lehet magánszemélnyek, csak az apehknél kell jelenteni és adózni belöle.
Tuti hasonlóan megy a nyári kiadás is.
Viszont valakinek takarítani kell a nyaralót is, gondozni azt, locsolni a fövet stb...
Szerintem bezséljetek a helyi utazási irodával, ök profik és segítenek, és találnak vendégeket is bele.
Köszönöm szépen a válaszokat.
Nem szeretnék irodával szerződni, szerintem könnyen meg fogom tölteni én is, akkor meg nem fogok jussot fizetni :]
Apeh honlapján nézelődtem, de elég komplikált. Nincs valahol ez emberi nyelven leírva, hogy pontosan mivel jár, mikor jelentem le (mindig, vagy utólag), illetve, hogy a negyedévenkénti adóelőleget hogyan fizessem be? Megtippelem, hogy mennyi lesz a bevétel, és annak a várható adóvonzatát előre átutalom? ..
Dolgozz meg a pénzedért :)))
Tudom javasolni a guglit ha már irodával nem akarsz bajlódni igaziból az a legtisztább mert ott csak a pénzt mész felvenni!
De ha ennyire nem érted a NAV nyelvezetét akkor menj el könyvelőhöz az talán majd eltudja magyarázni, hogy megértsed!
Szia!
Ahogy már itt is írták nem kell adószámot kérned. Minden negyedévet követő 12-éig be kell fizetned a jövedelmed (bevétel-10% költség) után a 16% szjat és majd az éves adóbevallásban kell bevallanod az egész jövedelmed és a már befizetett adód.
Nem olyan bonyolult.
Van egy bevételed, és vannak a kiadással kapcsolatban felmerült költségeid.
A bevételeddel szemben elszámolhatod a költségeidet. Ezeket a költségeket bizonylattal tudnod kell igazolni. Ha nem tudod, akkor hiába volt kiadásod, nem számolhatod el költségként, maximum azokat, amelyeket bizonylat nélkül is megenged az SZJA törvény.
A bevétel és a költség különbözete lesz az adóköteles jövedelmed, ha pozitív. Ennek 16 %-a az adó mértéke.
Ingatlan bérbeadásnál kétféle költségelszámolási mód közül választhatsz: az egyik a fent említett bizonylatgyűjtögetős (tételes), a másik pedig az, amikor nem gyűjtögeted a bizonylatokat, és azok nélkül is a bevétel 10 %-át elszámolhatod költségként (10 %-os módszer).
Egy bérbeadásnál azért van a bevétel 10 %-át meghaladó költség is (rezsiszámlák), tehát érdemesebb a tételes elszámolási módot választani, hiszen az számodra kedvezőbb adózás szempontjából.
A tevékenység kezdetekor eldöntöd, hogy melyik költségelszámolási módot választod a jövedelmed kiszámolásához. Azzal kell egész évben számolnod, nem variálhatod év közben a kettőt. Negyedévente meghatározod valamelyik módszerrel a bevételeid és költségeid különbözeteként a jövedelmed, majd annak 16 %-át befizeted az államnak, vagy átutalással, vagy sárga csekken. Sárga csekket lehet tőlük igényelni, egy évre maximum 12 db-ot. Postán kiküldik. Neved, adóazonosító jeled, melyik adószámra kérsz csekket és darabszámot kell megadnod, no meg hogy hova küldjék ki. Adónem: 103 Személyi jövedelemadó.
Eljön az év vége, elkészíted az összes bevételed, kiadásod meghatározásával a bevallásod. Majd az év közben befizetett adóelőlegek és az év végén véglegesen kijött adókötelezettség közötti különbözetet rendezed.
Bevalláskor van választási lehetőséged újból a költségelszámolási módot illetően. Ha év közben a 10 %-os elszámolási móddal határoztad meg a jövedelmed, de a számításaid alapján kiderül, hogy kedvezőbb számodra, ha a tételessel határozod meg, akkor a bevallást elkészítheted a tételessel. Ehhez persze rendelkezned kell a költségeket tételesen igazoló számlákkal, bizonylatokkal.
Fordítva már nem igaz. Ha év közben tételessel határoztad meg a jövedelmed, akkor év végén már nem térhetsz át a 10 %-os elszámolási módra!
Bizonylat: A nyugta nem az! Bizonylat csak olyan hitelt érdemlő okirat lehet, amelyen beazonosítható vagy (név, cím, adott esetben egyéb adat), és egyértelműen bizonyítható az, hogy a tevékenységgel kapcsolatban felmerült költség/kiadás szerepel benne. Természetesen dátummal rendelkezie kell, hiszen onnan tudod, hogy milyen adóidőszakot érint a kiadás, és melyik időszakod bevételével szemben számolhatod el.
Azt még tudni kell, hogy ha a bérbeadásból származó jövedelmed (nem a bevételed!) eléri az évi 1 millió forintot, akkor a teljes jövedelem után 14 %-os mértékű egészségügyi hozzájárulást (EHO) is kell még fizetned.
Hirtelen ennyi...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!