Hogyan tudják a vállalkozások visszaigényelni az ÁFA-t?
Hát ugye van a fizetendő és az előzetesen felszámított áfa aminek van levonható, megosztandó és le nem vonható része. Szóval az értékesítéseid után kell számolni a fizetendő áfát, a beszerzéseid után az előzetesen felszámnítottat (az egyszerűség kedvéért legyen mind levonható). Amikor a bevallást készíted akkor így is kell beírogatni őket és a fizetendő-levonható áfa lesz az elszámolandó áfa. (tehát a különbség) És ha negatív az összeg (azaz a levonható több mint a fizetendő) akkor kapsz vissza, ha pozitív az összeg ( a fizetendő több mint a levonható) akkor fizetendő áfád lesz, tehát át kell utalni az apeh részére. Tehát a bevallásban tudod visszaigényelni az áfát, a bevallás esedékessége függ, attól hogy éves, negyedéves, havi áfás vagy-e, és a visszaigénylés is összeghatárhoz van kötve ami szintén attól függ hogy havi, negyedéves vagy éves bevalló vagy.
Szóval ezer dolgot lehetne leírni róla még, de jobb ha könyvelővel beszélsz erről, vagy az áfa törvényt átböngészed, ami azért nem egyszerű hidd el. Szerintem bízd könyvelőre ezt a dolgot.
amit az első hozzászóló írt, az úgy igaz, csak kicsit egyszerűsítenék rajta.
szóval vásárlásnál mindíg a teljes, azaz áfás árat kell kifizetni.
namost. mivel a vállalkozás végez valami tevékenységet, pl. elad, szolgáltat ezért neki is kell áfát fizetnie. Azaz neki is a teljes, azaz az áfás árat fizetik.
Ezt az áfát neki be kellene fizetnie. Csakhogy a másik (amit meg ő vásárolt) visszajárna, ezért csak a kettő különbségét kell befizetnie. Elvileg, ha a visszakapandó áfa nagyobb, mint amit be kellene fizetnie, akkor kap is vissza pénzt, de ez eléggé necces játék, mert ezzel rak egy kis piros zászlócskát a neve mellé az apehnél, hogy ellenőrizendő vállakozás...
Mint ahogy az első hozzászóló is írta, van le nem vonható, megosztható és levonható ÁFA.
Tehát a vállalkozó elmegy vásárolni, vesz valamit, amiről kap egy ÁFA-s számlát, ő kifizeti a bruttó árat. A termék ára legyen 120 Ft. Azaz 100 + ÁFA (20,- Ft). Ebből a tranzakcióból, ha az adott dologra vonatkozóan az áfa levonható, akkor a vállalkozónak keletkezik 20 Ft visszaigényelhető ÁFA-ja.
De a vállalkozó azért vállalkozó, mert ő értékesít. Megvette a terméket 100 Ft + ÁFA-ért és úgy dönt, hogy ő ezt eladja "kiskerként" bruttó 180 Ft-ért. Azaz a terméket 150 Ft + ÁFA (30 Ft) értéken értékesíti. Itt a vállalkozónak keletkezik 30 Ft ÁFA-befizetési kötelezettsége. Tehát a bevalláson visszaigényelne 20 Ft-ot, de be kell fizetnie 30 Ft-ot, így az APEH részére 10 Ft-ot utalni fog.
Általban egy cégnek mindig fizetendő ÁFA-ja van, hiszen többért értékesít, mint amennyiért vásárol. Persze sok esetben keletkezhet visszaigényelhető ÁFA is.
Azonban vannak olyan tételek, amelyeket a vállalkozó bruttóban fizeti ki, de nem vonhatja le, vagy csak részben vonhatja le az ÁFA-ját. Ilyen pl. egy telefonszámla. Ott csak igen körültekintően lehet ezzel játszani.
Azonban! A vállalkozás ÁFA-visszaigénylési jogosultsága csak bizonyos feltételek teljesülése esetén áll fenn. Tehát lehet, hogy neked az ÁFA-egyenleged alapján visszajárna 100.000 Ft, de te ezt a pénzt NEM igényelheted "csak úgy" vissza. Általában ezt az összeget görgeted, és amikor meg befizetésed lenne az ÁFA-ban, akkor ebből levonják. Vagy ezt az összeget átvezeted valamilyen járulékszámlára. Tehát az, hogy a te számládra az APEH ÁFA-t utaljon vissza ahhoz elég sok dolognak kell történni, és még a csillagok együttállásának is jónak kell lennie.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!