Ha árusítanám a képeimet, akkor kellene adóznom utánuk (esetleg valami mást csinálni)?
Köszönöm, de pontosan mi az a "más történet" ?
Le tudnád írni, vagy hol tudnék utána olvasni?
Magánszemély gazdasági tevékenységet alapvetően kétféle módon végezhet:
- egyéni vállalkozóként, vagy
- adószámos magánszemélyként.
Gazdasági tevékenység minden olyan tevékenység, aminek a célja a bevétel/jövedelemszerzés, és rendszeres jelleggel történik. Ezt mondja ki a személyi jövedelemadó törvény.
Viszont éppen olvastam az újságban, hogy valakik, akik beperelték az adóhatóságot, pert nyertek ezzel kapcsolatban, mert az ÁFA törvény viszont kicsit mást mond erről.
Ha nem a saját használt dolgaidat adogatod el, akkor az elméletileg üzletszerű, tehát gazdasági tevékenység. Ha nem kell hozzá kötelezően vállalkozóit kiváltani, akkor minimum adószámot kell kérni rá az adóhatóságtól, mert csak annak birtokában végezhető.
Ha adószámos magánszemély vagy, akkor negyedévente adóelőleget kell fizetni a jövedelmed után az államnak, majd év végén adóbevallást készítened és rendezned az adókötelezettség közötti különbözetet. Valamint szintén negyedévente egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség is lehetséges.
Tehát el kell döntened, hogy miként árusítasz. Magánszemélyként a saját megunt dolgaidat, vagy magánszemélyként üzletszerű jelleggel.
Ha az első, akkor évi 600 ezer forint bevételig, valamint évi 200 ezer forint jövedelemig adómentes az értékesítés, bevallani sem kell. Ez az ingóságértékesítés kategória.
Ha a második, akkor jön az adószám-kiváltási és egyéb tortúra. Ez viszont már az önálló tevékenységből származó jövedelem kategória.
A fentieket nem befolyásolja, hogy 17 éves vagy, és az sem, hogy még nem dolgoztál sehol.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!