A kizárólag közhasznú tevékenységet folytató egyesületnek lehet ÁRBEVÉTELE? Az árbevétel nem csak vállalkozási tevékenységből származik? Az egyesület vállalkozási tevékenységet nem folytat, közhasznú feladatok keretében katalógust, könyvet értékesít
Közhasznú egyesület Alapító okiratban az Egyesület célja és közhasznú tevékenysége fejezetnél az alábbi olvasható:
„
(1) Az Egyesület célja: a tagok vadászattal kapcsolatos érdekeinek képviselete Magyarország és Európa területén. A vadászat és a természetvédelem közötti szoros kapcsolat fenntartása, ápolása, valamint ennek publikálása a közvélemény felé. A magyar és az egyetemes vadászati etika betartása, valamint a vadászati hagyományok ápolása. A vadászatban elért eredmények, adatok egységes szerkezetű írásba foglalása, kiadásra előkészítése katalógus formájában, azt az utókor számára megőrizhetővé téve.
(2) Az Egyesület a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény 26. §. c.) pontjában megjelölt közhasznú tevékenységek közül az alábbi közhasznú tevékenységeket végzi:
(4) nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés
(5) kulturális tevékenység
(8) természetvédelem, állatvédelem,
(14) sport, a munkaviszonyban és a polgári jogviszony keretében megbízás alapján folytatott sporttevékenység kivételével.
(25) egyéb közhasznú tevékenység, mely megfelel a Civil tv. 2. § 20. pontja szerinti közhasznú tevékenységnek (minden olyan tevékenység, amely a létesítő okiratban megjelölt közfeladat teljesítését közvetlenül vagy közvetve szolgálja, ezzel hozzájárulva a társadalom és az egyén közös szükségleteinek kielégítéséhez)
(3) Az Egyesület működésének, szolgáltatásainak és beszámolóinak nyilvánosságát interneten, szórólapokon, szakfolyóiratokban és egyéb sajtótermékekben való közzététel útján biztosítja. Internetes honlap üzemeltetése.
(4) Az Egyesület, mint közhasznú szervezet, nem zárja ki, hogy tagjain kívül más is részesülhessen a közhasznú szolgáltatásaiból.
(5) Az Egyesület, mint közhasznú szervezet, vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez, gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt a létesítő okiratban meghatározott tevékenységre fordítja.
(6) Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt. Közvetlen politikai tevékenységnek minősül a pártpolitikai tevékenység, továbbá országgyűlési képviselői, megyei, fővárosi önkormányzati választáson jelölt állítása.
(7) Az Egyesület, mint közhasznú szervezet, működése nyilvános, szolgáltatásai egy részét bárki megkötés nélkül – az Egyesület előzetes értesítésével és jóváhagyásával – igénybe veheti. Az Egyesület összes szolgáltatását csak az egyéni tagok (természetes személyek) vehetik igénybe. Szervezet tagja csak akkor, ha ő egyben egyéni tag is.”
Hogyne lehetne, gondolom a másik hasonló kérdést is te tetted fel, így nem írok két helyre:
Az alapszabály, alapító okirat tartalmazza azokat a célokat és tevékenységeket, amelyek mentén az adott szervezet hatni kíván valamely általa érzékelt szükséglet kielégítése. E tevékenységekből származhat bevétele is. Egy szervezet képes értékek előállítására, szolgáltatások biztosítására, amelyeket nem köteles térítés mentesen biztosítani még a célcsoportja számára sem. Sőt előfordulhat az is, hogy a szolgáltatásokat nem feltétlenül a bevételeinek növelése miatt nyújtja ellenszolgáltatás, térítés fejében, hanem, hogy nyomatékosítsa a felhasználók felelősségét, megbecsülését, stb.
Az elv egyszerű, amiről számlát az az bevétel, az hogy tartalmában az vállalkozási tevékenységből származik vagy közhasznú tevékenységből nyilván a milyensége dönti el.
Ha a bevételszerzés célja nem a profitszerzés hanem a közhasznú tevékenység folytatásának biztosítása, akkor az közhasznú bevétel, ami árbevétel és nem egyéb bevétel.
A vállalkozási tevékenységből származó bevétel az a bevétel, amely a szervezetnek az alapszabályban rögzített vagy a közhasznú és kiemelkedően közhasznú céljain kívüli tevékenységeiből származik. A jogszabályok azt mondják ki, hogy a társadalmi szervezet, alapítvány elsődlegesen gazdálkodási tevékenységre nem alapítható. De nem vonják meg e tevékenységek végzésének jogát. Egyéb iránt jellemzően nem végeznek ilyen tevékenységet, arra feltétlenül ügyelni szoktak, hogy csak olyan tevékenységből származzon bevétel ami, vagy amely valamilyen formában a közhasznú cél érdekében merüljön fel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!